خانم ها دوره های حساس مختلفی را در زندگی پشت سر می گذارند که یکی از مهمترین آنها دوران بارداری است. زمانی که تصمیم می‌گیرند بارداری را تجربه کنند تا بعد از به دنیا آمدن فرزندشان، با چالش های مختلفی روبرو هستند و باید آزمایش ها و تست های مختلفی انجام بدهند تا سلامت خود و جنینشان را تضمین کنند.

با آزمایش های غربالگری سه ماهه اول بارداری و آزمایش غربالگری سه ماهه دوم بارداری در مطالب مجزا آشنا شدید.


 

هنگامی که پا به سه ماه سوم بارداری می گذارید باید آزمایش غربالگری سه ماهه سوم بارداری را انجام بدهید. در واقع آزمایش‌های سه ماهه سوم بارداری به نوعی تکمیل کننده آزمایش های سه ماهه اول و دوم بارداری می باشد که در این مطلب تصمیم داریم شما را با آزمایش‌های مختلفی که لازم است در سه ماهه سوم بارداری انجام شود آشنا کنیم تا آگاهی بیشتری در مورد این دوره داشته باشید و بتوانید بهتر آن را مدیریت کنید.

 

آزمایش غربالگری سه ماهه سوم بارداری

 

 سه ماهه سوم بارداری

 با وارد شدن به سه ماه سوم بارداری آخرین فاز بارداری را تجربه می کنید که هفته‌های بیست و نهم تا چهلم بارداری یعنی ماه 7 و 8 و 9 بارداری را شامل می‌شود که کودک شما بیش از ماه های دیگر رشد و تکامل پیدا می‌کند و به نوعی آماده تولد و تغییر وضعیت خواهد شد.

شما هم در انتهای مسیر بارداری هستید و چند هفته دیگر این سختی ها تمام می‌شود و می‌توانید فرزند دلبند خود را در آغوش بکشید و سختی ها و خستگی هایی که پشت سر گذاشته اید را با لبخند شیرین او فراموش کنید.

 

آزمایش غربالگری سه ماهه سوم بارداری و تکامل جنین

در سه ماهه سوم بارداری کودک شما هنوز در حال رشد است و در آخر یک کودک کامل دارید که طول آن بین 19 تا 21 اینچ و وزن آن 6 تا 9 پوند می باشد و آزمایش های غربالگری در سه ماهه سوم برای بررسی این اندازه ها و نرمال بودن جنین شما انجام می شود.

 

هنگامی که کودک شما برای زایمان آماده می‌شود خودش را به سمت پایین می چرخاند و در هفته 36 بارداری سر کودک که در قسمت لگن مادر قرار می‌گیرد و به آن سمت حرکت می‌کند که به آن پایین رفتن رحم به سمت لگن می گویند و کودک در دو هفته آخر بارداری رو به پایین قرار می‌گیرد. این کار باعث می‌شود که زایمان برای شما راحت تر باشد.

 

تکامل جنین در سه ماه آخر

 

تکامل کودک شما در سه ماهه سوم بارداری به این صورت است که دیگر می تواند ببیند، بشنود و گریه کند و انگشت شست دست خود را بمکد.

البته علاوه بر این موارد مغز او هم تکامل یافته تر شده و کلیه و ریه های کودک هم بالغ تر می شوند. استخوان های بالای جمجمه جنین هنوز نرم است و علت آن آسان کردن زایمان می باشد.

در همین مرحله بیشتر نوزادان چشم های آبی رنگ دارند و تا چند روز بعد از تولد هم به همین رنگ باقی می‌ماند.

طی سه ماه سوم بارداری ورنیکس کازئوزا که یک پوشش محافظ می‌باشد پوست جنین شما را احاطه کرده و موهای نرم بدن جنین که لانگو نام دارد کم‌کم می‌ریزد و تا آخر هفته چهلم کاملا از بین می رود.

