منو
سبد خرید شما
نظرات کاربران
انتخاب پارچه

راهنما و جدیدترین طراحی دکوراسیون منزل مشاهده کنید

هفته هشتم بارداری

حالا که به این هفته رسیده اید شما دو ماه است که باردار هستید و سن جنین شش هفته است. با ورود به این دوره تغییراتی را در درون خود احساس می کنید. اندازه دور سینه و کمر شما بزرگتر می‌شود ولی هنوز هم حرکت جنین محسوس نخواهد بود اما این رشد ادامه دارد و انگشت هایش در حال تکامل بیشتر هستند. به طور کلی در این هفته مادر و جنین تغییرات زیادی را متحمل می شوند که در ادامه با وضعیت جنین در هفته هشتم بارداری و وضعیت مادر در هفته هشتم بارداری و سایر اطلاعات مهم در این مورد آشنا خواهد شد.

 

هفته هشتم بارداری

 

وضعیت جنین در هفته هشتم بارداری

در این هفته هنوز هم رویان بسیار کوچک است و قد او 14 تا 20 میلیمتر است که خیلی راحت مثل یک شناگر ماهر درون رحم حرکت می کند ولی این حرکت را شما احساس نمی کنید.

هر چقدر زمان می گذرد رویان شما شباهت بیشتری به انسان پیدا می‌کند و در این هفته دیگر دست و پاهای او هم شکل کامل تری به خود می گیرد و انگشتان او نمایان میشود.

همچنین بازوها و مچ رویان رشد بیشتری پیدا می‌کند و پلک ها روی چشمان او را کاملاً می پوشاند و شما می توانید خیلی راحت چشمان او را ببینید اما هنوز ساختمان آن به صورت تکمیل در نیامده و نیاز به زمان بیشتری برای رشد دارد. حالا استخوان پای جنین محکم تر و بلند تر شده و هاله ای از لب های کوچک در صورت او هویدا می شود. در این هفته قد او 1.6 سانتی متر و وزنش 1 گرم است.

 

وضعیت جنین در هفته هشتم بارداری

 

وضعیت مادر در هفته هشتم بارداری

همانطور که گفته شد رویان شما دائما در حال تغییر است و شما هم باید همزمان با او تغییر کنید تا تعادل در این رشد برقرار باشد. حالا گودی کمر شما پر شده و نوک سینه های شما بزرگ تر و حساس تر از قبل شده است و احتمالاً دردهایی را هم در قسمت رحم احساس می کنید که دلیل آن بزرگتر شدن اندازه رحم است زیرا حالا مثل یک انار درشت شده و به قسمت های دیگر بدن شما فشار وارد می آورد و دردهایی را در ناحیه شکم و پهلو ایجاد میکند.

همچنین ممکن است شما انقباضاتی را هم در قسمت رحم داشته باشید ولی نیازی به نگرانی نیست و این امر کاملاً طبیعی است. از جمله دیگر مشکلاتی که در این هفته با آن مواجه خواهید بود تنبلی و خستگی است که به علت تغییرات هورمونی ایجاد شده است.

پس بهتر است به خودتان سخت نگیرید و حداقل 9 تا 10 ساعت در روز استراحت داشته باشید.

حجم خون در دوره بارداری افزایش پیدا می‌کند و احتمال اینکه عوارضی مثل خونریزی لثه، خفقان بینی و واریس به همراه داشته باشد هم وجود دارد.

هرچه حجم خون افزایش پیدا کند بدن نیاز بیشتری به آهن پیدا می کند پس بهتر است حتما از ویتامین های روزانه در برنامه غذایی خود استفاده کنید تا آهن مورد نیاز به بدن شما برسد و کم خونی نگیرید.

با اینکه باردار شدن برای شما بسیار هیجان انگیز است و دلتان می خواهد با همه اطرافیان آن را در میان بگذارید اما پیشنهاد می‌کنیم تا هفته دوازدهم صبر کنید و اجازه دهید که سه ماهه اول به پایان برسد. زیرا در سه ماهه اول بیشترین احتمال سقط جنین وجود دارد که اگر آن را رد کنید دیگر این احتمال به کمترین حد ممکن می‌رسد.

در صورتیکه دردهای شکمی شما با خونریزی زیاد همراه بود باید حتماً با پزشک خود صحبت کنید و یا به او مراجعه کنید تا وضعیت سلامت شما و جنین را بررسی کند.

 

وضعیت مادر در هفته هشتم بارداری

 

مراقبت های بارداری

هنگامی که از بارداری خود مطمئن شدید دیگر باید حیوانات خانگی خود را از محیط خانه دور کنید زیرا آنها دچار انگل هایی هستند که ممکن است برای جنین شما خطرناک باشد. بعضی از آنها حتی عفونت هایی را به همراه دارند که موجب سقط جنین خواهد شد.

