منو
سبد خرید شما
نظرات کاربران
انتخاب پارچه

راهنما و جدیدترین طراحی دکوراسیون منزل مشاهده کنید

ماشین حساب بارداری

هنگامی که اقدامات لازم برای بارداری انجام می‌شود، در صورتی که علائم بارداری بعد از چند وقت مشاهده شود اولین چیزی که به ذهن خانمی که قصد بارداری داشت خطور می‌کند این است که آیا باردار هست یا نه و در صورتی که علائم بارداری و بعد از چند وقت با انجام تست بارداری متوجه شود که حاملگی صورت گرفته، برای او اهمیت پیدا می‌کند که دقیقا چند وقت از زمان بارداری گذشته است و نیاز است که اطلاعات کافی در رابطه با تعیین روز زایمان و محاسبه سن بارداری را بدانند.

در ادامه با روش های محاسبه‌ سن‌ بارداری آشنا خواهید شد که در اصطلاح ماشین حساب بارداری را نزد خود خواهید داشت. توجه داشته باشید که ماشین حساب بارداری بدون توجه به جنسیت فرزند که دختر باشد یا پسر محاسبات را انجام می‌دهد و سن بارداری را تعیین خواهد کرد.

روش های زیادی برای تعیین سن بارداری وجود دارد، یکی از آسان ترین آنها محاسبه های آنلاین است که در اینترنت موجود است. برای اینکه به این سوال پاسخ دهید که شما چند وقتتان است، باید با انجام محاسبه‌سن‌بارداری به این سوال پاسخ دهید.

 

ماشین حساب بارداری

 

روش های محاسبه سن بارداری با ماشین حساب بارداری

به طور کلی افراد ماما و متخصصین و پزشکان راه‌های مختلفی را جهت تعیین سن بارداری مورد استفاده قرار می‌دهند که در ادامه به چند نمونه از مهم‌ترین و رایج‌ترین آنها اشاره خواهیم کرد.

 

تعیین سن بارداری با روش LMP یا روش آخرین پریود

اغلب بارداری 40 هفته به طول می‌انجامد که این 40 هفته از اولین روز آخرین قاعدگی شما تعیین می‌شود و هر هفته و زمانی که می‌گذرد، سن بارداری شما را تشکیل می‌دهد.

پس جهت محاسبه سن بارداری با پریود نامنظم نمی توانید روی این روش حساب کنید، زیرا این روش تنها برای افرادی که پریود منظم دارند پاسخگو خواهد بود.

اصلی‌ترین دلیل محاسبه سن بارداری از روز اول پریود این است که زمان دقیق تخمک گذاری در افراد مختلف متفاوت است و نمی توان گفت که یک روز مشخص و ثابتی برای تخمک گذاری در یک شخص وجود دارد. در ماشین حساب بارداری روز اول آخرین قاعدگی در نظر گرفته می‌شود.

 

روش های محاسبه سن بارداری

 

محاسبه سن بارداری با تاریخ لقاح و تخمک گذاری

معمولا در زمانی که تخمک گذاری انجام می شود لقاح صورت گرفته که منجر به بارداری شده است، پس تقریبا روز چهاردهم سیکل قاعدگی می باشد و اگر روز دقیق تخمک گذاری و لقاح را بدانید و آن را در جایی یادداشت کنید، باید 266 روز به آن اضافه کنید که حدود 38 هفته می باشد و در این صورت روز زایمان شما مشخص خواهد شد.

 

محاسبه سن بارداری با سونوگرافی

هنگامی که سونوگرافی انجام می‌شود، رشد جنین و قد او توسط دکتر اندازه‌گیری می‌شود و سن بارداری با توجه به آنها اعلام خواهد شد.

یکی از دقیق ترین روش های محاسبه سن بارداری، محاسبه با سونوگرافی است، خصوصاً برای افرادی که دارای بی بی نظمی هایی در قاعدگی هستند روش بسیار مناسبی می باشد. برای این منظور باید سونوگرافی در هفته سیزدهم انجام شود.

دومین روش، روش سونوگرافی واژینال است که در هفته 9 تا 13 بارداری صورت میگیرد و با استفاده از این روش قد جنین تعیین می‌شود که قد او تعیین کننده سن دقیق جنین خواهد بود.

از دیگر روش های محاسبه سن بارداری با سونوگرافی  BPD می باشد که در این روش اندازه جمجمه جنین مشخص میشود که این اندازه هم سن بارداری را تعیین میکند.

با محاسبه اندازه بین استخوان رحم و بالای رحم نیز سن بارداری تعیین می شود، ولی خب روش بسیار دقیقی نیست و از هفته بیستم به بعد باید هم اندازه سن بارداری باشد.

در واقع در هفته 21 باید اندازه استخوان رحم و بالای رحم 21 سانتیمتر باشد، اما باز هم روش دقیقی نیست و بسیار شک برانگیز است و بهتر است روش سونوگرافی را انجام دهید.

با استفاده از آزمایش خون هم می‌توان سن بارداری را تخمین زد که باز هم بسیار دقیق نیست، زیرا با آزمایش خون عدد بتا در هفته سوم تا چهارم بارداری می‌تواند سن بارداری را تخمین بزند.

همانطور که اشاره شد دقیق ترین روش تعیین سن بارداری با سونوگرافی است، ولی باز هم وضعیت آن صد در صد نیست و در صورتی که سن بارداری با روش سونوگرافی و تاریخ پریود بیشتر از یک هفته تفاوت داشته باشد یعنی تاریخ زایمان شما متفاوت از چیزی که محاسبات نشان می‌دهد خواهد بود.

