منو
سبد خرید شما
نظرات کاربران
انتخاب پارچه

راهنما و جدیدترین طراحی دکوراسیون منزل مشاهده کنید

بارداری سه ماهه سوم

با پشت سر گذاشتن سه ماهه دوم بارداری تقریبا بیشتر مسیر را طی کرده اید و سخت‌ترین مراحل را پشت سر گذاشته اید و امیدواریم که زایمان بی خطری را تجربه کنید.

ورود شما را به آخرین مراحل بارداری تبریک می‌گوییم. سه ماهه سوم با شروع هفته بیست و هشتم آغاز می‌شود و تا هفته چهلم بارداری ادامه خواهد داشت. در این زمان خصوصاً در دو ماه آخر، بیشترین افزایش وزن در جنین اتفاق می‌افتد و شکم مادر به بزرگ ترین حالت خود می‌رسد و کاملا برجسته می‌شود.

گاهی اوقات کشش بیش از حد در پوست شکم مادر رخ می‌دهد که بهتر است برای راحت تر شدن این درد و جلوگیری از خراب شدن پوست از انواع روغن ها برای چرب کردن پوست خود استفاده کنید. در صورتی که تمایل دارید زایمان طبیعی داشته باشید باید ورزش های بارداری را انجام دهید؛ مخصوصا ورزش هایی که مربوط به کف لگن باشد تا آمادگی بیشتری برای زایمان پیدا کنید. ولی در صورتی که تمایل دارید زایمان به صورت سزارین انجام شود نیازی به عجله نیست و بعد از تمام شدن هفته سی و هفتم بارداری می توانید آن را انجام دهید. اما هرچه بیشتر صبر کنید برای وضعیت سلامت کودک بهتر است و ترجیحاً تا هفته سی و نهم صبر کنید و بعد تاریخ عمل سزارین را تنظیم کنید.

 

با پایان یافتن سه ماهه سوم بارداری و در اواخر سه ماهه سوم بارداری بهتر است مدام به پزشک متخصص زنان و زایمان یا ماما مراجعه کنید تا ویزیت شوید و شرایط شما و کودکتان تحت نظر باشد. معمولاً در این زمان یک سونوگرافی هم برای به دست آوردن وزن جنین و محاسبه اندازه لگن و سلامت جنین انجام می‌شود که با توجه به نتیجه سونوگرافی اندازه لگن مادر تخمین زده می‌شود و با معایناتی که توسط پزشک صورت می‌گیرد در نهایت متوجه خواهید شد که آیا زایمان طبیعی برای شما مناسب است یا باید سزارین انجام دهید.

 

بارداری سه ماهه سوم

 

 هفته بیست و هشتم بارداری

در هفته بیست و هشتم بارداری کودک دیگر یک برنامه منظم برای خواب و بیداری و خمیازه و تنفس دارد و ریه‌های او در حال تکامل هستند.

همچنین در این زمان ابروها و مژه های کودکان ضخیم تر و بلندتر می‌شود و موهای او در حال رشد است. بیشتر آنها در هفته بیست و هشتم بارداری خود را در وضعیت سر پایین قرار می‌دهند و به همین دلیل است که دردهایی در ناحیه لگن برای مادر احساس می‌شود.

 

هفته بیست و نهم بارداری

شاید این هفته یکی از مهمترین هفته ها در رشد جنین شما محسوب شود و ممکن است برخی از نوزادان در این زمان به دنیا بیایند. اما در این شرایط نفس آنها به تکامل رسیده و اگر به دنیا بیاید باید مراقبت‌های خاصی از آنها صورت بگیرد تا ریه آنها به بلوغ کافی برسد و شانس زنده ماندن پیدا کنند.

در این هفته همچنین مغز جنین در حال رشد است و چین و چروک های بیشتری روی سطح مغز ایجاد می شود که نشان دهنده رشد و بالغ شدن آن است و موهای ظریفی به اسم لانگو هم سطح پوست جنین را فرا می گیرد که قبل از تولد از بین میرود. البته بعد از تولد هنوز چند عدد از این موهای ظریف در پشت نوزاد وجود دارد.

 

هفته سی ام بارداری

هرچه زمان جلوتر می‌رود رحم بزرگتر می‌شود و به دنبال آن کیسه آمنیوتیک هم رشد می کند و حجم مایع آمنیوتیک افزایش پیدا می‌کند و باعث می‌شود که جنین حس راحت‌تری در رحم داشته باشد.

در این هفته رشد کیسه آمنیوتیک دیگر به پایان می‌رسد و سلول جدید تشکیل نمی‌شود و چون لایه‌های این کیسه خیلی انعطاف‌پذیر هستند با بزرگتر شدن جنین، کشش بیشتری پیدا می‌کنند.

با اینکه جنین خیلی کمتر به اطراف حرکت می‌کند ولی باز هم ممکن است ضربات محکمی از جانب او دریافت کنید. در این هفته هنوز نوک بینی جنین خیلی کامل رشد نکرده اما برآمدگی هایی ایجاد شده است.