برای خوردن گوشت سعی کنید آن را به خوبی بپذیرد زیرا گوشت خام عفونت‌هایی دارد که احتمال آسیب رساندن به جنین را افزایش می‌دهد. اگر به گوشت خام دست زدید حتماً دست خود را تمیز بشویید.

از محلول هایی که برای برطرف کردن جوش برای صورت استفاده می شوند خودداری کنید زیرا خطر زیادی برای جنین دارند و در صورتی که استفاده از آن برای شما بسیار ضروری است حتما با پزشک مشورت کنید.

استفاده از آب گرم در حمام باعث آرامش شما می شود اما نباید خیلی داغ باشد زیرا آب خیلی داغ برای جنین شما خوب نیست.

بهتر است به مواد شیمیایی سمی مثل پاک کننده ها و رنگ ها و حلال ها نزدیک نشوید و تا جای ممکن از آنها دوری کنید زیرا می‌توانند برای شما و جنین خصوصاً در سه ماهه اول خطرناک باشند.

از انجام هرگونه فعالیتی که موجب افتادن یا وارد شدن فشار اضافی روی شکم شما شود خودداری کنید.

همچنین از انجام ورزش های بیش از حد و سنگین خودداری کنید.

نباید در مصرف دارو زیاده روی داشته باشید و برای حتی معمولی ترین داروها هم با پزشک مشورت کنید.

 

تغذیه در بارداری

به علت تغییراتی که در طول دوره بارداری در بدن شما اتفاق می‌افتد، باید رژیم غذایی و برنامه ورزشی شما هم به گونه‌ای باشد که شرایط بهتری را برای شما و جنینتان فراهم کند. پس بهتر است برای داشتن یک برنامه غذایی مناسب در طول دوره بارداری با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین برنامه و مفیدترین آن برای شما در نظر گرفته شود.

معمولاً بیشتر پزشک ها پیشنهاد می دهند که مصرف کافئین را کم کنید و تا حد امکان به زیر 200 میلی گرم در روز برسانید. همچنین از مصرف نوشابه های قندی هم خودداری کنید.

علاوه بر آن از شیرین کننده های مصنوعی در حد خیلی کم استفاده کنید. به طور مثال ساخارین، آسپارتام، سوکرالوز، آسه سولفام-K و استویا از جمله شیرین کننده های مصنوعی هستند که باید در مقدار خیلی کم مصرف شوکد و مصرف بیشتر آن توصیه نمی‌شود.

با خوردن ماهی اسید چرب امگا 3 ای که برای رشد سیستم عصبی و مغز کودک شما نیاز است فراهم خواهد شد؛ ولی هر ماهی نمی تواند برای شما مفید باشد. بهتر است از خوردن شمشیر ماهی، کوسه و شاه ماهی که جیوه بالایی در خود دارند خودداری کنید چون برای جنین شما ضرر خواهد داشت.

از خوردن انواع مختلف سالادها در رستورانها و همچنین سالاد مرغ و سالاد تخم مرغ و سالاد تن ماهی و سالاد غذایی دریایی جدا خودداری کنید.

از محصولات لبنی غیرپاستوریزه صرفنظر کنید حتی اگر شیر خام محلی به عنوان یک ماده مغذی به شما معرفی شد از خوردن آن صرف نظر کنید چون در این دوران باید حتماً محصولات لبنی پاستوریزه مصرف کنید.

 

تغذیه در بارداری

 

آزمایش های بارداری

بهتر است قبل از اقدام به بارداری هم آزمایش خون قند ناشتا بدهید ولی اگر قبل از بارداری این کار را نکرده اید معمولاً پزشک این آزمایش را برای شما تجویز می کند تا وضعیت قند خون شما در وضعیت ناشتا بررسی شود که وضعیت دیابت تعیین شود. اگر قند خون شما بیشتر از 93 و کمتر از 125 میلی گرم در دسی لیتر باشد شما یک فرد پردیابتیک محسوب خواهد شد و در صورتی که میزان قند بیشتر باشد احتمال ابتلا به دیابت هم بالاتر می‌رود.

کسانی که سابقه خانوادگی دیابت داشته باشند و سن آنها بیشتر از 35 سال باشد و همچنین سابقه سقط جنین و سابقه فشار خون مزمن داشته باشند و یا آن دسته از افرادی که فرد پردیابتیک تشخیص داده شده باشند آزمایش چالش گلوکز برای آنها تجویز می شود تا وضعیت سلامت آنها با دقت بیشتری بررسی شود.

