منو
سبد خرید شما
نظرات کاربران
انتخاب پارچه

راهنما و جدیدترین طراحی دکوراسیون منزل مشاهده کنید

هفته دهم بارداری

در هفته دهم بارداری شما هنوز حالت تهوع دارید و خیلی از صبح ها به سختی سپری می شود و کافیست کمی دیگران را تحمل کنید، اما شرایط بهتر خواهد شد و کافیست شما کمی دیگران را تحمل کنید و در این دوران احتمالاً کمی اندازه دور شکم شما بیشتر می شود که کاملاً طبیعی است زیرا جنین شما در حال رشد است و در صورتی که در این زمان به پزشک مراجعه کنید می توانید صدای جنین خود را بشنوید و از آن لذت ببرید.

صدای قلب جنین شما از هفته دهم بارداری قابل شنیدن است که برای شما و همسرتان بسیار لذت بخش خواهد بود حالا جنین بزرگ تر از قبل شده و مراحل مختلف زیادی را پشت سر گذاشته است. در ادامه با اطلاعات کامل تر و مفید تری در رابطه با وضعیت جنین در هفته دهم بارداری و وضعیت مادر در هفته دهم بارداری و سایر اطلاعات مفید در این رابطه آشنا خواهید شد.

 

هفته دهم بارداری

 

وضعیت جنین در هفته دهم بارداری

تا هفته دهم تقریباً همه اندام‌های فرزند شما تکمیل شده و دوره رویانی را پشت سر گذاشته است. در دوره رویانی بیشتر اندام های بدن جنین در حال شکل گیری است و عدم تماس با عوامل خارجی در این دوران اهمیت بسیار زیادی دارد. در صورتی که هر عامل خارجی وارد بدن مادر شود می تواند تاثیرات نابهنجاری روی رویان بگذارد. معمولاً بیشتر ناهنجاری هایی که در جنین اتفاق می‌افتد مربوط به قبل از هفته دهم است. حالا اندام های داخلی جنین 4 گرمی شما از جمله کلیه ها، ریه، مغز و روده تشکیل شده و مشغول به کار هستند و کیسه زرده هم که در هفته دوم در رابطه با آن صحبت شد در حال از بین رفتن است.

وظیفه کیسه زرده ساختن گلبول های قرمز بود که حالا کبد با تکمیل شدن خود این وظیفه را بر عهده می گیرد و از این پس کلیه ها هم دیگر به خوبی کار می کنند و فیلتر کردن خون و تولید ادرار بر عهده آنها خواهد بود.

 

اگر جنین خود را در این هفته مشاهده کنید متوجه بزرگتر بودن سر نسبت به بقیه اندام هایش خواهید شد با اینکه غضروف های جلوی سر در حال تبدیل شدن به استخوان هستند اما هنوز خیلی حساس و نرم هستند و تقسیمات مغزی به راحتی قابل مشاهده است.

اگر نگاهی به انگشتان دست و پای جنین بیندازید می بینید که دیگر شبیه دست های اردک نیست و پوست آن ها دیگر به هم نچسبیده و انگشتان کاملاً به صورت جدا از هم قرار دارند.

در هفته دهم مچ جنین شما هم به راحتی خم می‌شود و شکل کامل تری به خود گرفته و معمولا دستش را جلوی قلبش قرار می دهد. بازوهای او منحنی شده اند و ناخن هایش در حال رشد کردن هستند.

موهای بدن و سر نوزاد شبیه پرزهای نازک است و پاها کمی بلندتر از قبل شده و توانایی تکان خوردن دارند.

از بابت تغذیه و اکسیژن کودک نیازی به نگرانی نیست زیرا جفت در حال رشد است و غذای جنین شما را هم فراهم می‌کند. ولی در هفته دهم هنوز هم برای تعیین جنسیت جنین باید صبر کنید زیرا هنوز اندام‌های جنسی با وجود اینکه شکل کامل گرفتند قابل تشخیص با دستگاه‌های سونوگرافی نخواهند بود.

در هفته دهم بارداری قد جنین شما 3.1 سانتی متر و وزن او 4 گرم است.

