منو
سبد خرید شما
نظرات کاربران
انتخاب پارچه

راهنما و جدیدترین طراحی دکوراسیون منزل مشاهده کنید

سیسمونی

یکی از اصلی ترین دغدغه های خانم هایی که باردار می شوند فراهم کردن سیسمونی و خرید وسایل لازم برای ورود فرزندشان به زندگی است. این مسئله با اینکه به یک دغدغه تبدیل شده بازهم یکی از جذاب ترین و مهم ترین قسمت های بارداری همین خرید سیسمونی نوزاد می باشد و معمولاً در این روز ها خود را جلوی مغازه های سیسمونی فروشی می بینند.

ولی پیشنهاد ما این است که حداقل تا چهار ماهگی صبر کنید و در صورتی که جنسیت قطعی جنین مشخص شد اقدام به خرید وسایل کنید تا از خرید وسایل اضافی جلوگیری شود. در این صورت هم در فضا و هم در هزینه ها صرفه جویی خواهد شد.

در ادامه با لوازم ضروری که برای نوزاد مورد نیاز است آشنا خواهید شد و نکات لازم برای خرید هر کدام از آنها را یادآور یاد آور خواهیم شد.

 

سیسمونی

 

لباس نوزاد

برای خرید سیسمونی قسمت‌های مختلفی وجود دارد که یکی از جذاب ترین و مهمترین آنها خرید لباس نوزاد است که باید در رنگ ها و مدل های متنوع و در اندازه های مختلف لباس های کوچک برای فرزندان خود تهیه کنید.

ولی از صرف هزینه های بیش از حد برای خرید زیاد لباس جلوگیری کنید، زیرا فرزند شما مدام در حال رشد خواهد بود و باید متناسب با دوره رشد برای او لباس تهیه کنید.

کودکان وضعیت رشد مختلفی دارند؛ گاهی اوقات شما تخمین درستی از وزن و و اندازه نوزاد خود نخواهید داشت و لباس ها را بزرگتر یا کوچکتر از حد نیاز خریداری می کنید و ممکن است هیچ وقت به کار شما نیاید.

بعضی از نوزادان روند رشد کندتری دارند و ممکن است برای مدت طولانی به لباس های با اندازه صفر احتیاج پیدا کنند و بعضی از آنها رشد سریع تری دارند و خیلی زود به اندازه 1 می‌رسند.

پس شما باید لباس ها را در حدی خریداری کنید که در مورد هزینه‌ها برای شما مشکلی پیش نیاید و در روند رشد نوزاد خود هم بتوانید لباس های مورد نیاز او را تأمین کنید.

 

لباس نوزاد

 

بهتر است برای خرید سیسمونی نوزاد 1 یا 2 دست لباس کامل نوزادی با اندازه صفر که شامل کلاه، بلوز آستین بلند و آستین کوتاه، رکابی، سرهمی، شلوار، بلوز دکمه دار و بلوز زیر دکمه ی آستین کوتاه و آستین بلند، پیش بند، شورت عینکی و دستکش می شود بخرید و برای اطمینان بیشتر سعی کنید دو یا سه شلوار بگیرید چون معمولاً به تعویض شلوار نیاز بیشتری پیدا می کنید.

علاوه بر آن 1 یا 2 دست لباس کامل در اندازه 1 و 2 هم خریداری نمایید. اما نکته مهمی که باید برای خرید جنس لباس برای کودکان در نظر بگیرید این است که باید حتماً 100% پنبه باشند و هیچگونه موادی در بافت آنها به کار نرفته باشد.

پس بهتر است حتما از قبل اطلاعات کافی در مورد برندهای ایرانی لباس نوزاد و برندهای خارجی پیدا کنید. شاید از نظر شما این لباس کمی گران تر باشد و خرید آنها به صرفه نباشد، اما دقیقاً چون رنگ و روی این لباس ها با شستشو از بین نمی رود و مدت زمان طولانی تری برای شما کار می‌کند، خرید آنها منطقی‌تر است.

برای بیرون بردن نوزاد بهتر است در اوایل کار لباس سرهمی برای او تهیه کنید. خصوصا وقتی که برای اولین ویزیت نوزاد را نزد پزشک می‌برید که معمولاً در پنج روزگی اتفاق می‌افتد، می‌توانید یک لباس سرهمی خوشگل و و جذاب به او بپوشانید.

