منو
سبد خرید شما
نظرات کاربران
انتخاب پارچه

راهنما و جدیدترین طراحی دکوراسیون منزل مشاهده کنید

تست بارداری

تست های مختلفی برای تشخیص بارداری وجود دارد که یکی از راحت ترین و ساده ترین آنها تشخیص بارداری با استفاده از بیبی چک می باشد که به راحتی می توانید این تست را خودتان در منزل انجام دهید. در ادامه با زمان و نحوه استفاده از این تست و سایر روش ها آشنا خواهید شد.

 

تست بارداری

 

زمان و نحوه صحیح استفاده از بیبی چک (تست بارداری خانگی)

تست هایی که برای تشخیص بارداری مورد استفاده قرار می گیرند معمولاً برای مشخص کردن مقدار هورمون گنادوتروپین جفتی انسان یا همان  hCG تهیه شده اند. این هورمون بعد از جایگزینی تخمک بارور شده در دیواره رحم تولید می شود و وظیفه اصلی آن حفاظت از سلامت جنین است و در واقع باعث ترشح هورمون های استروژن و پروژسترون در زن باردار می‌شود.

همانطور که گفته شد تست های مختلفی برای تشخیص بارداری و حاملگی وجود دارد که یکی از اصلی ترین آنها تست ادراری می باشد که شما می توانید هم در مراکز درمانی هم در خانه آن را انجام دهید و بسیار سریع و راحت است و می توانید بیبی چک را از داروخانه ها تهیه کنید.

 

بی بی چک یا تست بارداری خانگی

همانطور که اشاره شد یکی از هورمون های بارداری گنادوتروپین جفتی انسان نام دارد که داخل ادرار وجود دارد و با استفاده از سلول های جفت تولید می شود و همزمان با اینکه تخمک بارور در رحم جاگیر میشود وارد جریان خون خواهد شد.

در صورتی که بخواهید برای تشخیص حاملگی از بیبی چک استفاده کنید وجود این هورمون در ادرار شما تشخیص داده خواهد شد و در صورتی که نتیجه مثبت باشد نشان دهنده باردار بودن خواهد بود.

در انواع مختلف تست بارداری روش های متفاوتی جهت برداشتن نمونه ادرار وجود دارد و با توجه به نوع تست انتخابی شما، نحوه برداشت متفاوت خواهد بود.

پس دقت کنید که همیشه دستورالعمل دقیقی که روی کیت ها وجود دارد را مطالعه کنید تا بر اساس همان کار را انجام دهید. اگر اطلاعات کافی در زمینه تشخیص جواب تست ندارید می توانید با یک پزشک مشورت کنید و اطلاعات را به او بدهید.

تست های بارداری که با استفاده از خون شما تعیین کننده بارداری هستند معمولاً توسط پزشک و در آزمایشگاه انجام می‌شود که دقت بالاتری نسبت به تست ادراری دارد و شما میتوانید حتی 6 تا 8 روز بعد از تخمک گذاری هم از این تست برای آگاهی از بارداری استفاده کنید.

 

تست بارداری خانگی

 

نحوه استفاده از بی بی چک یا تست بارداری خانگی

یکی از مهمترین مزایایی که استفاده از تست های بارداری به دنبال دارد این است که شما می توانید بعد از این که این بسته را از داروخانه خریداری کردید در منزل تست را انجام دهید و نمونه گیری را داشته باشید. همچنین زمان کافی برای مشاهده نتیجه در اختیار شما خواهد بود.

اگر به داروخانه ها برای خرید این تست های بارداری مراجعه کرده باشید متوجه می شوید که انواع مختلفی دارند و معمولا نحوه استفاده از آنها به این صورت است که باید ادرار خود را داخل یک ظرف گود جمع کنید و بعد تست را داخل آن بگذارید.

البته برخی دیگر هم به این صورت است که شما باید ادرار خود را از ظرفی که داخل آن ادرار را جمع کرده اید با استفاده از قطره چکان بردارید و در آن قسمتی که تعیین شده بچکانید و بعد مشخص می شود که آیا بارداری انجام شده است یا نه.

نوع دیگری از تست های بارداری خانگی وجود دارد که باید تست در مسیر جریان ادرار قرار گیرد تا بارداری تشخیص داده شود. در صورتی که هر یک از تست ها را امتحان کردید و زمان لازم برای مشاهده نتیجه آن گذشت، معمولاً نتیجه با تغییر رنگ یا ایجاد دو خط یا یک خط نشان داده می‌شود.