 

رشد جنین در دوره بارداری

 

هفته سی و یکم بارداری

به طور کلی موارد زیادی در نحوه زایمان و محل آن تاثیرگذار هستند. برخی اوقات بعد از این که درد زایمان شروع میشود، مادر نظر خود را در مورد نحوه زایمان عوض می‌کند و خیلی این اتفاق پرتکرار است و تیم پزشکی وظیفه پاسخگویی به سوال های مادران را دارند  و وظیفه دارند مادر را در وضعیت روحی بهتری قرار دهند تا زایمان بهتری صورت گیرد.

 

هفته سی و دوم بارداری

در این زمان معمولاً شکم مادر بزرگ تر می شود و انجام فعالیت‌های زیاد برای او میسر نخواهد بود و گاهی نشستن و بلند شدن هم برای مادر دشوار می شود. ولی هنوز هم آمادگی کافی برای زایمان جنین وجود ندارد و باید مراجعه به پزشک صورت گیرد تا وضعیت قرارگیری بررسی شود.

البته فضای کافی برای حرکت های دست و پای جنین در رحم وجود دارد که باعث فعال‌تر شدن و قوی‌تر شدن جنین می شود و شما دیگر تقریباً همه حرکت‌های او را حس می‌کنید.

حتی در این زمان آنقدر به این طرف و آن طرف حرکت می‌کند که شما متوجه نمی شوید که از کدام ناحیه به شما ضربه خورده است.

 

 هفته سی و سوم بارداری

بهترین هفته برای نحوه صحیح قرارگیری جنین داخل رحم هفته سی و سوم بارداری است و بهترین وضعیتی که جنین باید قبل از زایمان پیدا کند این است که پاها به سمت بالا قرار داشته باشد و سر رو پایین باشد و چانه به سمت سینه قرار گرفته باشد.

البته همه جنین ها موقع زایمان در این وضعیت نیستند. هر چه سیستم گوارش آنها تکامل بیشتری پیدا کند جنین بیشتر مایع آمنیوتیک را می‌خورد و آن را از معده خود عبور می‌دهد و پس از آن از روده های جنین عبور می‌کند و این مواد زائد تا موقع تولد در روده بزرگ می ماند.

 

ورزش برای زایمان طبیعی

 

 هفته سی و چهارم بارداری

چنانچه فرزند شما در هفته سی و چهارم بارداری به دنیا بیاید برای شیر خوردن و نفس کشیدن احتیاج به کمک دارد، اما آمادگی زیادی برای زندگی در بیرون از رحم پیدا کرده و توانایی زنده ماندن خواهد داشت و معده هم می تواند غذا را هضم کند و آنزیم‌ های گوارشی جنین در این هفته فعال شده است.

در همین زمان با توجه به اینکه فرزند شما رشد زیادی پیدا کرده قسمت بالایی رحم که به آن سندوس می‌گویند به قسمت شکم شما فشار وارد می‌کند و آن را به سمت دنده هول می‌دهد و ممکن است حتی نتوانید یک وعده غذایی را با خیال راحت و لذت نوش جان کنید.

 

هفته سی و پنجم بارداری

با افزایش وزن و بزرگتر شدن شکم شما راه رفتن تا حد زیادی دشوار می‌شود اما باز هم سعی کنید فعالیت خود را داشته باشید. حتی اگر برای ورزش کردن بیشتر انرژی ندارید باز هم برخی از حرکت ها را امتحان کنید زیرا با حرکت بیشتر انرژی شما هم افزایش پیدا می کند.

 اگر یک ورزش سبک در برنامه خود داشته باشید تا حد زیادی دل پیچه ها و دل دردها آرام تر می شود و در هفته سی و پنجم با توجه به رشد جنین دیگر فضای کافی برای حرکت های او وجود ندارد و تغییراتی در حرکت های او مشاهده می کنید. ممکن است گاهی به جایی که لگد بزند و سریعا جابجا شود.

او در این زمان کارهای زیادی برای انجام دادن در رحم شما دارد و حالا با تمرین شیر خوردن، تنظیم دم و بازدم برای زندگی در دنیای بیرون خود را سرگرم می‌کند.

در این زمان جنین شروع به مکیدن انگشتان خود می‌کند و کم کم یاد می گیرند بعد از تولد باید چگونه شیر بنوشند و مردمک های چشم هم به نوری که از دیواره رحم وارد می شود واکنش می‌دهند و گشاد تر می شود.

 

ورزش در بارداری

 

 هفته سی و ششم بارداری

 اگر برای خود برنامه ریزی هایی دارید سعی کنید آن را به لحظه آخر موکول نکنید و یک برنامه مشخص و تنظیم شده برای زایمان داشته باشید چون گاهی اوقات زایمانها زودتر از موعد انجام می‌شوند و ممکن است شما را شگفت زده کنند.