سرهمی هایی که جوراب ندارند گزینه مناسب تری برای خرید هستند خیلی زود بدون استفاده و کوچک نمی شود.

 

لباس نوزاد

 

اگر قرار است فرزند شما را در فصل‌های سرد سال به دنیا بیاید، احتمالاً باید برای او کلاه، ژاکت، سرهمی ضخیم و جوراب هم بخرید و چون او باید در نوزادی مدام در آغوش شما باشد، خرید کاپشن هم برای فرزندتان و هم برای شما که قرار است او را در آغوش بگیرید سخت تر است. پس بهتر است به جای خرید لباس های حجیم، لباس های ضخیم را انتخاب کنید.

پیشنهاد ما این است که به صورت جدی از خریدن لباس هایی که برای سن بالاتر مورد نیازش می شود خودداری کنید، چون باید فرزند شما به دنیا بیاید و شما به رنگ پوست و جثه او دقت کنید تا بعدا بتوانید لباس مناسبی برای او خریداری کنید.

مخصوصاً لباس های مجلسی بسیار حساس هستند و باید دقیقاً در زمان مورد نیاز خریداری شوند.

برای اینکه خیالتان از بابت کفش هم راحت باشد، می توانید به جای کفش از پاپوش با طرح های زیبا استفاده کنید که کف آنها نرم تر است و شما هنوز اندازه پای نوزادتان را نمیدانید و اینطوری می توانید با خریدن یکی دو سایز پاپوش با رنگهای مختلف به راحتی ظاهر جذاب تری برای فرزند خود داشته باشید.

 

لباس سیسمونی نوزاد

 

رختخواب نوزاد

یکی از این گزینه هایی که روی رختخواب نوزاد خریداری می‌شود قنداق فرنگی است که مثل کیسه خواب نرم و گرم است و می‌توانید در فصل‌های سرد از آن استفاده کنید.

شما باید برای قسمت خواب نوزاد خود به جز سرویس خواب مخصوص که شامل بالش، روتختی و پتو است؛ یک دست رختخواب نوزادی هم خریداری کنید، زیرا خیلی از مواقع مجبورید فرزند خود را خارج از اتاق خوابش بخوابانید و یا به قسمت های مختلف خانه منتقل کنید.

پس بهتر است رختخواب نوزادی هم خریداری کنید زیرا حتی در مهمانی ها به کار شما می آید و بهتر است با پنبه دوخته شده باشد.

احتمالاً با دیدن خیلی از رختخواب نوزاد هایی که در بازار موجود است وسوسه می شوید که آنها را خریداری کنید چون ظاهر بسیار زیبا و جذابی دارند، اما در خیلی از آنها الیاف مصنوعی به کار رفته که باعث میشود نوزاد شما به آن حساسیت بدهد. بهتر است از رختخوابی که کاملا از پنبه هستند استفاده کنید.

همچنین بالش نوزاد شما نباید بلند باشد و خیلی نرم باشد به طوری که سر نوزاد در آن فرو برود زیرا در این صورت سر او فرم جالبی پیدا نخواهد کرد.

 

سرویس خواب نوزاد

 

اسباب بازی سیسمونی

خریدن وسایلی که فرزند دلبند شما را سرگرم کند، هم برای شما و هم برای او بسیار جذاب است. اما بهتر است اسباب‌بازی‌هایی که استاندارد هستند را برای خرید انتخاب کنید.

در واقع اسباب‌بازی‌هایی که ایمنی بیشتری دارند و ضد حساسیت هستند و دارای قطعات کوچک نیستند بهترین گزینه برای اسباب بازی هستند. در این صورت خطر فرزند شما را تهدید نمی کند.

اما هیچ وقت در خرید زیاده روی نکنید و کمی از خرید های تان را برای سن بالای یکسال قرار دهید چون فرزندان شما در طول این مدت علایق خود را نشان می‌دهند و وقتی شما با سلیقه او آشنا شوید می توانید انتخاب بهتری برای خرید اسباب بازی داشته باشید تا بیشتر لذت ببرد.

