منو
سبد خرید شما
نظرات کاربران
انتخاب پارچه

راهنما و جدیدترین طراحی دکوراسیون منزل مشاهده کنید

هفته دوم بارداری

تاکنون اولین هفته بارداری گذشته است و حالا شما پا به هفته دوم گذاشته اید و هنوز هیچ چیز در رابطه با بارداری قطعی نیست. ولی باید با حفظ آرامش مراحلی که برای یک بارداری سالم مورد نیاز است را انجام دهید.

در ادامه اطلاعات بیشتری در مورد وضعیت جنین و وضعیت مادر در هفته دوم بارداری در اختیار شما قرار می‌گیرد که به شما نشان می دهد چه اتفاقاتی به صورت دقیق در حال رخ دادن است.

 

وضعیت جنین در هفته دوم بارداری

شما حتی تا مدت ها بعد از بارداری هم جنسیت جنین را متوجه نمی شوید اما در همان هفته اول دختر و پسر بودن جنین مشخص میشود و بعد رشد آغاز خواهد شد. هنگامی که اسپرم و تخمک با هم لقاح پیدا می‌کنند پیوند آنها 10 تا 30 ساعت طول می کشد. در هفته اول بارداری تخمک بارور میشود و تقریباً 250 میلیون اسپرم از دهانه رحم وارد واژن خواهد شد که از بین آنها فقط 400 اسپرم می توانند به تخمک نفوذ کنند و داخل رحم شوند و در نهایت یک اسپرم تخمک را بارور خواهد کرد.

کروموزوم های والدین اطلاعات ژنتیکی دارند که برگرفته از خصوصیات پدر و مادر است. جنین شما با گرفتن این اطلاعات ویژگی‌هایی را از پدر و مادر خود به ارث می برد.

تمام انسان ها 64 کروموزوم دارند که 23 عدد آن را از مادر و نصف دیگر را از پدر به ارث می گیرند و هر تخمک یک کروموزوم X و هر اسپرم کروموزوم Y دارد که ترکیب آنها جنسیت کودک را تعیین خواهد کرد. در صورتی که اسپرم بارور کننده تخمک کروموزوم ایکس داشته باشد فرزند دختر خواهد بود و اگر کروموزوم Y داشته باشد کودک پسر می‌شود. در این هفته هنوز هم قد و وزنی برای جنین وجود ندارد.

 

 هفته دوم  بارداری

 

وضعیت مادر در هفته دوم بارداری

دو روز بعد از این که تخمک بارور می‌شود، از طریق لوله‌های فالوپ یا لوله‌های رحمی به سمت رحم حرکت می‌کند و به تخمکی که حالا بارور شده نطفه می گویند. حدود 5 تا 7 روز طول می‌کشد که تخمک ها از طریق لوله رحم حرکت کنند و در این زمان تخمک بارورشده تقسیمات سلولی انجام میدهد تا یک توده سلولی به اسم بلاستوسیت تولید شود که اندازه این بلاستوسیت ها در حد سر سوزن است که دارای سه لایه درونی، بیرونی و بخش مایع می باشد.

قسمت درونی بلاستوسیت جنین و قسمت بیرونی جفت نامیده می شود و قسمت میانی که مایع بود هم کیسه آب یا کیسه آمنیوتیک را تشکیل خواهد داد.

سپس بلاستوسیت خود را به مخاط داخلی رحم که آندومتر نام دارد می رساند و در این زمان می‌توان گفت که دیگر بارداری تثبیت می شود و سپس هورمون ها شروع به فعالیت می کنند.

هورمون استروژن که یکی از هورمون های اصلی بدن زنان است منجر به پرخون شدن و ضخیم شدن آندومتر می‌شود و هورمون پروژسترون از تخمدانها آزاد می‌شود تا آندومتر در حالت پرخون و ضخیم نگه داشته شود و بلاستوسیت توانایی چسبیدن به رحم را داشته باشد و بتواند از آن مواد مغذی بگیرد که به تمام این مراحل لانه گزینی گفته می شود.

 

وضعیت مادر در هفته دوم بارداری

 

مراقبت های بارداری

بهتر است برای انجام تست بارداری حتما این کار را در زمان درست انجام دهید چون اگر تست بارداری در اولین روزی که عادت ماهانه شما به تعویق افتاده صورت گیرد احتمال اینکه جواب منفی اشتباه به شما بدهد زیاد است و ممکن است شما تصور کنید که بارداری اتفاق نیفتاده و مراقبت های لازم را در این خصوص را انجام ندهید.

پس در این شرایط بهترین کار این است که احتمال بارداری را بدهید و حتماً یک هفته بعد مجدداً تست بارداری را تکرار کنید تا خیالتان راحت شود.

هنگامی که بارداری اتفاق می افتد علائم مختلفی در بدن خانم های باردار بروز می کند که با شناخت آن ها اطمینان شما از بروز بارداری بیشتر می شود. یکی از آن ها حساس شدن سینه ها است، چون سطح هورمون های استروژن و پروژسترون افزایش پیدا می کند سینه ها بزرگ تر می شود و مایه بیشتری داخل آن جمع می‌شود و احساس سنگینی، درد و حساس شدن در ناحیه سینه احساس می شود.

اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید یا سابقه بیماری یا ویژگی جسمانی به خصوصی دارید حتماً با پزشک مطرح کنید تا هم جواب سوالات خود را بگیرید و هم اگر توصیه ای وجود دارد انجام شود.

در صورتی که بیماری ژنتیکی مشخصی در خانواده وجود دارد این مسئله باید حتماً با پزشک مطرح شود تا مشکلی برای مادر و جنین اتفاق نیفتد. سعی کنید از عواملی که خطرناک هستند مثل سیگار و غیره دوری کنید.

چنانچه داروهای افسردگی استفاده می کنید بهتر است حتماً در رابطه با آنها با پزشک خود صحبت کنید زیرا برخی از افراد به حدی از این داروها استفاده می‌کنند که نبود آنها باعث می‌شود که نتوانند به زندگی خود ادامه دهند. بهتر است در این شرایط سعی کنید برای داشتن یک بارداری بی‌خطر راه سالم تری برای مبارزه با بیماری خود پیدا کنید و از مصرف داروهای افسردگی خودداری کنید.

 

مراقبت های بارداری

 

تغذیه در بارداری

علاوه بر مراقبت هایی که به صورت عمومی باید اتفاق بیفتد، برای داشتن یک بارداری سالم و بی خطر و داشتن یک فرزند سالم باید به تغذیه خود در طول دوران بارداری توجه ویژه ای داشته باشید، زیرا داشتن یک رژیم غذایی سالم علاوه بر اینکه بدن شما و فرزندتان را سالم نگه می‌دارد انرژی مورد نیاز شما را در این دوران را نیز تامین می کند. پس برای داشتن یک تغذیه سالم در دوران بارداری باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

سعی کنید در رژیم غذایی خود مواد غذایی سالم قرار دهید که انرژی لازم و کافی برای رشد جنین و سلامت شما تامین شود و حتماً طوری رژیم غذایی خود را برنامه ریزی کنید تا به صورت متعادل حاوی همه ویتامین ها، پروتئین ها، مواد معدنی، کربوهیدرات ها و چربی ها باشد؛ به طوری که همه وعده‌های غذایی تمام این موارد را داشته باشند و به صورت منظم به بدن شما برسد.

میزان غذایی که شما مصرف می کنید اهمیت زیادی دارد. بهتر است بشقاب خود را به دو قسمت تقسیم کنید و قسمتی را به پروتئین و حبوبات و قسمت دیگر را به سبزیجات و میوه اختصاص دهید و تا حد ممکن از مصرف نمک، شکر و مواد غذایی چرب خودداری کنید.

اینگونه مواد مورد نیاز به شما و جنین می‌رسد و اضافه وزن زیاد را را تجربه نمی کنید و بدن شما در سطح انرژی بهتری قرار می گیرد.

بهتر است در دوران بارداری از مولتی ویتامین های بارداری هم استفاده کنید تا مقدار مواد معدنی و ویتامین که بدن شما احتیاج دارد به حد کافی فراهم شده باشد. مصرف اسید فولیک و آهن برای مادرانی که باردار می شوند بسیار مورد نیاز است.

در مصرف کافئین هم حد تعادل را رعایت کنید و نباید بیشتر از 200 میلی گرم کافئین مصرف کنید چون باعث سقط جنین خواهد شد.

 

تقسیم سلولی در هفته دوم بارداری

 

آزمایش های بارداری

اولین آزمایشی که پزشک متخصص توصیه می‌کند انجام دهید آزمایش خون است. در صورتی که قبل از بارداری آزمایش خون را انجام نداده باشید در این مرحله اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

البته به غیر از آزمایش خون آزمایش های دیگری هم برای شما تجویز خواهد شد تا تمامی جوانب بررسی شود.

موارد مختلفی از نتیجه آزمایش خون شما برداشت می شود که از جمله آنها تشخیص گروه خونی، غربالگری، آنتی بادی و عامل Rh می باشد و همچنین به صورت کامل سلولهای خونی شمارش می‌شود و ایمنی بدنتان نسبت به سرخجه و غیر بررسی خواهد شد.

 

آزمایش های بارداری

 

زایمان طبیعی یا سزارین؟

یکی از بزرگترین دغدغه هایی که خانم های باردار با آن مواجه هستند، تصمیم گیری برای انتخاب نوع زایمان است. البته این تصمیم گیری بر عهده پزشک متخصص است و باید تشخیص دهد که کدام زایمان برای شما و فرزندتان مناسب تر است.

معمولا هنگام زایمان طبیعی درد شدید و گرفتگی عضلات اتفاق می افتد. این درد به علت انقباضاتی است که در رحم اتفاق می‌افتد و زایمان را آسان تر می کند و نهایتاً چند ساعت طول میکشد که بعد از 24 ساعت مادر به وضعیت عادی برمیگردد.

