منو
سبد خرید شما
نظرات کاربران
انتخاب پارچه

راهنما و جدیدترین طراحی دکوراسیون منزل مشاهده کنید

بارداری سه ماهه دوم

با شروع هفته چهاردهم بارداری، سه ماهه دوم بارداری آغاز می‌شود و آخرین روز از هفته بیست و هفتم بارداری هم پایان این سه ماهه دوم را تشکیل می دهد.

در اوایل سه ماهه دوم بارداری می توان گفت که همه اندام ها و ارگان های بدن جنین شکل گرفته اند و در هفته های بعدی تکامل و رشد پیدا می کنند. معمولاً بیشترین سقط جنین ها در سه ماهه اول رخ می‌دهد و اگر از این مرحله عبور کرده باشید احتمال اینکه جنین سقط شود تا حد بسیار زیادی کم می‌شود و بهتر است توجه ویژه ای به رژیم غذایی و خوراکی هایی که مصرف می کنید داشته باشید.

 

در سه ماهه اول خوردن خوراکی‌ هایی مثل عسل و آناناس ممنوع بود که در سه ماهه دوم می توانید آنها را میل کنید. در این زمان دیگر حالت تهوع تا حد بسیار زیادی کم شده و انرژی بدن افزایش پیدا می‌کند و مشکلاتی مانند تکرر ادرار هم دیگر وجود ندارد و میل جنسی هم زیاد خواهد شد.

از مهمترین اتفاقاتی که در سه ماهه دوم بارداری احساس می‌شود شروع حرکت های جنین است که بسیار جذاب است و در هفته‌ های نوزدهم تا بیست و دوم بارداری تقریبا اولین حرکت های جنین را می توانید احساس کنید‌.

هرچه زمان می‌گذرد این حرکت ها بیشتر و محسوس تر می شود و وقتی که سه ماهه دوم بارداری تمام می شود و وارد ماه ششم حاملگی می شوید شکم بزرگ تر خواهد شد، زیرا رشد جنین آنقدر زیاد شده که رحم از داخل لگن مادر بیرون می‌آید و به درون شکم برجسته میشود و افزایش سایز مادر را به همراه دارد.

 

بارداری سه ماهه دوم

 

هفته چهاردهم بارداری

با آغاز این هفته فرزندتان آنقدر بزرگ نشده که باعث بزرگتر شدن شکم شما شود، اما کمرتان پهن تر می شود و نسبت به سه ماهه اول احساس انرژی و سرزندگی بیشتری در مادر برقرار می‌شود.

اهمیت زیادی دارد که مواد غذایی مفیدی در این دوره و در این روزها مصرف شود، پس بهتر است از پزشک متخصص کمک بگیرید و بهترین غذاهایی که سرشار از پروتئین باشد را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

 

هفته پانزدهم بارداری

از جمله تاثیرات بسیار خوشایند و مطلوبی که در سه ماهه دوم بارداری، خصوصاً هفته پانزدهم مشاهده می شود جذابیت بیشتر پوست و مو در زن باردار است که علت اصلی آن تاثیر هورمون ها می باشد.

در هفته پانزدهم گوشی های فرزند به قدری رشد کرده که حتی صدای شما را هم می شنود و دلیل اصلی این که وقتی متولد می‌شود صدای مادر و پدر را نسبت به سایرین تشخیص می‌دهد همین است.

 

بارداری

 

هفته شانزدهم بارداری

احتمالاً تغییرات جدیدی که در بدن شما اتفاق افتاده بعضی از روزها برایتان جذاب است و از این که حس مادر شدن را تجربه می‌کنید خوشحالید.

بعضی از اوقات هم به علت از دست دادن تناسب اندام نگران خواهید شد ولی نگران نباشید زیرا بعد از مدتی مجدداً اندام دلخواه خود را با انجام ورزش های مناسب به دست می آورید، در عوض حس بی نظیر مادر شدن را تجربه می کنید.

در این بین میل جنسی افزایش پیدا می‌کند که اگر در این باره نگرانی وجود دارد بهتر است در مورد آمیزش جنسی حتماً با پزشک متخصص صحبت کنید و از او مشورت بخواهید.

 

هفته هفدهم بارداری

در این هفته در رحم مادر همه فعالیت‌ها در حال انجام است و جنین فضای کافی برای حرکت و چرخش را دارد و انجام حرکت هایی که جنین انجام می‌دهد در رشد فیزیکی و روانی او تاثیر بسیار مثبتی خواهد داشت. آرامشی که شما در این روزها دارید بسیار مهم است پس بهتر است زمان استراحت خود را بدانید و برای آن برنامه‌ریزی داشته باشید.

شما میتوانید در این سه ماهه دوم به راحتی به تفریح و مسافرت بپردازید و اگر برای معاینه به پزشک مراجعه کنید پزشک با گوشی دستی هم متوجه ضربان سریع قلب جنین خواهد شد.