 

اسباب بازی سیسمونی

 

تشک سیسمونی

از جمله لوازم ضروری سیسمونی نوزادان تشک است که بهتر است 2 نوع مختلف آن را خریداری کنید. یک مدل ساده با رویه پارچه و پشت مشمایی باشد که بتوانید در خانه از آن استفاده کنید. مدل دیگر را دکمه‌دار شبیه کیف کوچک خریداری کنید که بتوانید برای بیرون بردن او اززخانه از آن استفاده کنید.

 

لوازم بهداشتی سیسمونی

برای سیسمونی نوزاد ست های بهداشتی مختلفی معرفی می‌شود که شامل اجزای بسیار متنوعی است که خیلی از آنها حتی در طول بزرگ کردن نوزاد به کار شما هم نمی آیند و فقط اتلاف وقت و هزینه است و فرزند شما اجازه استفاده از خیلی از این موارد را ندارد.

مانند لوسیون بدن، شامپو بدن معطر عطر، پودر و غیره.

 خصوصاً در ماه های اول که بدن او حساسیت بیشتری دارد باید مراقب سلامتش باشید و بهتر است در قسمت لوازم بهداشتی، شامپو و صابون و شامپو بدن و کرم مرطوب کننده خریداری کنید.

پماد سوختگی هم از جمله گزینه‌هایی است که باید در ست لوازم بهداشتی باشد و بهتر است برای انتخاب پماد‌سوختگی گزینه ای را انتخاب کنید که پزشک به شما معرفی می کند.

 

رختخواب نوزاد

 

ناخن گیر و لوازم حمام سیسمونی

برای گرفتن ناخن نوزاد و حمام کردن او هم نیاز دارید که فقط یک ناخن گیر کوچک و یک سوهان ناخن کوچک خریداری کنید.

ست های متنوعی که در بازار ارائه می‌شوند به کار شما نخواهند آمد. همچنین یک لگن متوسط، یک لگن کوچک و لیف نرم کوچک پلاستیکی برای قسمت حمام کافی است و می‌توانید کتاب حمام و یک اسباب بازی کوچک برای سرگرم کردن او بخرید.

 

پوشک بچه

بهتر است فقط یک بسته پوشک اندازه 1 بخرید تا حساسیت بدن بچه به آن را بررسی کنید که اگر خیالتان از بابت همخوانی او راحت بود مجدداً خریداری کنید، وگرنه به خرید نوع دیگری بپردازید.

حتماً از پوشک های برند معتبر و تز فروشگاه های معتبر خرید خود را انجام دهید تا از اصالت کالا مطمئن باشید.

 

لیست خرید سیسمونی

 

لوازم جانبی مهم در سیسمونی نوزاد

دستمال خشک

دستمالی که برای خشک کردن بدن فرزند شما بعد از دستشویی رفتن استفاده می شود که بهتر است حداقل سه عدد از آن را تهیه کنید و حتما باید جنس نخی با جذب بالا داشته باشد.

 

حوله کودک

بعد از حمام کردن کودکتان باید از حوله استفاده کنید که خریدن ست هوله کلاه دار و حوله کوچک کفایت می کند و برای خرید تن پوش و سایر وسایل اجازه دهید که کودک شما کمی بزرگتر شود.

 

فین گیر و تب سنج

دو وسیله ضروری هستند که خیلی ها حتی آن را فراموش می کنند. ولی باید حتما این دو وسیله را هم در خرید سیسمونی در نظر بگیرید. اگر تب سنج دیجیتالی باشد اطمینان بیشتری خواهید داشت.

 

شیشه شیر

شما همیشه می توانید که از سینه به بچه شیر دهید، اما گاهی اوقات مجبور می شوید که شیشه شیر هم تهیه کنید. پس بد نیست شیشه شیر کوچک 60 سی سی هم در وسایل نوزاد وجود داشته باشد.

 

مسواک انگشتی

جزو وسایل مناسب در سیسمونی نوزاد است که وقتی دندان های کودک شما در می آیند می‌توانید برای مراقبت از آنها از مسواک انگشتی استفاده کنید.

