منو
سبد خرید شما
نظرات کاربران
انتخاب پارچه

راهنما و جدیدترین طراحی دکوراسیون منزل مشاهده کنید

بارداری

بارداری هفته به هفته

شروع سه ماهه اول بارداری از هفته اول بارداری تا هفته سیزدهم ادامه خواهد داشت و معمولاً خانم هایی که باردار می‌شوند در هفته پنجم بارداری متوجه علائم آن خواهند شد و هنگامی که عادت ماهانه آنها اتفاق نیفتد یا تست های بارداری را انجام دهند متوجه باردار بودن خود خواهند شد.

وقتی که بارداری اتفاق بیفتد پس از آن حدود هفته هشتم بارداری ضربان قلب جنین هم قابل شنیدن است و چنانچه به سونوگرافی مراجعه کنند می‌توانند وضعیت قلب و سلامت آن را بررسی کنند.

از نظر علم پزشکی این سه ماهه اول جزو مهمترین قسمت های دوران بارداری می باشد و سلول های بدن جنین به سرعت تقسیم می‌ شوند و تمایز پیدا می‌کنند.

 

بیشترین نگهداری و مراقبت از مادر و جنین باید در سه ماهه اول بارداری صورت گیرد، به این دلیل که سلول‌های بدن جنین نسبت به شرایط آسیب‌رسان محیطی حساس تر عمل می‌کند و برای حفظ سلامت جنین باید مراقبت های زیادی صورت گیرد.

معمولاً در سه ماهه اول تغییرات زیادی در بدن مادر اتفاق می‌افتد که خیلی از افرادی که برای بار اول بارداری را تجربه می کنند از بروز این علائم احساس نگرانی خواهند داشت و مدام با سوال های مختلف مواجه هستند که بدانند در این دوره بارداری باید چه کارهایی انجام دهند، چه چیزهایی بخورند و چه چیزهایی نخورند و برای پشت سر گذاشتن این دوران به سلامت باید چه آزمایش هایی را انجام دهند؟

 

سه ماه اول بارداری

 

در اواخر سه ماهه اول بارداری معمولا آزمایش غربالگری اول صورت می گیرد که با استفاده از آزمایش خون و سونوگرافی احتمالات وجود بیماریهای ژنتیکی در جنین بررسی می شود.

البته نتایج این آزمایش 100 درصد نشان دهنده تشخیص سلامت یا عدم آن نیست و با بیان درصدها احتمالات موارد مختلف اعلام می شود تا برای بررسی های بیشتر با پزشک صحبت شود.

همانطور که اشاره کردیم سه ماهه اول بارداری شامل 13 هفته می باشد که در هر هفته وضعیت رشد جنین و شرایط مادر متفاوت خواهد بود که در ادامه مهمترین اطلاعات در رابطه با هفته های مختلف بارداری در سه ماهه اول را مشاهده می کنید و با کسب آگاهی بیشتر این دوران را بدون استرس و با سلامت بیشتر پیش خواهید برد.

 

هفته اول بارداری

در اولین هفته بارداری تخمدان ها فعال می شوند و رشد تخمک آغاز می‌شود و جزو سخت ترین روزها در این ماه خواهد بود، چون بافت های خونی که لایه داخلی رحم را تشکیل می‌دهند از بین می‌روند و این اتفاق باعث می‌شود که رگ های خونی رحم دچار انقباض شوند و گرفتگی عضلات بیشتر شود.

به همین دلیل است که دردهایی در این دوره احساس می‌شود و وقتی که عادت ماهیانه شما تمام میشود یک تخمک داخل فولیکول خود و در یکی از تخمدان ها شروع به بالغ شدن خواهد کرد و شرایط لازم برای آزاد شدن در نیمه سیکل قاعدگی را فراهم می‌کند. در واقع روز چهاردهم سیکل قاعدگی آزاد شدن تخمک بالغ اتفاق می‌افتد که به آن تخمک گذاری میگویند.

 

هفته اول بارداری

 

هفته دوم بارداری

در اواخر هفته دوم بارداری یکی از تخمک ها به صورت کامل رشد می کند و وقتی که بر اثر تاثیر هورمون ها تخمک از فولیکول خارج می‌شود، تخمک گذاری رخ می‌دهد و با اسپرم در مجاورت هم قرار میگیرند و بارداری اتفاق می‌افتد.

معمولاً هر چه زمان تخمک گذاری نزدیک تر می شود ترشحات واژینال هم افزایش پیدا می‌کند و وقتی که روز تخمک گذاری است این ترشحات لیز، چسبنده و شفاف تر می شوند و علت این امر سهولت حرکت اسپرم در داخل اندام های تناسلی می باشد.

در این هفته وقتی که تخمک بالغ آزاد می شود و تخمک گذاری صورت می گیرد رابطه جنسی اتفاق می‌افتد و احتمال بارداری به شدت بالاست.

چنانچه جنسیت دختر یا پسر و کلا تعیین جنسیت فرزند برای شما حائز اهمیت است باید با تنظیم زمان رابطه جنسی روی آن تاثیر بگذارید. زمان نزدیکی و جنسیت نوزاد ارتباط مستقیمی دارند و در صورت آشنایی با آن می توانید تاثیر بیشتری روی تعیین جنسیت بگذارید.