در این زمان دیگر دهان جنین به صورت منظم باز و بسته می شود و خمیازه می کشد و سکسکه میکند و توانایی قورت دادن مایعات را دارد. مایع آمنیوتیک برای انجام عمل تنفس با فشار وارد ریه‌ ها می‌شود و از آن بیرون می آید.

 

سه ماهه دوم حاملگی

 

 هفته هجدهم بارداری

بعد از هفته هجدهم به صورت منظم هر هفته با اضافه وزن روبه‌رو هستید، اما نیازی به نگرانی نیست و این امر کاملاً طبیعی خواهد بود. البته تمام اضافه وزن مربوط به رشد جنین نیست و اندام های خود شما هستند که بزرگتر و سنگین تر می شوند. به طور مثال در این هفته‌ها پستان های شما هم حجیم تر و بزرگ تر می‌شود و حجم خون بیشتری در جریان خواهد بود. رحم شما هم به قدری بزرگ شده که باعث برجسته شدن شکم میشود و حالا فرزند شما از جفت خود هم بزرگتر شده و رشد را ادامه می‌دهد و اندام های داخلی و خارجی تناسلی هم در حال رشد کردن هستند.

اگر فرزند شما دختر باشد داخل تخمدان های جنین دختر فولیکول هایی که شامل تخمک های نابالغ است شکل می گیرند و حرکت ها و جنبش های جنین هم در این زمان قدرتمند تر می شود و با ضربه بیشتری آنها را احساس خواهید کرد.

 

هفته نوزدهم بارداری

با گذشت زمان هر لحظه جنین بیشتر به سمت یک انسان واقعی شدن حرکت می‌کند. اگر در هفته نوزدهم بارداری به سونوگرافی بروید به خوبی می بینید که جنین شما کاملاً شکل گرفته و اندام هایش به خوبی رشد کرده اند، حتی بدن جنین کمی هم چربی به خود گرفته ولی هنوز بسیار کوچک است و سر او در برابر گردن بزرگ تر است و گوش ها از فک به سمت بالا حرکت می کنند تا در جایگاه مناسب خود در اطراف سر قرار بگیرند و چشم هم در زیر پلک هایی که بسته هستند حرکت های نامنظم دارند و اثر انگشت که جزو فاکتورهای هویت شخصی هر فرد است در این هفته کم کم پیدا می‌شود.

 

هفته بیستم بارداری

با شروع هفته بیستم شمارش معکوس بارداری شروع می شود و شما به نیمه های راه رسیده اید و تقریباً از نظر جسمانی حالتان خوب است ولی با توجه به اینکه هنوز شکمتان بزرگ نشده، شاید خیلی از گرفتاری هایی که با بزرگ شدن شکم به وجود می‌آید را احساس نکنید و هنوز انرژی شما در حالت مناسبی قرار دارد، ولی ممکن است از نظر احساسات کمی درگیر باشید و نوسان‌های رفتاری را مشاهده کنید که البته کاملاً طبیعی است.

 

بزرگ شدن کم در بارداری

 

هفته بیست و یکم بارداری

حالا وارد مرحله دوم بارداری شده اید و حاملگی از نیمه گذشته است و بهتر است انجام معاینات پزشکی بیشتر از قبل صورت گیرد. حتی اگر احساس می کنید که کاملاً در صحت و سلامت به سر می‌برید بازهم به پزشک مراجعه کنید تا در جریان کامل شرایط شما باشد.

در هفته بیست و یکم بارداری مغز جنین در حال رشد است و می تواند سیگنال های الکتریکی را دریافت کند.

 البته واکنش اعصاب جنین هم در این مرحله غیر ارادی است و خیلی ساده می باشد. معمولاً جنین به صورت مداوم در حال قورت دادن مایع آمنیوتیک است که هرچه زمان می‌گذرد مقدار آن هم بیشتر می‌شود.

 

 هفته بیست و دوم بارداری

احتمالا هنوز از جنسیت دقیق فرزند خود آگاهی ندارید و شاید تمایل نداشته باشید که تا موقع زایمان از آن آگاه شوید، ولی باز هم می‌توانید به انتخاب اسم و خرید سیسمونی بپردازید که معمولاً فعالیت های ذهنی در این زمینه زیاد است و ممکن است شما را از انجام فعالیت های روزانه دور کند؛ ولی بهتر است باز هم فعالیت کمی داشته باشید و رژیم غذایی سبک کسی را برای خود انتخاب کنید که تعداد وعده‌ها بیشتر باشد و آب زیادی بنوشید، زیرا خوردن آب زیاد باعث حفظ هوشیاری شما در دوره بارداری می‌شود.

 

هفته بیست و سوم بارداری

هر چه در طول دوران بارداری پیش می روید با اتفاق ها و شرایط مختلف جدیدی روبرو می‌شوید که ممکن است انتظار بعضی از آنها را نداشته باشید و حتی کنترل احساسات برای شما بسیار دشوار باشد.