 

خرید وسایل سیسمونی

 

ظرف غذای کودک، فلاسک و ظرف مخزن

بهتر است یک فلاسک کوچک تهیه کنید تا همیشه آب جوشیده در دسترس شما باشد. همچنین یک ظرف مخزن برای این که بعد از شش ماهگی معمولاً شما در بیرون از خانه یا مهمانی ها فرزندتان را مدام بیرون می‌برید و بهتر است ظرف غذای مخصوص به خود را در آن بریزید. ظرف غذای کودک، بشقاب و قاشق و چنگال و فنجان و وسایلی که غذا خوردن را برای کودک شما جذاب تر میکند، که اگر جنس نشکن باشد بهتر است.

روروک، کالسکه، نی نی لای لای و کریر از جمله دیگر وسایل مورد نیاز برای خرید سیسمونی نوزاد هستند که بهتر است برای خرید کالسکه به ایمنی و سبک بودن آن و راحتی جمع شدن و بازشدن دقت کنید. همچنین بهتر است کریر و نی نی لای لای کاملاً سبک باشند تا نگهداری آنها برای شما دشوار نباشد.

برای خرید روروئک با یک پزشک مشورت کنید زیرا خیلی از آنها استفاده کودک از آن را مناسب نمی‌دانند.

 

ظرف غذای کودک

 

شنل شیردهی

بهتر است یک شنل شیردهی هم برای خود تهیه کنید زیرا معمولاً مجبور می شوید که حتی در محیط‌های عمومی به فرزند خود شیر بدهید و این پوشش به شما کمک می کند که راحت تر این کار را انجام دهید. معمولاً جنس آنها پلاستیک است و کودک عرق میکند و بهتر است زیاد از آن استفاده نکنید و فقط در مواقع خیلی ضروری مورد استفاده قرار دهید.

خیلی از وسایلی که در لیست خرید سیسمونی نوزاد مشاهده میکنید بلااستفاده هستند و اگر هم استفاده ای از آنها شود صرفا برای امتحان کردن و یکباره است. مثل مینی واشر، صندلی غذا، وان مخصوص نوزاد و غیره. پس بهتر است به جای خرید وسایل اضافی و بدون استفاده، وسایل ضروری را با کیفیت بهتر انتخاب کنید و تا یک سیسمونی بهتر تهیه کرده باشید.

برخی از مادران ترجیح می‌دهند که حتی بالش شیردهی و شیردوش و غیره تهیه کنند، اما بالش شیردهی بدتر کار آنها را سخت می‌کند، زیرا هم خودشان هم بچه راحت‌ترند که بچه را بغل بگیرد و شیر دادن را انجام دهد.

شیردوش هم برای خانم‌هایی که خانه دار هستند گزینه مناسبی نیست و نیازی به آن پیدا نمی‌کنند، اما در صورتی که مادر پر مشغله و شاغل باشد شیردوش گزینه مورد نیاز برای او خواهد بود.

 

شنل شیردهی

 

راهنمای خرید تشک کودک

یکی از مهم ترین وسایلی که برای سیسمونی کودک خریداری می شود تشک کودک است که برای خرید آن باید نکات مختلفی را مد نظر قرار دهید، زیرا تشک مناسب هم روی کیفیت خواب و سلامت ستون فقرات تاثیر می گذارد و هم ایمنی او را در هنگام خواب تامین می کند. به همین منظور تصمیم داریم شما را با نکات مهم پیرامون خرید صحیح تشک کودک آشنا کنیم.

 

راهنمای خرید تشک کودک

 

انواع تشک کودک

تشک های مختلفی برای کودکان در بازار عرضه می شود که شامل تشک های ابری، فومی، فنری، طبی فنری، طبی و ارگانیک می باشد. برای ماه اول تولد هم یک تشک سفت و کوچک لازم است که خودتان هم می توانید به راحتی آن را بدوزید‌.

تشک فومی ساخته شده از ابر یا اسفنج است که هر چه کیفیت آن بالاتر باشد سنگین تر خواهد بود‌‌ و قدرت ارتجاعی بیشتری دارد.

داخل تشک های فنری از فنربندی استفاده شده است که یا نرم هستند و یا طبی نرم می باشند و که دارای دو نوع فنر متصل و فنر منفصل می باشد.

تشک های ارگانیک هم تشک های پشمی با ساختار فنری و تشک لاتکس می باشد که شباهت زیادی به تشک های فومی دارند.

در برخی تشک ها برای افزایش مقاومت در برابر رطوبت از وینیل لایه دار استفاده می کنند.