 

هفته سوم بارداری

در این هفته دیگر تخمک گذاری انجام شده و اسپرم و تخمک با هم ملاقات کرده اند و عملیات لقاح انجام میشود که معمولاً سه روز نیاز است تا یک تخمک بارور شود و به یک سلول توپی شکل با 58 سلول تبدیل شود که به این سلول توپی شکل بلاستوسیت می‌گویند که در اواخر هفته به رحم می‌رسد و به دیواره ضخیم رحم می چسبد که از این مرحله با نام لانه گزینی یاد می شود.

برخی از افراد دیرتر از حد معمول متوجه بارداری و لقاح می‌شوند، اما هورمون ها برای اینکه بارداری صورت گیرد به صورت اتوماتیک کار خود را انجام می‌دهند و در اواخر هفته سوم بارداری اندازه جنین 0/2 میلیمتر می‌باشد.

 

هفته سوم بارداری

 

هفته چهارم بارداری

هفت روز بعد از اینکه تخمک بارور می‌شود، بلاستوسیت در لایه رحم لانه گزینی را انجام می دهد و وقتی که لایه بیرونی بلاستوسیت ها آماده چسبیدن به لایه داخلی رحم باشد، تغییراتی در لایه رحمی ایجاد می شود تا توانایی نگه داشتن تخمک را داشته باشد.

به طور کلی بلاستوسیت ها 2 لایه دارند که لایه اول بعد از اینکه تکامل انجام می‌شود به جفت تبدیل شده و هورمون های بارداری را ترشح می کنند و لایه داخلی هم به جنین تبدیل می شود.

 در هفته چهارم بارداری لایه های داخلی بلاستوسیت به جنین تبدیل می‌شود و داخل لایه داخلی رحم کاشته می‌شود و رشد خود را آغاز می‌کنند. در صورتیکه در این زمان از بی بی چک استفاده کنید معمولاً علائم بارداری را مشاهده نخواهید کرد و تا اواخر هفته چهارم اندازه جنین به 2 میلیمتر می رسد.

 

 هفته پنجم بارداری

در هفته پنجم بارداری می توانید برای تست بارداری از بیبی چک استفاده کنید و در صورتی که عادت ماهیانه آغاز نشده باشد و بی بی چک نتیجه مثبت را به شما نشان دهد یعنی بارداری اتفاق افتاده است و از این به بعد احساسات مختلفی را تجربه می کنید و تغییرات زیادی در روال زندگی شما پیش می آید و بهتر است زمان کافی را به خود بدهید تا تغییر شرایط را بپذیرید و خود را برای مراحلی که پیش رو دارید آماده کنید.

در هفته پنجم بارداری معمولاً ستون فقرات جنین شکل میگیرد و تا پایان هفته پنجم اندازه جنین به 3 میلیمتر می رسد.

 

 هفته ششم بارداری

بسیاری از خانم هایی که باردار می شوند در اوایل دوران بارداری متوجه تغییر خاصی نمی شوند و حتی حامله شدن خود را تشخیص نمی‌دهند و فقط برخی از آنها دچار تهوع شدید یا انقباض در قفسه سینه میشوند و ممکن است در بعضی از آنها حالت تهوع صبحگاهی هم وجود داشته باشد.

برای اینکه کم کم تمامی علائم بارداری خود را نشان دهد باید زمان بیشتری بگذرد. البته کسانی که علائم بارداری را ندارند نیازی به نگرانی نیست زیرا در صورتی که تست ها بارداری را تایید کنند یعنی شما باردار هستید و مراحل رشد فرزند انجام خواهد شد.

در هفته ششم بارداری قلب جنین ضربان لرزشی خود را شروع می کند و جوانه های ریزی می زند که این جوانه ها بعداً به دست و پای جنین تبدیل می شود و به مرور رشد میکند.

بند ناف هم رگ های خونی دارد که به جفت متصل شده و وظیفه آن انتقال مواد مغذی به جنین است که البته در این مرحله هنوز این انتقال به صورت کامل صورت نمی‌گیرد و کیسه زرده بیشترین مواد غذایی را برای جنین فراهم می کند.

 

روند رشد جنین در بارداری

 

 هفته هفتم بارداری

خانم هایی که به تناسب اندام بدن خود اهمیت زیادی می دهند در بارداری هم تناسب اندام خود را حفظ می کنند.

پس بهتر است قبل از تصمیم به بارداری با انجام فعالیت های روزانه بدن خود را در حالت مناسبی قرار دهید و یک برنامه منظم برای ورزش روزانه ترتیب دهید که عضلات شما تقویت شود و بسیاری از علائمی که در بارداری رخ میدهد مثل خستگی و بی حالی کاهش پیدا خواهد کرد.

در هفتمین هفته بارداری معمولاً اصلی‌ترین ارگانهای حیاتی جنین مثل معده ها، روده و ریه ها رشد خود را شروع می کنند و اگر سونوگرافی انجام دهید متوجه می شوید که سر فرزند نسبت به بدن خیلی بزرگتر است زیرا رشد مغز سرعت بیشتری نسبت به سایر ارگانها دارد.

 

 هفته هشتم بارداری

 معمولاً کسانی که تا هفته هفتم هم علائم بارداری را به صورت واضح مشاهده نکرده اند، تقریبا از هفته هشتم علائم بارداری خود را نشان می دهد و تغییرات را کم کم حس خواهید کرد.