 

آزمایش غربالگری سه ماهه سوم بارداری و تغییرات سه ماهه سوم در بدن مادر

دردهای شکمی

همانطور که فرزند شما رشد می‌کند به فضای بیشتری داخل شکم شما احتیاج دارد و همین قضیه باعث ناراحتی و درد شکم و پهلو می شود که گاهی اوقات نمی توانید خیلی راحت در رختخواب بخوابید و خواب برای شما سخت شده است و یا نفس عمیق کشیدن برایتان سخت تر از قبل شده است. پس بهتر است در پی انجام آزمایش‌های غربالگری سه ماهه سوم بارداری به این موارد هم توجه شود.

 

کمردرد

شما در این زمان افزایش وزن قابل توجهی پیدا کرده اید که باعث وارد شدن فشار بیشتری به ناحیه کمر شما می شود و در این قسمت احساس درد زیادی می کنید. همچنین به علت شل شدن لیگامان ها که زایمان شما آسان تر شود در قسمت لگن هم احساس درد و ناراحتی دارید.

 

برای کمتر شدن درد و فشاری که به کمر وارد می شود بهتر است حالت بدنی مناسب تری را انتخاب کنید و صاف بنشینید و صندلی‌هایی که پشتی خوبی برای کمر شما در آن تعبیه شده استفاده کنید و شبها به پهلو بخوابید و یک بالش بین پاهای خود قرار دهید.

پوشیدن کفش های پاشنه کوتاه راحتی به طوری که قوس کف پا حمایت شود برای تسکین کمردرد بهتر است و یا می‌توانید از پد گرم کننده استفاده نمایید.

 

دردهای شکمی و کمر درد در بارداری

خونریزی

در اواخر بارداری گاهی اوقات خونریزی‌های مختصری مشاهده می‌کنید که به نوعی نشان‌دهنده شروع زایمان است. ولی بعضا این لکه بینی ها نشان می دهد که جفت سر راهی وجود دارد یعنی جفت کم رشد کرده و دهانه رحم را پوشانده است یا می‌تواند نشانی از کندگی جفت یعنی جدا شدن جفت از دیواره رحم یا زایمان زودرس باشد.

پس بهتر است به محض اینکه خونریزی دیدید در هر مقداری که بود با پزشک متخصص مشورت کرده و آزمایش‌های غربالگری سه ماهه سوم بارداری را هم انجام دهید.

 

انقباضات برکستون هیکس

در سه ماه سوم بارداری احساس انقباضات خفیفی دارید که برای آماده شدن رحم جهت زایمان واقعی این تمرینات انجام می شود و به اندازه انقباضات واقعی زایمان نیست ولی باعث می‌شود که شما برای زایمان آماده تر باشید.

یکی از تفاوت‌های اصلی که بین این انقباضات و انقباضات اصلی زایمان وجود دارد این است که انقباض های واقعی کم کم به یکدیگر نزدیک می شوند و شدت آنها بیشتر می‌شود در صورتی که بعد از انقباضات صورت شما برافروخته شده و نفس شما به شماره افتاد یا این انقباضات را به شکل منظمی در خود دیدید بهتر است سریعا با پزشک تماس بگیرید و شرایط خود را برای او شرح دهید.

 

بزرگ شدن پستان ها

هنگام اواخر بارداری سینه های شما رشد بیشتری خواهد کرد و بهتر است از لباس زیر هایی که از این شرایط حمایت کند استفاده کنید تا کمر شما هم آسیب نبیند و در زمانی که به زایمان نزدیک تر می شوید مایع زرد رنگی از نوک سینه های خود ترشح می کنید که به آن آغوز می‌گویند که چند روز اول بعد از تولد، کودک شما را تغذیه می کند و حاوی مواد بسیار لازم برای کودک شما می باشد.

 

رویاهای واقعی

در سه ماهه سوم بارداری کابوس ها و رویاها واقعی تر دیده می شوند و خواب شما دچار اختلال می‌شود که این خوابها نشانی از تغییر سطح هورمون های بارداری شما می باشد و نیازی به نگرانی نیست و بهتر است آرامش خود را حفظ کنید.