ولی زایمان به روش سزارین تفاوت‌هایی دارد که در این حالت ممکن است در زمان زایمان مادر درد خاصی را احساس نکند اما تا مدت ها بعد از زایمان احساس درد را تجربه می کند و این درد اجازه تحرک و فعالیت به مادر نمی دهد و گاهی اوقات باعث ایجاد لخته هایی در عروق پا می شود.

خوشبختانه روش های مختلف جدیدی برای کاهش درد در طول زایمان طبیعی ارائه شده است و مادر ها می توانند برای زایمان خود از این روش استفاده کنند.

روش های مختلفی برای بی‌دردی زایمان آمده است که استفاده از بی حسی اپیدورال و گازهای استنشاق در زمان زایمان در بیمارستان ها از نمونه های آن است که تا حد زیادی درد زایمان طبیعی را کاهش میدهد.

 

موارد ممنوعه در هفته دوم بارداری

یکی از مهمترین مواردی که در طول دوران بارداری به خصوص از شروع دوره بارداری باید به آن توجه کنید این است که از مصرف هرگونه دارو بدون مشورت با پزشک خود داری کنید، زیرا ممکن است دارویی که شما مصرف می کنید هر چند از دید شما معمولی باشد اما تاثیر چشمگیری روی جنین داشته باشد.

برخی از افراد فکر می‌کنند که محدودیت ها فقط شامل داروهای شیمیایی است اما باید بدانید که داروهای گیاهی زیادی هستند که می توانند اثرات مخربی روی جنین و خود شما را داشته باشند. پس بهتر است قبل از مصرف هر داروی شیمیایی و گیاهی حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید. اگر هنوز هم اطلاعات دقیق در مورد رخ دادن بارداری ندارید و بدون اطلاع دارویی مصرف کرده اید حتماً با پزشک در میان بگذارید.

دو نمونه از داروهایی که به هیچ عنوان نباید در طول دوران بارداری مصرف شود بروفن و آسپرین است زیرا  تاثیر منفی زیادی در روند رشد کودک خواهد داشت.  فراموش نکنید که در 8 هفته اول بارداری قلب، ریه و مغز کودک در حال شکل گیری است و به هیچ عنوان نباید از هیچ دارویی استفاده کنید، مگر اینکه پزشک برای شما تجویز کرده باشد. داروهایی که بدون نسخه  OTC  هستند هم جزو موارد ممنوع می‌باشند.

 

لقاح تخمک و اسپرم در شروع بارداری

 

سفر در بارداری

در ماه اول بارداری وضعیت بدنی مادر تعیین کننده میزان حرکت و فعالیت او خواهد بود و باید بررسی‌های کامل در مورد وضعیت بدنی او صورت گیرد تا با توجه به شرایط اجازه سفر های طولانی یا ممنوعیت آن مشخص شود. اگر مسافرت های طولانی با اتومبیل انجام شود احتمال سقط جنین افزایش پیدا می‌کند.

سه ماهه اول که مراحل لانه گزینی جنین انجام میشود حساسیت بالایی دارد و بهتر است از سفرهای طولانی و حمل وسایل سنگین خودداری کنید.

همچنین انجام هر نوع ورزش، پیاده روی و خوردن غذاهای بیرون از خانه کاملاً ممنوع است. پیاده‌روی در صورتی که معمولی باشد اشکال خاصی ندارد ولی در صورتی که بالا رفتن از تپه و صخره و پریدن از روی آب و غیره باشد برای زن باردار خطرناک است.

 

طب سنتی در بارداری

بیشتر خانم های باردار در شروع دوران بارداری احساس ویار شدیدی دارند و حالت تهوع برای آنها آزار دهنده است. از جمله مواردی که باعث کاهش این حالت تهوع می شود مصرف میوه هایی با طعم ملس مثل انار، سیب و به است که حالت تهوع و استفراغ را کم میکند. اگر انار مصرف می کنید حتماً سفید های داخلی آن را هم بخورید.

 

روابط زناشویی در هفته دوم بارداری

بسیاری از زوج ها وقتی که بارداری اتفاق می‌افتد نگران روابط زناشویی می شوند و برای آنها سوال است که آیا می‌توانند در این دوران رابطه جنسی برقرار کنند یا خیر؟

این کاملا بستگی به وضعیت بدنی مادر دارد و باید سنجیده شود. پزشکان می گویند که اگر بدن مادر آمادگی کافی را داشته باشد و پزشک متخصص رابطه زناشویی را ممنوع نکرده باشد، نزدیکی در این دوران ایرادی ندارد. برخی از زنان که در هفته ششم تهوع و استفراغ دارند با داشتن رابطه زناشویی حالت های بدن آنها تشدید می‌شود، این افراد بهتر است کمی دیگر صبر کنند و بعد به رابطه بپردازند.

اما آنهایی که این مشکل را ندارند می توانند در این سه ماه هم روابط زناشویی داشته باشند. در سه ماهه اول معمولاً خانم ها تمایل خیلی زیادی به نزدیکی دارند که دلیل اصلی آن تولید هورمون های بارداری است.

 

بارور شدن تخمک