احساسات مختلفی از جمله ضعف و سستی و تندی مزاج به سراغ خانم های باردار می آید و اصلی ترین دلیل آن تغییرات و نوسانات سطح هورمون در بدن آنها می باشد و ممکن است با بهانه گیری هایی همراه باشد.

در هفته هشتم بارداری رشد گوش آغاز می شود و انگشتان دست و پا هم شروع به رشد می کنند، ولی هنوز به هم چسبیده اند. در این هفته بند ناف که متشکل از رگ های خونی بوده انتقال مواد غذایی به جنین را بر عهده می گیرد و مواد زائد را خارج می کند. با توجه به تکامل یافتن بند‌ناف کیسه زرده به مرور کوچک تر می شود.

 

هفته نهم بارداری

در هفته نهم ممکن است حرکت های جنین در شکم آغاز شود . برخی از افراد این حرکت ها را حس نمی کنند و برخی دیگر ممکن است متوجه این حرکات بشوند. معمولاً هفته نهم با بی حالی و حالت تهوع همراه است که ممکن است به مرور کاهش پیدا کند. برای بهبود حالت تهوع بهتر است با پزشک متخصص مشورت کنید تا راهکار مناسب را پیش روی شما قرار دهد.

 

هفته دهم بارداری

از هفته دهم به بعد دیگر فرزند شما عنوان نوجنین را ندارد و به جنین تبدیل می شود، زیرا اندام های اصلی رشد خود را کرده اند و مدام در حال تکمیل تر شدن و تکامل یافتن هستند.

از اصلی‌ترین تغییراتی که در هفته دهم بارداری در خانم های باردار اتفاق می‌افتد تغییراتی در قسمت پستان ها خواهد بود که معمولاً چندسایز بزرگتر می شوند.

 

 هفته یازدهم بارداری

در این هفته فرزند شما کاملا شبیه انسان شده و رشد اندام های حسی در حال وقوع است و تغییرات پیچیده در بدن ایجاد می شود و دیگر می توانید به او جنین بگویید و کم کم با دیدن سونوگرافی سایر ویژگی‌ها بارداری برای شما محسوس تر می شود. بهتر است برای چک کردن روند طبیعی بارداری به انجام آزمایش خون و سونوگرافی بپردازید.

 

 هفته دوازدهم بارداری

هنگامی که هفته دوازدهم بارداری به پایان می رسد یکی از مهمترین قسمت های بارداری یعنی سه ماهه اول بارداری تمام میشود و در بیشتر خانمها سونوگرافی در این مرحله انجام و معمولاً یک مرحله هیجان انگیز برای خانم های باردار است، زیرا اندام های بدن فرزندان به صورت کامل شکل گرفته و بزرگ شده و سر جنین هم گرد شده است.

علاوه بر آن بند ناف هم رشد خود را کرده و وظیفه انتقال مواد مغذی مثل گلوکز از خون به جفت را به صورت کامل و درست انجام می‌دهد و هرچه بارداری ادامه پیدا کند بند ناف هم بلندتر می شود.

در این مرحله قلب جنین تقریباً 160 ضربه در دقیقه خواهد داشت که حدود دو برابر ضربان قلب افراد بالغ است و دیگر در این مرحله دهان توانایی باز و بسته شدن دارد و می تواند مایعات را قورت بدهد و خمیازه بکشد.

در انتهای هفته دوازدهم بارداری طول جنین به 6/1 سانتی متر می رسد.

 

هفته دوزدهم بارداری

 

هفته سیزدهم بارداری

در این هفته بدن شما وارد سه ماهه دوم بارداری می شود و به مرور سازگاری بیشتری با این قضیه پیدا می کند. عادت کردن به شرایط بارداری باعث می شود که خیلی از مشکلات و ناراحتی هایی که در ابتدا در خانم های باردار اتفاق می افتد به مرور از بین برود و بالا بودن سطح هورمون هایی که منجر به حالت تهوع در آنها می شده فروکش می کند و ضعف و خستگی هم کمتر می شود.

در هفته سیزدهم فرزند شما داخل کیسه آمنیوتیک شناور است و به مرور که رشد می کند این کیسه هم فضای بیشتری برای ضربه زدن و کشش ایجاد خواهد کرد و مایعی که در این کیسه وجود دارد مثل یک ضربه گیر در برابر تکان های جنین و ضربه‌های او عمل می‌کند و باعث می‌شود که شما چیز زیادی حس نکنید.

در هفته سیزدهم معمولاً قد جنین از سر تا انتهای لگن او 4 سانتی متر و وزن آن حدود 7 گرم است و به سرعت مغز در حال رشد و تکامل می باشد.

 

بارداری سه ماهه دوم

با شروع هفته چهاردهم بارداری، سه ماهه دوم بارداری آغاز می‌شود و آخرین روز از هفته بیست و هفتم بارداری هم پایان این سه ماهه دوم را تشکیل می دهد.

در اوایل سه ماهه دوم بارداری می توان گفت که همه اندام ها و ارگان های بدن جنین شکل گرفته اند و در هفته های بعدی تکامل و رشد پیدا می کنند. معمولاً بیشترین سقط جنین ها در سه ماهه اول رخ می‌دهد و اگر از این مرحله عبور کرده باشید احتمال اینکه جنین سقط شود تا حد بسیار زیادی کم می‌شود و بهتر است توجه ویژه ای به رژیم غذایی و خوراکی هایی که مصرف می کنید داشته باشید.