 

وضعیت جنین در هفته دهم بارداری

 

وضعیت مادر در هفته دهم بارداری

در هفته دهم بارداری همانطور که گفته شد اندازه شکم شما نسبت به روزها و هفته های قبل بزرگتر شده و عضلات شما کش می آید و رحم کمی بزرگ تر از قبل خواهد شد.

به همین دلیل وضعیت روحی و جسمی شما هم چندان مطلوب نیست و نیازی به نگرانی نیست چون تمام این حالت ها موقتی بوده و عوامل طبیعی بارداری می‌باشد و علت اصلی آن هورمونهای استروژن و پروژسترون است.

معمولاً خانم های باردار رفتارهای متفاوتی در این دوران از خود نشان می دهند ولی شنیدن صدای قلب جنین تا حد زیادی نگرانی‌های شما را کاهش می دهد و باعث بهبود شرایط روحی شما می‌شود.

 

وضعیت مادر در هفته دهم بارداری

 

مراقبت های بارداری در هفته دهم

برخی از زنان باردار در طول دوران بارداری دچار خونریزی لثه می شوند و این قضیه موجبات ابتلا به آلودگی‌های مختلف را ایجاد می‌کند. برای اینکه از این مشکلات جلوگیری شود بهتر است حداقل 2 بار و هر بار به مدت 3 دقیقه مسواک بزنید و مرتب از نخ دندان استفاده کنید و بهتر است از مسواک نرم و کوچک برای مسواک کردن دندان های خود استفاده کنید.

علاوه بر آن قرقره کردن آب نمک هم تا حد زیادی باعث کاهش التهاب لثه ها می‌شود. برای اینکه خودتان هم تا حد زیادی از بروز همچین حالتی جلوگیری کنید از خوردن غذاهای چسبنده و شیرینی جلوگیری کنید.

در صورتی که در بین اقوام و خانواده مشکلات ژنتیکی وجود دارد با پزشک خود مشورت کنید و از او بخواهید که تست سی اس وی (CSV) را برای شما شرح دهد و در صورت لزوم این تست را انجام دهید. افرادی که در خانواده دارای مشکلات ژنتیکی هستند باید در هفته دهم تا دوازدهم بارداری این آزمایش را برای بررسی جنین انجام دهند و علاوه بر آنها افراد باردار بالای 35 سال هم باید این تست را انجام دهند.

 

تغذیه در بارداری

در کنار تمام مراقبت هایی که در طول دوره بارداری انجام می‌دهید داشتن تغذیه مناسب و برنامه غذایی حساب شده در طول دوران بارداری می‌تواند تا حد زیادی به رشد جنین و سلامت مادر و کودک کمک کند. شما باید برنامه‌ای برای غذای خود در نظر بگیرید که همه مواد لازم و متنوع به بدن شما برسد.

با توجه به اینکه شما حداقل نیاز به  2000 کالری دارید بهتر است از مجموعه مواد زیر کالری‌های خود را دریافت کنید:

  •  170 گرم از نان و حبوبات
  •  155 گرم پروتئین (گوشت و لوبیا)
  •  3 فنجان لبنیات
  • 2 فنجان میوه (تازه، یخ زده و خرد شده)
  • 2 فنجان سبزیجات (تازه، یخ زده و خرد شده)

 

تغذیه در بارداری

 

آزمایش های بارداری

از جمله آزمایش هایی که در طول دوره بارداری باید انجام شود آزمایش تیروئید است که با سنجش تیروئید می توانید اطلاعات بیشتری در رابطه با عملکرد بدن خود و قدرت آن پیدا کنید. حتی افرادی که قصد بارداری دارند بهتر است قبل از انجام بارداری آزمایش ها را انجام دهند زیرا در طول بارداری دفع ید در بدن زنان افزایش پیدا میکند و چون جنین از بدن مادر ید دریافت می کند، ید در بدن تو کاهش پیدا می کند پس بهتر است با انجام آزمایش تیروئید از نحوه عملکرد غده تیروئید اطمینان حاصل کنید تا در طول دوره بارداری دچار مشکل خاصی نشوید.