چنانچه تشک انتخابی شما فاقد این لایه است، بهتر است پد ضد آب بخرید.

ولی تشک های دیگری که در بازار هستند برای کودک شما خیلی مناسب نیستند و احتمال خطر برای فرزندتان را بالا می برند.

که از جمله آن ها می توان به تشک بادی، تشک مواج، تشک آبی یا تشک مموری فوم اشاره کرد.

 

تشک کودک

 

راهنمایی خرید تشک کودک

اندازه استاندار تشک کودک بسیار مهم است و باید ابعاد آن طوری باشد که داخل تخت یا گهواره کودک به خوبی جا بگیرد.

لبه های تشک نیز نباید بیش تر از 4 سانتیمتر از لبه تخت فاصله داشته باشد زیرا ممکن است دست و پای کودک در آن قسمت گیر کند.

جنس مواد پرکننده تشک و روکش تشک نوزاد هم مهم است و باید مواد از نوعی باشد که برای سلامت او ضرر نداشته باشد.

جنس رویه بر روی راحتی و احساس لطافت آن هم تاثیر گذار است.

تشک های فیبردار از بهترین نمونه های تشک کودک هستند‌. همچنین تشک هایی که با فوم، پنبه و پشم با کیفیت و متراکم پر شده هم نمونه های بسیار مناسبی هستند.

تشک باید نو و سالم بوده و دارای ضمانت نامه باشد.

تشک را طوری انتخاب کنید که برای چند ماه بعدی فرزندتان هم جوابگو باشد.

ارتفاع تشک کودک هم مهم است و باید کوتاه باشد.

 

راهنمای خرید تشک کودک

 

محتویات ساک لوازم نوزاد

تمام زنان بارداری که قرار است زایمان کنند نیاز به یک ساک نوزاد دارند که کامل باشد و چیزی از قلم انداخته نشده باشد.

باید قبل از اینکه این ساک را جمع‌آوری کنید بدانید که در جمع کردن آن به چه چیزهایی احتیاج است تا با خیال راحت آن را جمع کرده و با کودک خود به مهمانی یا سفر بروید.

اول از همه باید توجه کنید که فرزند شما چندماهه است تا وسایل را متناسب با آن بردارید.

مقدار زمانی که شما بیرون از خانه به سر خواهید برد و مکانی که به آن جا خواهید رفت و میزان لازم برای آمادگی شما نیز در وسایلی که قرار است داخل ساک قرار بگیرد اهمیت دارد.

 

محتویات ساک لوازم نوزاد

 

وسایل ضروری کودک

در ادامه به برخی از مهم ترین وسایلی که برای جمع آوری ساک کودک به آن احتیاج دارید اشاره خواهیم کرد.

پوشک یکی از مهم ترین وسایلی است که باید داخل ساک داشته باشید و تقریبا به ازای هر یک ساعت یک پوشک لازم دارید.

همچنین 10 دستمال مرطوب(برای کوتاه مدت) همراه خود داشته باشید و آن ها را درون کیسه فریزر تمیز قرار دهید. به جای دستمال مرطوب می توانید پنبه و آب پاش با خود داشته باشید.

برای تعویض پوشک باید دست های خود را ضدعفونی کنید پس باید مایع یا ژل صد عفونی کننده دست هم بردارید.

یک زیرانداز برای تعویض پوشک بچه هم باید همراه خود داشته باشید و علاوه بر آن شیشه شیر و پیش بند و پتو و لباس اضافی برای کودک و پستانک از جمله ضروریاتی است که باید همراه شما باشد.

پماد سوختگی، کرم ضد آفتاب یا کلاه، کاور شیردهی، وسایل بازی، جعبه کمک های اولیه نیز از دیگر وسایل مورد نیاز برای کیف یا ساک کودک است.

 

وسایل ضروری کودک

 

راهنمای خرید و چینش ساک لوازم نوزاد

کیف یا ساکی که برای نوزاد خود انتخاب می کنید باید دارای ویژگی هایی باشد که اطمینان خاطر بیشتری به شما بدهد و هنگامی که با آن بیرون می روید خیالتان راحت تر باشد. در ادامه به برخی از این ویژگی ها اشاره خواهیم کرد.