 

در سه ماهه اول خوردن خوراکی‌ هایی مثل عسل و آناناس ممنوع بود که در سه ماهه دوم می توانید آنها را میل کنید. در این زمان دیگر حالت تهوع تا حد بسیار زیادی کم شده و انرژی بدن افزایش پیدا می‌کند و مشکلاتی مانند تکرر ادرار هم دیگر وجود ندارد و میل جنسی هم زیاد خواهد شد.

از مهمترین اتفاقاتی که در سه ماهه دوم بارداری احساس می‌شود شروع حرکت های جنین است که بسیار جذاب است و در هفته‌ های نوزدهم تا بیست و دوم بارداری تقریبا اولین حرکت های جنین را می توانید احساس کنید‌.

هرچه زمان می‌گذرد این حرکت ها بیشتر و محسوس تر می شود و وقتی که سه ماهه دوم بارداری تمام می شود و وارد ماه ششم حاملگی می شوید شکم بزرگ تر خواهد شد، زیرا رشد جنین آنقدر زیاد شده که رحم از داخل لگن مادر بیرون می‌آید و به درون شکم برجسته میشود و افزایش سایز مادر را به همراه دارد.

 

بارداری سه ماهه دوم

 

هفته چهاردهم بارداری

با آغاز این هفته فرزندتان آنقدر بزرگ نشده که باعث بزرگتر شدن شکم شما شود، اما کمرتان پهن تر می شود و نسبت به سه ماهه اول احساس انرژی و سرزندگی بیشتری در مادر برقرار می‌شود.

اهمیت زیادی دارد که مواد غذایی مفیدی در این دوره و در این روزها مصرف شود، پس بهتر است از پزشک متخصص کمک بگیرید و بهترین غذاهایی که سرشار از پروتئین باشد را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

 

هفته پانزدهم بارداری

از جمله تاثیرات بسیار خوشایند و مطلوبی که در سه ماهه دوم بارداری، خصوصاً هفته پانزدهم مشاهده می شود جذابیت بیشتر پوست و مو در زن باردار است که علت اصلی آن تاثیر هورمون ها می باشد.

در هفته پانزدهم گوشی های فرزند به قدری رشد کرده که حتی صدای شما را هم می شنود و دلیل اصلی این که وقتی متولد می‌شود صدای مادر و پدر را نسبت به سایرین تشخیص می‌دهد همین است.

 

بارداری

 

هفته شانزدهم بارداری

احتمالاً تغییرات جدیدی که در بدن شما اتفاق افتاده بعضی از روزها برایتان جذاب است و از این که حس مادر شدن را تجربه می‌کنید خوشحالید.

بعضی از اوقات هم به علت از دست دادن تناسب اندام نگران خواهید شد ولی نگران نباشید زیرا بعد از مدتی مجدداً اندام دلخواه خود را با انجام ورزش های مناسب به دست می آورید، در عوض حس بی نظیر مادر شدن را تجربه می کنید.

در این بین میل جنسی افزایش پیدا می‌کند که اگر در این باره نگرانی وجود دارد بهتر است در مورد آمیزش جنسی حتماً با پزشک متخصص صحبت کنید و از او مشورت بخواهید.

 

هفته هفدهم بارداری

در این هفته در رحم مادر همه فعالیت‌ها در حال انجام است و جنین فضای کافی برای حرکت و چرخش را دارد و انجام حرکت هایی که جنین انجام می‌دهد در رشد فیزیکی و روانی او تاثیر بسیار مثبتی خواهد داشت. آرامشی که شما در این روزها دارید بسیار مهم است پس بهتر است زمان استراحت خود را بدانید و برای آن برنامه‌ریزی داشته باشید.

شما میتوانید در این سه ماهه دوم به راحتی به تفریح و مسافرت بپردازید و اگر برای معاینه به پزشک مراجعه کنید پزشک با گوشی دستی هم متوجه ضربان سریع قلب جنین خواهد شد.

در این زمان دیگر دهان جنین به صورت منظم باز و بسته می شود و خمیازه می کشد و سکسکه میکند و توانایی قورت دادن مایعات را دارد. مایع آمنیوتیک برای انجام عمل تنفس با فشار وارد ریه‌ ها می‌شود و از آن بیرون می آید.

 

سه ماهه دوم حاملگی

 

 هفته هجدهم بارداری

بعد از هفته هجدهم به صورت منظم هر هفته با اضافه وزن روبه‌رو هستید، اما نیازی به نگرانی نیست و این امر کاملاً طبیعی خواهد بود. البته تمام اضافه وزن مربوط به رشد جنین نیست و اندام های خود شما هستند که بزرگتر و سنگین تر می شوند. به طور مثال در این هفته‌ها پستان های شما هم حجیم تر و بزرگ تر می‌شود و حجم خون بیشتری در جریان خواهد بود. رحم شما هم به قدری بزرگ شده که باعث برجسته شدن شکم میشود و حالا فرزند شما از جفت خود هم بزرگتر شده و رشد را ادامه می‌دهد و اندام های داخلی و خارجی تناسلی هم در حال رشد کردن هستند.