 

دست و پا چلفتی بودن

در آزمایش غربالگری سوم سه ماه سوم بارداری شما حس می کنید که تعادل ندارید و دست و پا چلفتی شده اید و بعضی از چیزهایی که برمی‌دارید از دستتان می‌افتد. قسمتی از آن به علت اضافه وزن قسمت شکم می باشد که تعادل بدن را دچار مشکل کرده است.

 

ترشح

در سه ماهه سوم بارداری ترشحات واژینال را بیشتر مشاهده می کنید که اگر خیلی زیاد بود به طوری که آستر شورت شما هم خیس شد، حتماً با پزشک مشورت کنید.

هر چه به زمان زایمان خود نزدیک تر می شوید این ترشحات شفاف تر، غلیظ تر و گاهی اوقات آغشته به خون خواهد شد که پلاک مخاطی شما بوده و نشان دهنده شروع اتساع دهانه رحم برای آمادگی جهت زایمان می باشد.

اگر یکباره متوجه شدید که مایع شدیدی از شما خارج شده، احتمال اینکه کیسه آب شما پاره شده باشد وجود دارد که فقط در 8 درصد زنان باردار قبل از شروع انقباضات کیسه آب جنین پاره می شود و هنگامی که کیسه آب پاره شد سریعا با پزشک خود تماس بگیرید و به بیمارستان مراجعه کنید.

 

خستگی

گاهی اوقات امکان دارد در سه ماهه دوم بارداری احساس انرژی داشته باشید، ولی حالا در سه ماهه سوم حس خستگی بیشتری دارید چون وزنتان اضافه تر شده و حمل بدن دشوار است و در طول شبانه روز چند مرتبه از خواب بیدار می شوید تا به دستشویی بروید. همچنین باید برای آمدن کودک آماده باشید و همه این ها استرستان را چندین برابر می کند که همه اینها در کاهش سطح انرژی شما و خستگی تاثیرگذار است.

در طول این دوران ورزش منظم و سبکی داشته باشید و غذای سالم بخورید و به خودتان انگیزه بدهید و هر وقت احساس خستگی کردید سخت نگیرید و کمی چرت بزنید و چند دقیقه استراحت کنید. شما باید همه انرژی خود را برای وقتی که فرزندتان متولد می شود بگذارید و از این زمان برای استراحت استفاده کنید.

 

خستگی و کاهش انرژی در بارداری

 

تکرر ادرار

در این بازه زمانی فرزند شما داخل شکمتان بزرگتر شده و سر او به مثانه فشار وارد می‌کند و شما باید چند مرتبه در طول شبانه روز به دستشویی بروید و گاهی اوقات با یک سرفه، عطسه، خنده یا کمی ورزش کمی از ادرار شما نشت می‌کند.

برای این‌که از این حالت جلوگیری کنید به محض اینکه احساس دستشویی داشتید اقدام کنید و کاملاً ادرار کنید‌ و قبل از اینکه به رختخواب بروید از مصرف مایعات خودداری کنید تا خواب راحت تری داشته باشید و شورت آستر دار بپوشید و اگر سوزش و درد در هنگام ادرار داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید تا عفونت ادراری نگرفته باشید چون ممکن است زایمان شما را به خطر بیندازد.

 

سوزش سردل و یبوست

به دلیل افزایش بیش از حد هورمون پروژسترون شما دچار یبوست و سوزش سر دل می شوید که این هورمون باعث شل شدن عضلات مثل عضلات مری و سهگن میشود چیزها در معده پایین می‌مانند و مواد غذایی حذف شده درد منتقل می کنند

 

یبوست و حالت تهوع

برای اینکه این حالت را رفع کنید وعده های غذایی خود را بیشتر و حجم آن را کمتر کنید و غذاهای اسیدی، ادویه دار و چرب مصرف نکنید و برای اینکه یبوست شما رفع شود فیبر خود را افزایش دهید و بیشتر مایعات مصرف کنید تا حرکت این محتویات آسانتر شود.