گاهی آنقدر از نظر احساسی دچار نوسان می شوید که ممکن است حتی به گریه بیفتید یا با توجه به اینکه حرکت‌های کاملاً هماهنگی بین دست و پا وجود ندارد حس بدی در مورد دست و پا چلفتی بودن داشته باشید و مدام به اطراف برخورد کنید.

ولی بهتر است بدانید که همه این موارد عادی است و اگر با مادران باردار دیگر حرف بزنید متوجه می‌شوید که از روال طبیعی خارج نشده و جای نگرانی نیست.

 

سونوگرافی

 

 هفته بیست و چهارم بارداری

فرزند شما به کمک های شما نیاز دارد تا بتواند در آینده خارج از رحم زندگی کند پس سعی کنید با خوردن غذاهای مقوی و سالم و عادت های خوب از نظر جسمانی سالم و قوی بمانید و خود را در بهترین وضعیت قرار دهید تا مشکل خاصی در دوران بارداری برای شما اتفاق نیفتد.

اگر احساس گرمای شدید و گرفتگی عضلات ساق پا داشتید و حتی بواسیر به سراغ شما آمد نیازی به نگرانی و استرس نیست و می توانید به پزشک مراجعه کنید و باید بدانید که همه اینها موقتی است و هنگامی که نوزاد به دنیا بیاید از بین می‌رود.

 

 هفته بیست و پنجم بارداری

 در این هفته فرزندان معمولاً خمیازه کشیدن را به صورت پر تکرار انجام می دهند، دلیل اصلی آن تنظیم مقدار مایع موجود در ریه ها می باشد و جریان خونی که در بند ناف و جفت وجود دارد دمای بدن جنین را تنظیم می‌کند و تا حد خیلی زیادی به دمای بدن مادر نزدیک خواهد کرد.

در همین زمان اندام های پایین تنه کودک همراه با رشد لایه چربی برجسته‌تر می‌شود اما هنوز هم سر جنین نسبت به بدن او بزرگتر است؛ اما به حالت کلی تناسب بهتری پیدا کرده و چون شنوایی کودک بسیار قوی شده حالا صداهای بلند می تواند او را تحت تاثیر قرار دهد و ممکن است اگر در جاهای پر سر و صدا قرار بگیرید متوجه حرکت‌های ناگهانی کودک بشوید.

 

هفته بیست و ششم بارداری

حالا به ترتیب شما به آخرین مراحل بارداری نزدیک می‌شوید و شکمتان بسیار بزرگ شده است، ولی هنوز هم کودک به رشد خود ادامه می‌دهد. جنین اکنون با قدرت به اطراف حرکت می کند و حتی به هر صدایی مثل موسیقی واکنش نشان می دهد.

همچنین سلول‌های عصبی که در مغز جنین وجود دارد به هم متصل می شوند و باعث هماهنگی بیشتر بین اعضای بدن کودک خواهند شد. اگر اطلاعات کافی برای هم صحبتی با او ندارید و به دانش کافی نیاز دارید میتواند به کلاس های قبل از زایمان بروید تا ذهن فعال تری داشته باشد.

 

 هفته بیست و هفتم بارداری

در این هفته معمولاً حرکت های جنین بیشتر شده و خوابیدن برای مادر کار دشواری خواهد بود و چون فضای رحم تنگ‌تر می‌شود، وقتی حرکت های چرخشی و کششی توسط جنین انجام می شود و ضربه هایی بر اثر اصابت پاها و مشت به شکم احساس می کنید. اگر ضربه های جنین قوی باشد می‌توانید از پیشرفت رشد او اطمینان حاصل کنید و اگر وقتی که روی تخت دراز کشیده یا داخل حمام هستید شکم خود را نگاه می کنید و کاملا بالا و پایین رفتن او را مشاهده می کنید، پس باید خیالتان از بابت سلامت او راحت باشد.

 

روند رشد جنین در بارداری

جمعه 05 شهریور 1400 پریود در بارداری
khhajeb 0 3752
به تاخیر افتادن عادت ماهیانه در بارداری امری کاملاً طبیعی است زیرا شما در دوران بارداری نمی توانید پریود شوید؛ اما گاهی اوقات بعضی از خانم‌ها در طول بارداری هم خونریزی از واژن دارند و خونریزی قاع..
پنجشنبه 18 شهریور 1400 آزمایش غربالگری سه ماهه دوم بارداری
khhajeb 0 1193
دوران بارداری همیشه جزو حساس ترین دوران زندگی خانم ها بوده و هست و برای اینکه این دوران به سلامتی طی شود لازم است که آزمایش های ضروری دوران بارداری انجام شود و آنها را در اولویت قرار دهید. با توجه ..
نمایش 1 تا 2 از 2 (1 صفحه)