سعی کنید قبل از رسیدن به این زمان هماهنگی ها و آمادگی های لازم را انجام دهید تا بتوانید با خیال راحت مرحله زایمان را انجام دهید و از فرزندان خود مراقبت کنید.

حتی وسایل لازم برای بیمارستان را آماده کرده و در گوشه ای بگذارید تا خیالتان از بابت همه چیز راحت باشد و کنترل کارها به دستتان باشد زیرا کاهش استرس تا حد زیادی روند زایمان را آسان تر می کند.

 

هفته سی و هفتم بارداری

در این هفته مادر به بالاترین سایز خود می‌رسد و جنین هم به پایین ترین قسمت در رحم می رسد و داخل لگن می رود تا آمادگی برای تولد صورت گیرد، به همین دلیل در این هفته شکل شکم تغییر می‌کند و به سمت پایین تمایل پیدا می کند. البته این تغییرات نشان دهنده این نیست که حتما زمان زایمان رسیده و زایمان شما در زمان مشخص خود انجام خواهد شد و هیچ جای نگرانی نیست و چون جنین به سمت پایین آمده فشاری که روی قفسه سینه شما بوده کاهش پیدا می‌کند و با توجه به اینکه شکم و اندامهای فرزند شما در حال ذخیره کردن چربی است، وزن او بیشتر می‌شود و موهای کوتاه و خیلی ظریفی که به آن موهای ولوس می‌گویند با موهای لانگو در همه بدن جایگزین می‌شوند.

وقتی فرزند شما متولد می شود تفاوت زیادی از نظر ظاهری با این زمان نخواهد داشت و دیگر آنها می‌توانند با یک صدای آشنا صورت خود را برگردانند و منبع آن را پیدا کنند. ولی هنوز هم آشناترین صدا برای فرزند شما صدای مادر است.

 

هفته سی و هشتم بارداری

در این زمان فرزند شما برای زندگی کردن در بیرون رحم آماده شده است، ولی حتی شما از او هم آماده‌ تر هستید و مدام با خود می گویید که قرار است زایمان انجام شود؛ ولی هنوز هم کمی زود است و باید زمان بیشتری بگذرد، مخصوصاً اگر اولین بارداری خود را تجربه می کنید بهتر است صبوری کنید تا بهترین زمان و مکان برای زایمان اتفاق بیفتد و فرزند در مکان بسیار مناسبی در رحم قرار گیرد، زیرا خیلی از تکامل های جزئی در این زمان اتفاق می‌افتد و ماندن بیشتر جنین در بدن شما به هوش او نیز کمک می‌کند.

 

تغذیه در بارداری

 

هفته سی و نهم بارداری

اکنون که به این مرحله نزدیک شده اید باید علائم شروع درد زایمان را بهتر بشناسید تا با آگاهی بیشتری با این شرایط روبرو شوید. حتی امکان دارد که بدن شما به اشتباه خود را آماده زایمان نشان دهد. اگر علائم مشکوک دیده شد بهتر است حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

هیچکس زمان دقیق زایمان را نمی‌تواند پیش‌بینی کند پس بهتر است با حفظ آرامش خود و کاهش استرس هم به خود و هم به همسرتان آرامش بیشتری بدهید تا همه چیز در زمان خود اتفاق بیفتد.

سعی کنید با همسر خود در مورد کمک هایی که نیاز دارید برایتان انجام دهد صحبت کنید.

 

هفته چهلم بارداری

اکنون که در مرحله آخر قرار گرفته‌اید و به هفته چهلم بارداری رسیده اید، می‌توان گفت که تمامی مراحل مهم بارداری با موفقیت سپری شده و همین روزها زایمان شما انجام می‌شود و یک اتفاق بسیار خوشایند و مهم در زندگی شما انتظار رخ دادن را می‌کشد و هیجانات زیادی را تجربه می‌کنید.

اما نیازی به نگرانی نیست زیرا تا این مرحله همه چیز به بهترین نحو انجام شده و به زودی فرزند دلبند خود را در آغوش خواهد کشید و فوق العاده ترین حس دنیا را تجربه خواهید کرد.

 

هفته چهلم بارداری

جمعه 05 شهریور 1400 پریود در بارداری
khhajeb 0 3290
به تاخیر افتادن عادت ماهیانه در بارداری امری کاملاً طبیعی است زیرا شما در دوران بارداری نمی توانید پریود شوید؛ اما گاهی اوقات بعضی از خانم‌ها در طول بارداری هم خونریزی از واژن دارند و خونریزی قاع..
شنبه 20 شهریور 1400 آزمایش غربالگری سه ماهه سوم بارداری
khhajeb 0 1009
خانم ها دوره های حساس مختلفی را در زندگی پشت سر می گذارند که یکی از مهمترین آنها دوران بارداری است. زمانی که تصمیم می‌گیرند بارداری را تجربه کنند تا بعد از به دنیا آمدن فرزندشان، با چالش های مختل..
نمایش 1 تا 2 از 2 (1 صفحه)