 

محاسبه سن بارداری با سونوگرافی

 

محاسبه سن بارداری در آی وی اف

در این روش محاسبه سن بارداری با توجه به روز انتقال جنین و سن جنین، سن بارداری تعیین خواهد شد و با توجه به تاریخ پریود نخواهد بود.

توجه داشته باشید در صورتی که سن بارداری بر اساس تاریخ آخرین پریود محاسبه شود، با سن رشد جنین متفاوت خواهد بود، زیرا در این روش بارداری از آخرین پریود محاسبه می‌شود، در صورتی که جنین در تخمک گذاری یعنی 14 روز بعد به وجود آمده و به همین دلیل است که هفته رشد جنین با هفته بارداری حدود 2 هفته متفاوت خواهند بود.

پس اگر سن بارداری 6 هفته باشد، سن رشد جنین 4 هفته خواهد بود. به این نکته توجه داشته باشید که سرعت رشد جنین ها با یکدیگر متفاوت است و هر بارداری با بارداری دیگر تفاوت‌هایی خواهد داشت. پس نمی‌توان گفت که تخمین قطعی برای روز زایمان میتوان داشت و امکان اینکه این اتفاق در افراد مختلف زودتر یا دیرتر بیفتد وجود دارد.

 

چند وقتمه

 

بارداری شامل چند هفته می باشد؟

از نظر علمی تعیین محاسبه سن بارداری بر اساس هفته صورت می‌گیرد و تمام طول بارداری تقریباً 280 روز هست که حدود 40 هفته طول خواهد کشید و براساس ماه حدودا 9 ماه و 10 روز یک بارداری به صورت کامل طول میکشد که این زمان از روز لقاح در نظر گرفته شده و نه با توجه به زمان پریود؛ ولی از نظر علمی روز اول پریود را محاسبه میکنند و علت اصلی اینکه بارداری گاهاً 42 هفته اعلام می‌کنند همین است که دو هفته اول فرد باردار نیست و فقط برای انجام محاسبات دقیق تر این روش انجام می‌شود.

 

علت اهمیت محاسبه سن بارداری

برای بررسی رشد سالم جنین باید محاسبه‌ سن‌ بارداری انجام شود، زیرا دکتر با دانستن سن بارداری، مشکلات احتمالی مختلف در جنین مانند مشکلات در قلب و حرکت او را متوجه خواهد شد.

بعضی از آزمایش ها و تست های بارداری هم در یک زمان مشخصی از بارداری انجام می شوند. به طور مثال سونوگرافی که به منظور بررسی قلب جنین صورت میگیرد بهتر است در هفته 6 بارداری انجام شود و غربالگری آلفافیتوپروتئین هم باید در هفته های 16 تا 18 بارداری صورت گیرد. پس تنها در صورت اطلاع دقیق از سن بارداری می توانید این سونوگرافی ها و آزمایشات را در زمان دقیق خود انجام دهید.

علاوه بر آن سن بارداری جهت تعیین زمان زایمان و در صورت زایمان زودرس اهمیت خود را بیشتر نشان می‌دهد؛ زیرا بعضی از نوزادان زودتر از وقت به دنیا می‌آیند و دچار مشکلاتی می‌شوند که باید مراقبت‌های پزشکی از آنها صورت گیرد. پس در زایمان‌ های زودرس هم اهمیت محاسبه‌ سن‌ بارداری بسیار محسوس تر خواهد بود.

حتی اگر زایمان شما دیرتر از وقت طبیعی هم انجام شود مشکلاتی را در بر خواهد داشت که در این صورت پزشک باید زایمان را القا کند.  تاریخی که برای زایمان تخمین زده می‌شود در واقع تاریخی است که انتظار داریم زایمان به صورت خود به خود در آن اتفاق بیفتد.

 

محاسبات بارداری

 

محاسبه سن زایمان

برای تعیین روز زایمان فرمول مشخصی وجود دارد که باید قسمت های مختلف آن را تعیین کرده باشید که به این صورت است:

  1. در نظر گرفتن تاریخ آخرین پریود

  2. اضافه کردن یک سال به آن

  3. اضافه کردن 7 روز به آن تاریخ

  4. به عقب جابجا کردن  آن تاریخ به 3 ماه قبل

یکی از ساده ترین راه ها برای تعیین تاریخ تقریبی زایمان اضافه کردن 280 روز به اولین روز آخرین قاعدگی می‌باشد.

برای خانم هایی که دوره منظمی دارند بارداری معمولاً 11 تا 21 روز بعد از اولین روز از آخرین دوره اتفاق خواهد افتاد.

 

تخمین سن بارداری

 

طول طبیعی بارداری

به طور طبیعی زایمان 40 هفته طول می‌کشد اما گاهی اوقات دیرتر یا زودتر از موعد اتفاق می افتد که می توان انواع زایمان را به سه دسته زیر تقسیم کرد:

  • زایمان کامل: 39 هفته تا 40 هفته و 6 روز

  • زایمان زودرس: 37 هفته تا 38 هفته و 6 روز

  • زایمان دیرس:41 هفته تا 41 هفته و 6 روز

احتمالاً شنیده‌اید که دوقلو ها تا هفته 37 بارداری کامل را تمام کنند، اما کاملاً اشتباه است و دوقلوهایی هستند که حتی تا هفته 39 می توانند برسند و این در هر فرد و هر زایمان متفاوت خواهد بود.

 

 

یکشنبه 14 شهریور 1400 آزمایش غربالگری سه ماهه اول بارداری
khhajeb 0 451
بارداری یکی از حساس ترین دوره هایی که خانم‌ها در طول زندگی ممکن است با آن مواجه شوند و سلامت مادر و کودک در این دوران بسیار حائز اهمیت است. برای اینکه بتوان به صورت مداوم سلامت آن ها را دنبال ..
نمایش 1 تا 1 از 1 (1 صفحه)