اگر فرزند شما دختر باشد داخل تخمدان های جنین دختر فولیکول هایی که شامل تخمک های نابالغ است شکل می گیرند و حرکت ها و جنبش های جنین هم در این زمان قدرتمند تر می شود و با ضربه بیشتری آنها را احساس خواهید کرد.

 

هفته نوزدهم بارداری

با گذشت زمان هر لحظه جنین بیشتر به سمت یک انسان واقعی شدن حرکت می‌کند. اگر در هفته نوزدهم بارداری به سونوگرافی بروید به خوبی می بینید که جنین شما کاملاً شکل گرفته و اندام هایش به خوبی رشد کرده اند، حتی بدن جنین کمی هم چربی به خود گرفته ولی هنوز بسیار کوچک است و سر او در برابر گردن بزرگ تر است و گوش ها از فک به سمت بالا حرکت می کنند تا در جایگاه مناسب خود در اطراف سر قرار بگیرند و چشم هم در زیر پلک هایی که بسته هستند حرکت های نامنظم دارند و اثر انگشت که جزو فاکتورهای هویت شخصی هر فرد است در این هفته کم کم پیدا می‌شود.

 

هفته بیستم بارداری

با شروع هفته بیستم شمارش معکوس بارداری شروع می شود و شما به نیمه های راه رسیده اید و تقریباً از نظر جسمانی حالتان خوب است ولی با توجه به اینکه هنوز شکمتان بزرگ نشده، شاید خیلی از گرفتاری هایی که با بزرگ شدن شکم به وجود می‌آید را احساس نکنید و هنوز انرژی شما در حالت مناسبی قرار دارد، ولی ممکن است از نظر احساسات کمی درگیر باشید و نوسان‌های رفتاری را مشاهده کنید که البته کاملاً طبیعی است.

 

بزرگ شدن کم در بارداری

 

هفته بیست و یکم بارداری

حالا وارد مرحله دوم بارداری شده اید و حاملگی از نیمه گذشته است و بهتر است انجام معاینات پزشکی بیشتر از قبل صورت گیرد. حتی اگر احساس می کنید که کاملاً در صحت و سلامت به سر می‌برید بازهم به پزشک مراجعه کنید تا در جریان کامل شرایط شما باشد.

در هفته بیست و یکم بارداری مغز جنین در حال رشد است و می تواند سیگنال های الکتریکی را دریافت کند.

 البته واکنش اعصاب جنین هم در این مرحله غیر ارادی است و خیلی ساده می باشد. معمولاً جنین به صورت مداوم در حال قورت دادن مایع آمنیوتیک است که هرچه زمان می‌گذرد مقدار آن هم بیشتر می‌شود.

 

 هفته بیست و دوم بارداری

احتمالا هنوز از جنسیت دقیق فرزند خود آگاهی ندارید و شاید تمایل نداشته باشید که تا موقع زایمان از آن آگاه شوید، ولی باز هم می‌توانید به انتخاب اسم و خرید سیسمونی بپردازید که معمولاً فعالیت های ذهنی در این زمینه زیاد است و ممکن است شما را از انجام فعالیت های روزانه دور کند؛ ولی بهتر است باز هم فعالیت کمی داشته باشید و رژیم غذایی سبک کسی را برای خود انتخاب کنید که تعداد وعده‌ها بیشتر باشد و آب زیادی بنوشید، زیرا خوردن آب زیاد باعث حفظ هوشیاری شما در دوره بارداری می‌شود.

 

هفته بیست و سوم بارداری

هر چه در طول دوران بارداری پیش می روید با اتفاق ها و شرایط مختلف جدیدی روبرو می‌شوید که ممکن است انتظار بعضی از آنها را نداشته باشید و حتی کنترل احساسات برای شما بسیار دشوار باشد.

گاهی آنقدر از نظر احساسی دچار نوسان می شوید که ممکن است حتی به گریه بیفتید یا با توجه به اینکه حرکت‌های کاملاً هماهنگی بین دست و پا وجود ندارد حس بدی در مورد دست و پا چلفتی بودن داشته باشید و مدام به اطراف برخورد کنید.

ولی بهتر است بدانید که همه این موارد عادی است و اگر با مادران باردار دیگر حرف بزنید متوجه می‌شوید که از روال طبیعی خارج نشده و جای نگرانی نیست.

 

سونوگرافی

 

 هفته بیست و چهارم بارداری

فرزند شما به کمک های شما نیاز دارد تا بتواند در آینده خارج از رحم زندگی کند پس سعی کنید با خوردن غذاهای مقوی و سالم و عادت های خوب از نظر جسمانی سالم و قوی بمانید و خود را در بهترین وضعیت قرار دهید تا مشکل خاصی در دوران بارداری برای شما اتفاق نیفتد.

اگر احساس گرمای شدید و گرفتگی عضلات ساق پا داشتید و حتی بواسیر به سراغ شما آمد نیازی به نگرانی و استرس نیست و می توانید به پزشک مراجعه کنید و باید بدانید که همه اینها موقتی است و هنگامی که نوزاد به دنیا بیاید از بین می‌رود.