سیستم عصبی جنین توسط هورمون های بدن مادر تکامل پیدا می‌کند پس نیاز است که مادران باردار وضعیت مناسبی از نظر غده های تیروئید داشته باشند.

در صورتی که مادر باردار با کم کاری تیروئید مواجه باشد نمی تواند به اندازه نیاز بدن هورمون ها را تولید کند و ممکن است در طول دوره بارداری دچار مشکلاتی شود، پس بهتر است در رابطه با آزمایش های دوران بارداری حساسیت و دقت ویژه‌ای داشته باشید.

 

آزمایش های بارداری

 

طبیعی یا سزارین؟

در صورتی که زایمان از طریق عمل سزارین انجام شود خطر چسبندگی رحم چندین برابر خواهد بود؛ این حالت باعث ایجاد چسبندگی بافت زخم از داخل می‌شود و خیلی از افرادی که عمل سزارین انجام می دهند با این مشکل مواجه می‌شوند. هر چه تعداد دفعات عمل سزارین بیشتر باشد احتمال ابتلا به خطر چسبندگی رحمی هم بالاتر خواهد بود؛ به طوری که بیشتر خانم‌های باردار بعد از دو بار سزارین تا 75 درصد و بعد از سه بار سزارین تا 83 درصد در مورد چسبندگی رحم قرار می‌گیرند که بسیار دردناک است و حرکت اندام های داخلی را بسیار محدود می‌کند و گاهی اوقات باعث انسداد روده و ناباروری هم می‌شود. اما با این تفاسیر بازهم انتخاب نوع عمل جراحی به عهده پزشک متخصص خواهد بود.

 

موارد ممنوعه در هفته دهم بارداری

همانطور که در سایر مطالب اشاره کردیم هیچ پزشکی رابطه زناشویی در ماه های اول بارداری را ممنوع نمی‌کند، اما در صورتی که زن باردار خونریزی داشته باشد یا اگر مادر و یا همسر عفونت فعال منتقل شونده جنسی داشته باشند با توجه به اینکه جفت سرراهی و نزدیک گردن رحم است بهتر است در ماه های اول رابطه زناشویی با احتیاط انجام شود. اگر بارداری دوقلو یا چندقلویی باشد این حساسیت بیشتر می‌شود زیرا فشار روی اندام‌ها بالاتر خواهد رفت و آسیب پذیرتر می شوند. پس در این حالت نزدیکی بین زوج ها توصیه نمی شود.

همچنین از انجام نزدیکی های خشن در طول این دوران جلوگیری کنید زیرا تاثیر منفی روی جنین خواهد داشت و تا حد امکان از کاندوم استفاده کنید. بعد از اینکه نزدیکی صورت گرفت واژن باید به صورت کامل تمیز شود تا عفونتی به جا نماند زیرا امکان احتمال عفونت های واژن به جنین بسیار زیاد است و باعث مشکلاتی در او خواهد شد. بهتر است از ژل های ضدعفونی کننده معطر هم در در این زمان استفاده نکنید.

 

هفته 10 بارداری

 

طب سنتی در بارداری

از جمله روش هایی که طب سنتی برای تولد نوزاد دختر به مادران پیشنهاد می کند این است که قبل از مقاربت رحم را با سرکه شستشو دهند در صورتی که اگر شستشو با استفاده از آب و جوش شیرین انجام شود احتمال اینکه فرزند شما پسر شود بیشتر است اما اینها اعتقادات طب سنتی است و پایه و اساس علمی ندارد.

به طور کلی بعد از رعایت کردن تمامی موارد و عواملی که در این مطلب گفته شد، سعی کنید در این دوران همسر خود را تنها نگذارید و حتی بیش از قبل به او عشق و علاقه بورزید زیرا او بیش از هر زمان دیگری به حمایت های روانی نیاز دارد. هم زن و هم مرد باید در این دوران یکدیگر را حمایت کنند و در طول این دوران در تمامی مراحل همراه هم باشند‌ تا بارداری سالم تر و بی‌خطر تر انجام شود و در نهایت فرزند باهوش و سالمی به دنیا بیاید.