 • ضدآب بودن آستر ساک

 • داشتن چند جیب برای مرتب بودن وسایل و راحت پیدا کردن آنها

 • قرار دادن داروها و مواد غذایی در داخل کیسه‌های فریزر یا زیپ‌کیپ برای جلوگیری از نشت آنها

 • قرار دادن وسایل مشابه هر گروه کنار هم برای صرفه‌جویی در زمان و راحت پیدا کردن آن ها

 • خرید دو سایز ساک لوازم نوزاد (کوچک برای گردش‌های کوتاه، بزرگ‌ برای زمان‌های طولانی‌ )

 • تست راحتی ساک بر روی شانه هنگام خرید ساک لوزام نوزاد

 

وسایل ضروری کیف کودک

 

راهنمای خرید لباس نوزادان و کودکان شیرخوار

لباس های که برای کودک خود خریداری می کنید در راحتی شما و او هنگام تعویض لباس یا پوشک یا شیر خوردن تاثیر زیادی دارد و باید طوری آن ها را انتخاب کنید که باعث دردسر نشود.  پس باید چند نکته برای خرید لباس ها در نظر بگیرید تا خرید بهتری داشته باشید.

 

لباس کودک

 

سایز بندی لباس کودک

توجه به سایز کودک و لباس مناسب سایز او اهمیت زیادی دارد و باید حتما سایز بندی ها را یاد بگیرید و توجه داشته باشید که هر برند و هر کشوری، سایز بندی خاص خودش را دارد و برچسب روی لباس نشان دهنده میزان لازم برای رشد کودک شما نیست.

هنگامی که برای انتخاب سایز به شک افتادید همیشه سایز بزرگ تر را خریداری کنید.

 

سایز بندی لباس کودک

 

بیش از حد لباس نخرید

برای هر مرتبه خرید خود تعداد کمی لباس بخرید زیرا تعداد زیاد از یک سایز نیاز نمی شود و هدر دادن پول است و کودک به سرعت رشد می کند و برخی لباس ها بی استفاده می مانند. همچنین وقتی نوزاد به دنیا می آید تازه متوجه اندازه او و نرخ رشد او خواهید شد.

 

جنس پارچه لباس

از آنجاییکه نوزادان پوست بسیار حساسی دارند، بهتر است پارچه های لباس آن ها نرم و لطیف باشد و بهترین گزینه، پارچه های تمام پنبه است‌.

پارچه های ارگانیک هم گزینه ی خوبی هستند اما اغلب قیمت بالایی دارند.

 

بررسی برچسب لباس

معمولا اطلاعات سایز و نحوه شست و شو داخل یقه روی برچسب درج شده که اطلاعات مفیدی هم هست اما بعد از مطالعه آن ها را بکنید تا روی پوست حساسیت ایجاد نکند.

 

شلوارهای کمر کشی

بهتر است برای کودک خود شلوارهایی که کمر کشی دارند بخرید تا پوشاندن و در آوردن آن راحت تر باشد.

علاوه بر مواردی که اشاره شد بهتر است لباس های ساده و بدون تزیین برای کودک خود بخرید و تا جایی که می شود پیله و تور نداشته باشد و لباس های تنگ هم نخرید و اگر نخ اضافه دارد آن را بگیرید و قبل از پوشاندن لباس ها یک بار آن ها را بشویید.

 

لباس مناسب سن کودک

 

راهنمای خرید پتو نوزادی

بیشترین وقت کودکان در ماه های اول زندگی به خوابیدن می‌گذرد و به همین دلیل کالای خواب کودکان و انتخاب درست آنها و خرید آگاهانه از اهمیت زیادی برخوردار است تا هم خواب راحتی برای آنها فراهم کند و هم پوست لطیف فرزندتان را دچار مشکل نکند. پس باید برای خرید پتوی نوزاد راهنمایی های لازم را مطالعه کنید تا با دقت بیشتر این کار را انجام دهید.

برای خرید پتوی نوزاد باید هم به جنس آن توجه کنید که از الیاف مناسب برای تهیه آن استفاده شده باشد و هم ابعاد و وزن پتو حائز اهمیت است.