 

 هفته بیست و پنجم بارداری

 در این هفته فرزندان معمولاً خمیازه کشیدن را به صورت پر تکرار انجام می دهند، دلیل اصلی آن تنظیم مقدار مایع موجود در ریه ها می باشد و جریان خونی که در بند ناف و جفت وجود دارد دمای بدن جنین را تنظیم می‌کند و تا حد خیلی زیادی به دمای بدن مادر نزدیک خواهد کرد.

در همین زمان اندام های پایین تنه کودک همراه با رشد لایه چربی برجسته‌تر می‌شود اما هنوز هم سر جنین نسبت به بدن او بزرگتر است؛ اما به حالت کلی تناسب بهتری پیدا کرده و چون شنوایی کودک بسیار قوی شده حالا صداهای بلند می تواند او را تحت تاثیر قرار دهد و ممکن است اگر در جاهای پر سر و صدا قرار بگیرید متوجه حرکت‌های ناگهانی کودک بشوید.

 

هفته بیست و ششم بارداری

حالا به ترتیب شما به آخرین مراحل بارداری نزدیک می‌شوید و شکمتان بسیار بزرگ شده است، ولی هنوز هم کودک به رشد خود ادامه می‌دهد. جنین اکنون با قدرت به اطراف حرکت می کند و حتی به هر صدایی مثل موسیقی واکنش نشان می دهد.

همچنین سلول‌های عصبی که در مغز جنین وجود دارد به هم متصل می شوند و باعث هماهنگی بیشتر بین اعضای بدن کودک خواهند شد. اگر اطلاعات کافی برای هم صحبتی با او ندارید و به دانش کافی نیاز دارید میتواند به کلاس های قبل از زایمان بروید تا ذهن فعال تری داشته باشد.

 

 هفته بیست و هفتم بارداری

در این هفته معمولاً حرکت های جنین بیشتر شده و خوابیدن برای مادر کار دشواری خواهد بود و چون فضای رحم تنگ‌تر می‌شود، وقتی حرکت های چرخشی و کششی توسط جنین انجام می شود و ضربه هایی بر اثر اصابت پاها و مشت به شکم احساس می کنید. اگر ضربه های جنین قوی باشد می‌توانید از پیشرفت رشد او اطمینان حاصل کنید و اگر وقتی که روی تخت دراز کشیده یا داخل حمام هستید شکم خود را نگاه می کنید و کاملا بالا و پایین رفتن او را مشاهده می کنید، پس باید خیالتان از بابت سلامت او راحت باشد.

 

روند رشد جنین در بارداری

 

بارداری سه ماهه سوم

با پشت سر گذاشتن سه ماهه دوم بارداری تقریبا بیشتر مسیر را طی کرده اید و سخت‌ترین مراحل را پشت سر گذاشته اید و امیدواریم که زایمان بی خطری را تجربه کنید.

ورود شما را به آخرین مراحل بارداری تبریک می‌گوییم. سه ماهه سوم با شروع هفته بیست و هشتم آغاز می‌شود و تا هفته چهلم بارداری ادامه خواهد داشت. در این زمان خصوصاً در دو ماه آخر، بیشترین افزایش وزن در جنین اتفاق می‌افتد و شکم مادر به بزرگ ترین حالت خود می‌رسد و کاملا برجسته می‌شود.

گاهی اوقات کشش بیش از حد در پوست شکم مادر رخ می‌دهد که بهتر است برای راحت تر شدن این درد و جلوگیری از خراب شدن پوست از انواع روغن ها برای چرب کردن پوست خود استفاده کنید. در صورتی که تمایل دارید زایمان طبیعی داشته باشید باید ورزش های بارداری را انجام دهید؛ مخصوصا ورزش هایی که مربوط به کف لگن باشد تا آمادگی بیشتری برای زایمان پیدا کنید. ولی در صورتی که تمایل دارید زایمان به صورت سزارین انجام شود نیازی به عجله نیست و بعد از تمام شدن هفته سی و هفتم بارداری می توانید آن را انجام دهید. اما هرچه بیشتر صبر کنید برای وضعیت سلامت کودک بهتر است و ترجیحاً تا هفته سی و نهم صبر کنید و بعد تاریخ عمل سزارین را تنظیم کنید.

با پایان یافتن سه ماهه سوم بارداری و در اواخر سه ماهه سوم بارداری بهتر است مدام به پزشک متخصص زنان و زایمان یا ماما مراجعه کنید تا ویزیت شوید و شرایط شما و کودکتان تحت نظر باشد. معمولاً در این زمان یک سونوگرافی هم برای به دست آوردن وزن جنین و محاسبه اندازه لگن و سلامت جنین انجام می‌شود که با توجه به نتیجه سونوگرافی اندازه لگن مادر تخمین زده می‌شود و با معایناتی که توسط پزشک صورت می‌گیرد در نهایت متوجه خواهید شد که آیا زایمان طبیعی برای شما مناسب است یا باید سزارین انجام دهید.

 

بارداری سه ماهه سوم

 

 هفته بیست و هشتم بارداری

در هفته بیست و هشتم بارداری کودک دیگر یک برنامه منظم برای خواب و بیداری و خمیازه و تنفس دارد و ریه‌های او در حال تکامل هستند.

همچنین در این زمان ابروها و مژه های کودکان ضخیم تر و بلندتر می‌شود و موهای او در حال رشد است. بیشتر آنها در هفته بیست و هشتم بارداری خود را در وضعیت سر پایین قرار می‌دهند و به همین دلیل است که دردهایی در ناحیه لگن برای مادر احساس می‌شود.