در مورد هایی که خط دار است، دو خط نشان دهنده باردار بودن و یک خط نشان دهنده باردار نبودن است. یا اینکه کلمه مثبت و منفی را روی کیت مشاهده می کنید که مثبت یعنی باردار و منفی یعنی باردار نیستید. در صورتی که تاریخ پریود شما عقب بیفتد بیشتر روش های تست بارداری قابل اطمینان خواهد بود.

 

نحوه استفاده از بی بی چک

 

زمان انجام تست بارداری

اگر بخواهید از تست بارداری خانگی برای تشخیص بارداری استفاده کنید زمان انجام این تست اهمیت بسیار زیادی دارد، زیرا بیشتر تست های خانگی نتیجه دقیق خود را حداقل یک هفته بعد از عقب افتادن قاعدگی شما نشان می‌دهند و دو هفته بعد از تخمک گذاری نتیجه مشاهده می شود. پس باید حداقل 7 روز از زمان پریود شما گذشته باشد یا یک یا دو هفته از زمان رابطه جنسی گذشته باشد.

در صورتی که زودتر از موعد برای انجام تست بارداری اقدام کنید احتمالاً نتیجه ای که به دست می‌آید قابل اعتماد نخواهد بود، چون بدن احتیاج دارد که 7 تا 12 روز بعد از باروری تخمک، پاسخ بارداری را به شما نشان دهد تا هورمون hCG داخل ادرار قابل تشخیص باشد.

با توجه به اینکه این هورمون در طول شب در بدن انباشته می‌شود، صبح زود ادرار شما غلیظ تر است و بهترین زمان برای انجام تست بارداری با استفاده از بیبی چک صبح زود است.

در بین انواع مختلف تست های بارداری بعضی از آنها دقت و حساسیت بیشتری دارند و این افزایش هورمون  hCG را حتی 4 تا 7 روز بعد از لانه گزینی تخمک در رحم هم نشان می‌دهند.

اما توجه داشته باشید حتی با کیفیت ترین تست های بارداری هم در صورتی که زودتر از موعد از آنها استفاده کنید نتیجه را به شما نشان نمی‌دهند و احتمالاً وقتی مورد استفاده قرار می‌گیرند بارداری را منفی نشان می‌دهند.

در صورتی که با استفاده از تست های بارداری خانگی نتیجه بارداری شما مثبت اعلام شود، در اولین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید تا وضعیت شما را بررسی کنند و مراقبت هایی که در طول دوره بارداری نیاز است را انجام دهید.

 

زمان انجام تست بارداری

 

چه زمانی باید تست بارداری انجام شود؟

قبل از اینکه تست بارداری را انجام دهید معمولا نشانه‌هایی مشاهده می کنید که به باردار بودن شما اشاره دارد. اگر هر کدام از آنها را مشاهده کردید بهتر است اقدام به تست بارداری کنید.

 

 احساس درد در سینه ها

هنگامی که بارداری اتفاق می افتد تغییرات زیادی در بدن خانم ها رخ می دهد که اصلی ترین دلیل آن افزایش هورمون استروژن و پروژسترون میباشد، زیرا جریان خون را بالا میبرند و باعث احساس درد در سینه ها و بزرگ تر شدن آن ها در شروع دوره بارداری میشوند.

از نشانه های دیگری که در دوره بارداری وجود دارد سوزش نوک سینه ها و تیره تر شدن رگ های سینه از زیر پوست می باشد. البته دردی که در سینه ها وجود دارد حتی در دوران قاعدگی هم مشاهده می شود. پس همیشه با دیدن درد سینه نمی توان نتیجه گرفت که بارداری اتفاق افتاده است.

 

عقب افتادن پریود (قاعدگی)

در بین نشانه های مختلفی که به بارداری اشاره دارند، عقب افتادن قاعدگی از جمله مهم‌ترین نشانه ها می باشد. زیرا وقتی که شما در زمان مشخص در طول ماه پریود نشوید و این زمان به تأخیر بیفتد، می تواند احتمال باردار شدن شما را بدهد. دوره قاعدگی بیشتر زنان 28 روزه است و در صورتی که تاریخ دقیق پریود را هم ندانید بعد از آخرین پریود اگر یک ماه گذشته باشد و تست بارداری انجام دهید، متوجه باردار بودن و نبودن خواهید شد.

البته گاهی اوقات هم تاخیر در پریود به علت ورزش، رژیم غذای، استرس، فعالیت‌های بدنی و شرایط جسمانی هم می‌تواند باشد.