 

آزمایش های بارداری

 

 طبیعی یا سزارین؟

زایمان طبیعی و زایمان سزاریان هر کدام معایب و مزایایی دارند که بررسی وضعیت عمومی بدن شما و جنین تعیین کننده نوع زایمان خواهد بود. معمولاً پزشک متخصص این تصمیم را می‌گیرد. ترومبوفلبیت یکی از حالت هایی است که وقتی اتفاق می‌افتد خون درون سیاهرگ لخته می شود که بیشترین محل تشکیل لخته سیاهرگ های پا هستند و وقتی که جراحی به صورت سزارین اتفاق می‌افتد این خطر ده ها برابر بیشتر از زایمان طبیعی است. در واقع ترومبوفلبیت تورم عروقی است که در پا وجود دارد و علت آن لخته شدن خون است زیرا سلول های خون به صورت جامد تجمع پیدا می کنند و گردش طبیعی خون را مختل می‌کنند که می‌تواند باعث یک بیماری خطرناک شود. این اتفاق معمولاً در عروقی که نزدیک سطح پوست یا عروق عمقی تر هستند و یا در بین لایه های ماهیچه بدن اتفاق می افتد.

 

موارد ممنوعه در هفته هشتم بارداری

بهتر است در طول دوره بارداری از رنگ کردن موها صرفنظر کنید مخصوصا در سه ماهه اول بارداری به هیچ عنوان به رنگ موهایتان دست نزنید چون اثرات شیمیایی رنگ مو می تواند موجب سقط جنین شود.

شما می‌توانید نهایتاً در ماه های آخر بارداری موهایتان را رنگ کنید و اگر تصمیم دارید از رنگ های سنتی مثل حنا یا رنگ های گیاهی استفاده کنید باید حتماً با پزشک متخصص در این رابطه مشورت کنید.

 

طب سنتی در هفته هشتم بارداری

در سه ماهه اول بارداری تا جایی که می‌توانید از گلپر و زعفران استفاده نکنید زیرا خطرات جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت. اگر بیشتر از 2 گرم گلپر در روز در طول دوره بارداری مخصوصاً سه ماهه اول مصرف شود خطر سقط جنین بسیار افزایش پیدا می‌کند.

 

روابط زناشویی در هفته هشتم بارداری

بسیاری از زوج های جوان هنگامی که بارداری اتفاق می‌افتد از بابت داشتن رابطه زناشویی احساس نگرانی می‌کنند ولی در صورتی که وضعیت مادر و جنین در سلامت باشد، رابطه زناشویی آسیبی به آنها وارد نخواهد کرد زیرا جنین در یک مایع آمونیاکی به صورت امن قرار دارد و وقتی که نزدیکی اتفاق می‌افتد هیچ خطری او را تهدید نخواهد کرد.

بعضی از افراد تصور می کنند که اگر در طول نزدیکی آلت تناسلی مرد به رحم برسد به جفت و جنین آسیب وارد می شود، اما پزشکان متخصص نظر دیگری دارند و این امر را درست نمی دانند.

در مورد ارگاسم نیازی به نگرانی نیست زیرا این انقباض ها متفاوت از انقباض های زمان زایمان است و آسیبی جنین را تهدید نمی‌کند.

ولی باید در این زمان حتماً از کاندوم استفاده کنید و از روابط نزدیک خشن دوری کنید زیرا باعث آسیب رساندن به جنین خواهد شد.

وقتی که نزدیکی اتفاق افتاد حتما واژن را کاملا تمیز کنید تا هیچ عفونتی به جنین نرسد و به هیچ عنوان از ژل های معطر استفاده نکنید.

 

روابط زناشویی در هفته هشتم بارداری

 

همسران در بارداری

بیشتر مردها در طول دوره بارداری احساس حسادت می‌کنند و فکر می کنند نقش و حضور آنها کمرنگ تر از قبل شده و این باعث نگرانی در آن‌ها خواهد شد؛ چون تصور می‌کنند که از این پس همه توجه همسر آنها به سمت فرزندان خواهد بود و دیگر کانون توجه خانواده همسر آنها نیست و ممکن است رفتارهای عجیب و غریب از آنها سر بزند. ولی باید سعی کنید همه مراحل را با هم طی کنید، از خرید وسایل سیسمونی تا معاینات پزشکی و حتی برای اولین بار شنیدن صدای قلب جنین از همسرتان بخواهید با شما همراه شود تا همان میزان که شما به آمدن فرزند خانواده علاقه و میل دارید این علاقه را در خود احساس کند.

در عوض مردها هم باید در طول دوران بارداری از خودگذشتگی نشان دهند. اگر می‌بینید همسرتان به بوی شیر و تخم مرغ یا غذاهای مختلف ویار دارد با او کنار بیایید و به سراغ غذاهایی که همسرتان به آن حساسیت نداشته باشد بروید. حتی به جای خوردن تخم مرغ و املت، به خوردن نان و پنیر و گردو اکتفا کنند. همیشه همراهی دو طرفه می تواند فضا و اتفاقات را لذت بخش تر کند.

 

همسران در بارداری