 

هفته بیست و نهم بارداری

شاید این هفته یکی از مهمترین هفته ها در رشد جنین شما محسوب شود و ممکن است برخی از نوزادان در این زمان به دنیا بیایند. اما در این شرایط نفس آنها به تکامل رسیده و اگر به دنیا بیاید باید مراقبت‌های خاصی از آنها صورت بگیرد تا ریه آنها به بلوغ کافی برسد و شانس زنده ماندن پیدا کنند.

در این هفته همچنین مغز جنین در حال رشد است و چین و چروک های بیشتری روی سطح مغز ایجاد می شود که نشان دهنده رشد و بالغ شدن آن است و موهای ظریفی به اسم لانگو هم سطح پوست جنین را فرا می گیرد که قبل از تولد از بین میرود. البته بعد از تولد هنوز چند عدد از این موهای ظریف در پشت نوزاد وجود دارد.

 

هفته سی ام بارداری

هرچه زمان جلوتر می‌رود رحم بزرگتر می‌شود و به دنبال آن کیسه آمنیوتیک هم رشد می کند و حجم مایع آمنیوتیک افزایش پیدا می‌کند و باعث می‌شود که جنین حس راحت‌تری در رحم داشته باشد.

در این هفته رشد کیسه آمنیوتیک دیگر به پایان می‌رسد و سلول جدید تشکیل نمی‌شود و چون لایه‌های این کیسه خیلی انعطاف‌پذیر هستند با بزرگتر شدن جنین، کشش بیشتری پیدا می‌کنند.

با اینکه جنین خیلی کمتر به اطراف حرکت می‌کند ولی باز هم ممکن است ضربات محکمی از جانب او دریافت کنید. در این هفته هنوز نوک بینی جنین خیلی کامل رشد نکرده اما برآمدگی هایی ایجاد شده است.

 

رشد جنین در دوره بارداری

 

هفته سی و یکم بارداری

به طور کلی موارد زیادی در نحوه زایمان و محل آن تاثیرگذار هستند. برخی اوقات بعد از این که درد زایمان شروع میشود، مادر نظر خود را در مورد نحوه زایمان عوض می‌کند و خیلی این اتفاق پرتکرار است و تیم پزشکی وظیفه پاسخگویی به سوال های مادران را دارند  و وظیفه دارند مادر را در وضعیت روحی بهتری قرار دهند تا زایمان بهتری صورت گیرد.

 

هفته سی و دوم بارداری

در این زمان معمولاً شکم مادر بزرگ تر می شود و انجام فعالیت‌های زیاد برای او میسر نخواهد بود و گاهی نشستن و بلند شدن هم برای مادر دشوار می شود. ولی هنوز هم آمادگی کافی برای زایمان جنین وجود ندارد و باید مراجعه به پزشک صورت گیرد تا وضعیت قرارگیری بررسی شود.

البته فضای کافی برای حرکت های دست و پای جنین در رحم وجود دارد که باعث فعال‌تر شدن و قوی‌تر شدن جنین می شود و شما دیگر تقریباً همه حرکت‌های او را حس می‌کنید.

حتی در این زمان آنقدر به این طرف و آن طرف حرکت می‌کند که شما متوجه نمی شوید که از کدام ناحیه به شما ضربه خورده است.

 

 هفته سی و سوم بارداری

بهترین هفته برای نحوه صحیح قرارگیری جنین داخل رحم هفته سی و سوم بارداری است و بهترین وضعیتی که جنین باید قبل از زایمان پیدا کند این است که پاها به سمت بالا قرار داشته باشد و سر رو پایین باشد و چانه به سمت سینه قرار گرفته باشد.

البته همه جنین ها موقع زایمان در این وضعیت نیستند. هر چه سیستم گوارش آنها تکامل بیشتری پیدا کند جنین بیشتر مایع آمنیوتیک را می‌خورد و آن را از معده خود عبور می‌دهد و پس از آن از روده های جنین عبور می‌کند و این مواد زائد تا موقع تولد در روده بزرگ می ماند.

 

ورزش برای زایمان طبیعی

 

 هفته سی و چهارم بارداری

چنانچه فرزند شما در هفته سی و چهارم بارداری به دنیا بیاید برای شیر خوردن و نفس کشیدن احتیاج به کمک دارد، اما آمادگی زیادی برای زندگی در بیرون از رحم پیدا کرده و توانایی زنده ماندن خواهد داشت و معده هم می تواند غذا را هضم کند و آنزیم‌ های گوارشی جنین در این هفته فعال شده است.

در همین زمان با توجه به اینکه فرزند شما رشد زیادی پیدا کرده قسمت بالایی رحم که به آن سندوس می‌گویند به قسمت شکم شما فشار وارد می‌کند و آن را به سمت دنده هول می‌دهد و ممکن است حتی نتوانید یک وعده غذایی را با خیال راحت و لذت نوش جان کنید.

 

هفته سی و پنجم بارداری

با افزایش وزن و بزرگتر شدن شکم شما راه رفتن تا حد زیادی دشوار می‌شود اما باز هم سعی کنید فعالیت خود را داشته باشید. حتی اگر برای ورزش کردن بیشتر انرژی ندارید باز هم برخی از حرکت ها را امتحان کنید زیرا با حرکت بیشتر انرژی شما هم افزایش پیدا می کند.