معمولاً افرادی که به تازگی بچه دار می شوند برای خرید پتوی نوزاد انتخاب درستی ندارند و بیشتر از همه به ظاهر پتو و زیبایی آن اهمیت می‌دهند؛ اما نمی‌دانند که سایر مشخصات از اهمیت بیشتری برخوردار است و باید نکات مختلفی را برای خرید پتوی نوزاد در نظر بگیرند.

وقتی که برای خرید پتوی نوزاد به فروشگاه ها یا مراکز سیسمونی مراجعه می‌کنید با رنگ ها و طرح های مختلف و جنس های متنوع پتوی نوزاد مواجه می شوید ولی اگر اطلاعات کافی در مورد آنها نداشته باشید نمی دانید که بعضی از آنها در کمال زیبایی می توانند خطراتی برای نوزاد شما به همراه داشته باشند.

در ادامه راهنمایی های لازم برای خرید پتوی نوزاد را برای شما انجام می دهیم تا بتوانید یک خرید آگاهانه و سالم داشته باشید و از هر نظر خیال آسوده ای داشته باشید.

 

 

ویژگی های پتو نوزاد

تحقیقاتی که بر روی کودکان انجام شده نشان می دهد که یکی از مهمترین عوامل رشد و سلامت فرزندان شما خواب مناسب و با کیفیت است و یکی از اصلی‌ترین فاکتورهایی که روی خواب آنها تاثیر می گذارد پتوی خوب است و همانطور که می دانید حتی در فصل های گرم سال هم کودک شما به پتو احتیاج دارد و یکی از اصلی ترین وسایل سیسمونی پتوی نوزاد است که باید ویژگی‌های مختلفی داشته باشد که بعضی از مهمترین ویژگی‌های که پتوی نوزاد باید داشته باشد شامل موارد زیر است:

 • داشتن جنس مناسب ( نباید باعث ایجاد حساسیت و خارش شود)

 • از جنس نخ باشد، نه پلاستیک و مواد شیمیایی که باعث حساسیت می شوند

 • پتو باید قابل تنفس باشد.

 • وزن پتو نباید خیلی سبک یا خیلی سنگین باشد.

 • اندازه طول و عرض پتو باید مناسب باشد.

 • پتو قابل شستشو باشد.

 • بهترین پتو برای نوزادان زیر 12 ماه پتو قنداقی، پوشیدنی و کیسه‌ خواب هستند.

 • برای نوزادان بالای 12 ماه می‌توان از پتوهای معمولی استفاده کرد.

 

 

انواع پتو نوزادی

معمولاً پتوهایی که برای نوزادان ارائه می‌شود انواع مختلفی دارند که در ادامه به چهار نمونه از متداولترین پتوهای نوزادی اشاره خواهیم کرد و با مشخصات آنها به صورت مختصر آشنا خواهید شد.

 • پتو نوزادی معمولی معمولاً در مدل‌ های مربعی یا مستطیلی با رنگ ‌های مختلف ارائه می شود.

 • پتو نوزادی دورپیچ از نظر اندازه بزرگتر می باشند و می‌ شود آن ها را دور نوزاد پیچاند.

 • ست پتو نوزادی معمولا شامل پتو، بالشت و تشک است و از نظر اقتصادی به صرفه تر هستند و  در ماه‌های اول تولد بیشتر به کار می آیند.

 • پتو زیپ دار نوزادی هم مثل قنداق فرنگی است و می‌توان نوزاد را داخل آن گذاشت و زیپش را بست.

 

 

جنس پتو نوزادی

همانطور که گفتیم پتوهای نوزادی دارای جنس های مختلفی هستند و شما باید با توجه به نیاز خود و هدفی که از خرید دارید، جنس مورد نظر خود را انتخاب کنید.

 

پتو های نوزادی با جنس سلولی پنبه ای

پتوهای نوزادی جنس سلولی پنبه ای دارند که صددرصد از پنبه و نخ تهیه شده‌اند و جزو پتوهای نسبتاً قدیمی تر هستند و چون پتوها دارای سلول یا سوراخ می باشند جریان هوا به خوبی از بین آنها عبور می‌کند و برای تنظیم دما بهتر هستند.