 

 هموروئید ها

هموروئید ها در واقع واریسی شدن رگ ها می باشد که رگهای متورم بنفش یا آبی در دور مقعد شما خود را نشان می دهد که به علت بالا رفتن جریان خون در این قسمت در این رگ ها و بیشتر شدن فشار ناشی از بارداری مشاهده می شود و برای اینکه خارش و ناراحتی این قسمت تسکین پیدا کند می‌توانید داخل تشت وان آب گرم بنشینید و یا پماد هموروئید یا ملین مصرف کنید.

 

 هموروئید در بارداری

 

سیاتیک

دردهای عصبی در سه ماهه سوم بارداری از کمر تا قسمت پایین و تا پایین پا کشیده می‌شود. سیاتیک ممکن است به علت تغییرات هورمونی در زمان بارداری، یا به علت فشاری که به عصب سیاتیک به خاطر رشد کودک به بدن وارد می‌شود باشد. گاهی اوقات مداوم است و گاهی اوقات متناوب است. انجام فیزیوتراپی می‌تواند این درد را تسکین دهید که البته بعد از به دنیا آمدن کودک این درد از بین میرود.

 

تنگی نفس

در این دوران ممکن است از تنگی نفس اذیت بشوید چون رحم بزرگ می شود، تا جایی که زیر قفسه سینه قرار می‌گیرد و یک فضای کمی برای باز شدن ریه ها وجود دارد و فشار خیلی زیادی به ریه ها وارد می شود که باعث دشوارتر شدن تنفس شما خواهد شد.

اگر در این زمان ورزش کنید تنگی نفس شما بهتر می‌شود و در زمان خواب خود سر و شانه ها را به بالشت تکیه بدهید.

 

ورزش در بارداری

 

وریدهای عنکبوتی و واریسی

به علت این که کودک شما در حال رشد است خون بیشتری از جریان خون شما به او انتقال پیدا می‌کند و جریان خون بالای شما باعث می‌شود که وریدهای ریز قرمز روی پوست نمایان شود. ولی همان زمانی که کودک متولد می‌شود رگ ها کمرنگ تر می شوند و فشاری که از طرف کودکی که در حال رشد است روی پا وارد می‌شود باعث متورم شدن و رنگ بنفش و آبی در وریدهای پا میشود.

برای جلوگیری از این حالت راهکاری وجود ندارد ولی برای اینکه بدتر نشود می توانید در طول روز از جای خود بلند شوید و حرکت کنید یا جوراب های حمایتی بپوشید یا پاهای خود را روی چهارپایه بگذارید.

 

وریدهای عنکبوتی و واریسی در بارداری

 

 ترک های پوستی و تورم

 گاهی اوقات ترک هایی در باسن، پستان ها، شکم و یا ران های شما ایجاد می شود که اِسکار هستند که به علت کشیدگی پوست در زمان بارداری ایجاد می‌شود که در همه افراد مشاهده نمی‌شود؛ اما اگر ایجاد شود رنگ آن ها قرمز، بنفش، صورتی و قهوه‌ای است.

 

علائم هشدار دهنده در مورد آزمایش غربالگری سه ماهه سوم بارداری

دیدن هر کدام از این علامت ها در زمان آزمایش غربالگری سه ماهه سوم بارداری نشانه ای از این است که در بارداری شما مشکلی وجود دارد.

پس هر کدام از این موارد را که دیدید قبل از اینکه نوبت معاینه شما باشد به پزشک مراجعه کنید و منتظر نمانید. این موارد شامل موارد زیر است:

  • درد یا گرفتگی شدید شکم

  • حالت تهوع و استفراغ شدید

  • خونریزی

  • سرگیجه شدید

  •  یا سوزش در زمان ادرار و افزایش سریع وزن یا افزایش وزن خیلی کم

 

علادم بارداری سه ماه سوم