 اگر یک ورزش سبک در برنامه خود داشته باشید تا حد زیادی دل پیچه ها و دل دردها آرام تر می شود و در هفته سی و پنجم با توجه به رشد جنین دیگر فضای کافی برای حرکت های او وجود ند

دوشنبه 01 شهریور 1400 علائم بارداری خارج از رحم
khhajeb 0 15
هنگامی که بارداری به صورت طبیعی رخ می دهد تخمک از تخمدان ها آزاد می شود و داخل لوله فالوپ قرار می‌گیرد که اگر لقاح موفقیت‌آمیز بین اسپرم و تخمک اتفاق بیفتد یک زیگوت یا سلول تخم تشکیل می شود ..
شنبه 13 شهریور 1400 احتمال بارداری بعد از قطع قرص بارداری
khhajeb 0 9
احتمال بارداری بعد از قطع قرص ضد بارداری چقدر است؟ از محبوب ترین روش هایی که خانم ها برای پیشگیری از بارداری انتخاب می کنند استفاده از قرص ضد بارداری است که همچنین برای درمان آکنه و فیبروم رحم و تخ..
جمعه 12 شهریور 1400 رابطه جنسی در بارداری
khhajeb 0 18
یکی از اصلی‌ترین نگرانی‌هایی که زنان باردار در دوران بارداری با آن مواجه هستند، نداشتن اطلاعات در رابطه با رابطه جنسی در بارداری می باشد و بسیاری از آن ها نمی دانند که در ماه اول بارداری روا..
سه شنبه 02 شهریور 1400 علائم لانه گزینی
khhajeb 0 27
هنگامی که زوجی اقدام به بارداری می کنند درصورتی که لقاح اسپرم و تخمک به درستی انجام شده باشد و موجب تشکیل جنین شود، در اولین مرحله لانه گزینی جنین رخ می‌دهد که برای لانه گزینی ابتدا خونریزی مشاهد..
شنبه 30 مرداد 1400 علائم بارداری پسر
khhajeb 0 37
بسیاری از خانم هایی که تست بارداری انجام داده اند و متوجه حامله بودن خود شده اند، ترجیح می دهند از همان روزهای اول بدانند که جنسیت جنین آنها چیست. اصلی ترین دلیل آن این است که بتوانند تا وقتی وزن آنها..
جمعه 05 شهریور 1400 پریود در بارداری
khhajeb 0 15
به تاخیر افتادن عادت ماهیانه در بارداری امری کاملاً طبیعی است زیرا شما در دوران بارداری نمی توانید پریود شوید؛ اما گاهی اوقات بعضی از خانم‌ها در طول بارداری هم خونریزی از واژن دارند و خونریزی قاع..
یکشنبه 31 مرداد 1400 علائم بارداری در هفته اول بعد از لقاح
khhajeb 0 23
هنگامیکه رابطه جنسی محافظت نشده انجام شود ممکن است منجر به بارداری شود که یکی از مطمئن ترین نشانه هایی که می تواند دلیلی بر بارداری در خانم‌ها باشد به تاخیر افتادن اولین دوره قاعدگی بعد از رابطه ..
یکشنبه 14 شهریور 1400 آزمایش غربالگری سه ماهه اول بارداری
khhajeb 0 10
بارداری یکی از حساس ترین دوره هایی که خانم‌ها در طول زندگی ممکن است با آن مواجه شوند و سلامت مادر و کودک در این دوران بسیار حائز اهمیت است. برای اینکه بتوان به صورت مداوم سلامت آن ها را دنبال ..
دوشنبه 08 شهریور 1400 علائم بارداری دختر
khhajeb 0 15
شانه ها و علامت های بارداری در افراد مختلف اندکی متفاوت است، ولی به صورت کلی علائم مشخصی نشان‌دهنده بارداری شما می باشد که در قالب یک مطلب به صورت کامل در مورد علائم بارداری با شما صحبت کرده&zwnj..
جمعه 05 شهریور 1400 علائم بارداری دوقلو
khhajeb 0 16
بعد از اینکه بارداری اتفاق می‌افتد بهترین راهی که می توانید دو قلو و چند قلو بودن فرزند خود را تشخیص دهید سونوگرافی است؛ اما قبل از سونوگرافی نشانه ها و علامت هایی هم وجود دارد که می‌تواند ب..
دوشنبه 22 شهریور 1400 دیابت بارداری در هر ماه چگونه است؟
khhajeb 0 14
دوران بارداری یکی از شیرین ترین و حیرت انگیزترین دورانی است که هر زنی در طول زندگی خود می تواند آن را تجربه کند، خصوصا اگر اولین بار باشد که حس مادر شدن را تجربه می کند. در بارداری دوران جذاب و پر ..
یکشنبه 07 شهریور 1400 نحوه عملکرد آی یو دی و مزایا و معایب آن
khhajeb 0 14
روش های جلوگیری از بارداری بسیار متنوع است و شما می توانید با توجه به شرایطی که در آن قرار دارید و همچنین با توجه به مزایا و معایبی که هر یک از روش ها دارند، در نهایت مناسب ترین آنها را برای خود انتخا..
نمایش 1 تا 12 از 17 (2 صفحه)