 

احساس درد در ناحیه شکم و دل پیچه

معمولاً در شروع دوره بارداری خیلی از خانم‌ها در قسمت شکم خود دردهایی را احساس می کنند که شبیه دردهای موقع پریود شدن آنهاست، ولی در این مورد خونریزی مشاهده نمی‌شود و دلیل آن لانه گزینی جنین در رحم می باشد.

علائم مختلفی برای بارداری وجود دارد که از جمله مهمترین آنها حالت تهوع، تکرر ادرار، خستگی و بی اشتهایی و بد غذایی است که درمورد علائم بارداری به صورت مفصل برای شما صحبت شده است.

 

لانه گزینی جنین در بارداری

 

مهمترین نکات در مورد استفاده از تست بارداری

بهتر است از بین انواع مختلف تست های بارداری که در داروخانه ها موجود است، آنهایی که کارکرد ساده تری دارند و روی آنها راهنمای ‌فارسی درج شده است را بخرید تا به صورت دقیق تر بتوانید مراحل آن را اجرا کنید.

برای اینکه غلظت ادرار شما در حدی باشد که تست بارداری آن را تشخیص دهد بهتر است زیاد مایعات مصرف نکنید تا ادرار شما رقیق نباشد.

همیشه عقب افتادن قاعدگی، حالت تهوع و افزایش وزن نشان دهنده بارداری نیست و در صورتی که متوجه شدید بارداری اتفاق نیفتاده، اما این حالت ها را دارید حتما به یک پزشک مراجعه کنید تا مشکل شما بررسی شود.

 

سونوگرافی بارداری

 

در برخی موارد تست بارداری نتیجه مثبت را نشان می‌دهد، اما بارداری به درستی اتفاق نیفتاده و یک بارداری شیمیایی به صورت نادرست در رحم شما اتفاق افتاده است که در این صورت تخمک بارور می‌شود اما در قسمت درستی از رحم قرار نمی گیرد و چون یک سری تغییرات شیمیایی بر اساس این مراحل ایجاد شده، تست شما مثبت نشان داده می شود.

حتی ممکن است استفاده از داروهایی که hCGدارد و یا خراب بودن خود کیت تست بارداری دلیلی بر مثبت بودن تست بارداری باشد و در صورتی که به زمان مناسب برای انجام تست بارداری رسیده اید، بهتر است از روش‌های دقیق تر مثل انجام آزمایش خون و غیره استفاده کنید.

دوشنبه 22 شهریور 1400 تیروئید کم کار در بارداری
khhajeb 0 22
فعالیت های این غده داخل بدن انسان شامل تولید کردن، جمع کردن و تزریق کردن هورمون های حیاتی به داخل خون می باشد که این هورمون‌ها وظیفه تنظیم سوخت و ساز و تنظیم خیلی از اندام های بدن را برعهده دارند..
پنجشنبه 18 شهریور 1400 آزمایش غربالگری سه ماهه دوم بارداری
khhajeb 0 21
دوران بارداری همیشه جزو حساس ترین دوران زندگی خانم ها بوده و هست و برای اینکه این دوران به سلامتی طی شود لازم است که آزمایش های ضروری دوران بارداری انجام شود و آنها را در اولویت قرار دهید. با توجه ..
دوشنبه 22 شهریور 1400 دیابت بارداری در هر ماه چگونه است؟
khhajeb 0 27
دوران بارداری یکی از شیرین ترین و حیرت انگیزترین دورانی است که هر زنی در طول زندگی خود می تواند آن را تجربه کند، خصوصا اگر اولین بار باشد که حس مادر شدن را تجربه می کند. در بارداری دوران جذاب و پر ..
یکشنبه 14 شهریور 1400 آزمایش غربالگری سه ماهه اول بارداری
khhajeb 0 26
بارداری یکی از حساس ترین دوره هایی که خانم‌ها در طول زندگی ممکن است با آن مواجه شوند و سلامت مادر و کودک در این دوران بسیار حائز اهمیت است. برای اینکه بتوان به صورت مداوم سلامت آن ها را دنبال ..
شنبه 20 شهریور 1400 آزمایش غربالگری سه ماهه سوم بارداری
khhajeb 0 26
خانم ها دوره های حساس مختلفی را در زندگی پشت سر می گذارند که یکی از مهمترین آنها دوران بارداری است. زمانی که تصمیم می‌گیرند بارداری را تجربه کنند تا بعد از به دنیا آمدن فرزندشان، با چالش های مختل..
نمایش 1 تا 5 از 5 (1 صفحه)