علاوه بر آن کودک زیر آنها به راحتی تنفس می‌کند و شستن آنها هم راحت است و می توانید به صورت همزمان از چند لایه آنها استفاده کنید و همین باعث می شود که بدن کودک بیش از حد گرم نشود و از بروز خطر جلوگیری می‌شود و شما خیلی راحت و بدون دردسر می توانید آن را داخل ماشین لباسشویی شست و شو دهید.

 

 

پتو های نوزادی با جنس سلولی آکریلیکی

یکی دیگر از پتوهای نوزادی پتوی نوزادی با جنس سلولی آکریلیکی می باشد که شباهت زیادی به پتوهای نخی و پنبه یا نخی دارد با این تفاوت که به جای الیاف طبیعی برای تهیه آن ها از الیاف مصنوعی و همچنین نفت استفاده می‌شود و به همین دلیل قیمت پایین تری دارند ولی دوام آن ها بسیار زیاد است و به هیچ عنوان چروک نمی‌شوند. ولی چون در اصل پلاستیکی محسوب می شوند امکان ایجاد آلرژی و حساسیت در پوست کودک وجود دارد و جزو پتوهای تنفسی نیست و برای شستن آن هم به دردسر خواهید افتاد.

 

 

پتو های نوزادی با جنس بامبو

پتو های نوزادی از جنس بامبو هم جزو پتوهایی هستند که برای محیط زیست هم بسیار مفید بوده و سرعت رشد گیاه بامبو به قدری زیاد است که برای تولید پارچه به راحتی می‌توان از آن استفاده کرده و یک پارچه نرم و سبک به دست خواهد آمد. الیافی که با استفاده از بامبو تهیه می‌شود تنفسی بوده و خاصیت ضد آلرژی و ضد باکتری دارد و برای کودک بهترین گزینه است و کودک شما را هم خیلی خوب گرم نگه می‌دارند و بسیار نرم و لطیف هستند ولی اگر آن را خیس کنید معمولا دیرتر از بقیه جنس ها خشک می‌شوند.

 

 

پتو های نوزادی پشمی

پتوی نوزادی از جنس پشمی هم جزو پتوهای بسیار مناسب و کاربردی است که خیلی خوب گرما را داخل خود نگه می دارد و برای فصل های سرد سال گزینه بسیار مناسبی است و چون ساختار ارگانیکی پیچیده‌ای دارد و رطوبت را به خوبی در خود نگه می دارد وقتی که کودک شما به خاطر احساس گرما دچار تعریق شود این الیاف رطوبت بدن را جذب می کنند و به شکل بخار در اطراف منتشر می‌کند و خاصیت خنک کنندگی بدن هم دارد.

همچنین در برابر آتش هم مقاومت دارند و به هر دلیلی آتش بگیرند باعث تولید مواد سمی نخواهند شد و دوام و مقاومت بسیار بالایی دارند. ولی توجه داشته باشید که فقط برای فصل‌های سرد سال می توانید از پارچه های پشمی استفاده کنید.

 

 

پتو های نوزادی با جنس فلانل

اگر به دنبال خرید پتوی مناسب برای نوزاد خود هستید یکی از گزینه‌های خوبی که پیش روی شما قرار دارد پتو هایی هستند که از فلانل تولید شده‌اند و برای ماه‌های سرد سال مناسب می باشند که ترکیبی از پشم و پنبه بوده و گرمای بدن نوزاد شما زیر پتو خیلی خوب حفظ می‌شود، ولی نباید در فصل‌های گرم سال از آن استفاده کنید چون کودک شما عرق می کند و برای او احساس ناراحتی ایجاد خواهد شد ولی نگهداری و شستشوی پتو های فلانل هم بسیار آسان است.

 

پتو های نوزادی با جنس مینکی

پتو های نوزادی که جنس مینکی دارند از بافت پلی استری خیلی نرم تهیه شدند و کرک های کوتاه و بلند روی خود دارند و باعث آزار پوست بدن کودک شما نخواهد شد. علاوه بر این که این پتوها جنس نرمی‌ دارند دوام آنها هم بالاست و گرمای مناسب ایجاد می‌کنند و به همین دلیل بهتر است در فصل تابستان از آنها استفاده نکنید.

توجه داشته باشید که این پتوها تنفسی نیستند و جریان هوا از آنها عبور نمی‌کند و باید دائماً مراقب باشید که روی صورت کودک شما را نگیرد.