یکی از سوالات متداولی که برای خیلی از زوج ها مطرح می‌شود این است که بهترین زمان نزدیکی پس از زایمان طبیعی چه وقتی است و باید چه نکاتی را در این رابطه رعایت کنند تا سلامت مادر به خطر نیفتد؟

داشتن رابطه نزدیکی بعد از زایمان، هم زایمان سزارین و هم زایمان طبیعی لازمه رعایت یکسری نکات و اصولی است که باید از آنها اطلاع داشته باشید، به همین دلیل این مطلب را آماده کرده ایم تا با مطالعه آن بتوانید این موارد را بشناسید و آنها را رعایت کنید.

فراموش نکنید که دستگاه تناسلی خانم ها در طی دوران بارداری و پس از آن در زایمان، روزهای سختی را داشته و برای اینکه بتوانید آن را به وضعیت عادی قبل از زایمان برگردانید باید به آن زمان بدهید و این موارد را رعایت کنید.

 

بیشتر خانم ها بعد از زایمان و هنگامی که رابطه جنسی برقرار می کنند درد و خونریزی دارند و از این قضیه ناراحت هستند. در صورتی که رابطه بعد از زایمان زودتر از وقتی که باید انجام شود کمی درد و ناراحتی در اولین تا سومین رابطه بعد از زایمان کاملاً طبیعی است و نیازی نیست که نگران باشید؛ فقط کافیست نکاتی که گفته می‌شود را رعایت کنید.

تقریبا 4 تا 6 هفته بعد از زایمان طبیعی بهتر است رابطه جنسی نداشته باشید تا ریکاوری رحم به خوبی انجام شود. اگر در شرایط ویژه‌ای به سر ببرید باید پزشک متخصص بارداری با شما صحبت کند و مشورت های لازم را انجام دهید تا اجازه بگیرید و توصیه‌ای که گفته می‌شود را انجام دهید تا بتوانید رابطه جنسی برقرار کنید، چون در بعضی از موارد با توجه به ویژگی های اختصاصی افراد، توصیه ها متفاوت است که فقط پزشک شما از آن مطلع است و برای اینکه رابطه مطمئنی هم داشته باشید بهتر است که تمام این موارد را رعایت کنید.

 

بهترین زمان نزدیکی بعد از زایمان طبیعی

 

بهترین زمان نزدیکی بعد از زایمان طبیعی

بهترین زمانی که کمترین درد مشکلات را برای رابطه جنسی بعد از زایمان طبیعی به همراه دارد 40 روز استراحت کامل است و برای اینکه بدن به حالت عادی برگردد بهتر است به میزان لازم صبر کنید و نباید تصور کنید که کم شدن خونریزی ها و کاهش درد شما بعد از زایمان یعنی قادرید که رابطه جنسی برقرار کنید.

یکی از دغدغه هایی که خانم ها برای شروع رابطه جنسی بعد از زایمان با آن مواجه هستند درمان افتادگی پوست شکم بعد از زایمان است، البته این مشکل هم راه حل هایی دارد که در قالب یک مطلب دیگر برای شما شرح خواهیم داد.

بهترین زمان برای نزدیکی بعد از زایمان طبیعی وقتی است که جسم خانم‌ها برای روابط آماده شده باشد. پس علاوه بر آمادگی جسمی، لازمه برقراری رابطه نزدیکی بعد از زایمان تمایل خانم ها برای رابطه و وضعیت روحی آنها حائز اهمیت می باشد.

بنابراین برای رسیدن زمان مناسب آمیزش بعد از زایمان و داشتن یک رابطه خوب و آرام و بی دردسر احتیاج هست کسانی که به تازگی پدر شده اند و زوج‌های جوان این موارد را رعایت کنند.

 

اولین رابطه جنسی بعد از زایمان طبیعی

همیشه اولین رابطه بعد از زایمان طبیعی مشکلات و سختی‌هایی به همراه دارد که از رایج‌ترین آنها درد و خونریزی بعد از زایمان سزارین و زایمان طبیعی است و بهتر است توجه داشته باشید که هر جای زخمی به زمان کافی برای بهبودی کامل نیاز دارد و زخم‌های عمیق تر زمان بیشتری برای بهبود احتیاج دارند.

بهترین زمان نزدیکی بعد از زایمان طبیعی 40 روز است که ممکن است برای بعضی ها این مدت زمان کمتر باشد و برای بعضی ها بیشتر باشد. در صورتی که پارگی ناحیه میاندوراه نداشته باشید آمیزش برای شما راحت تر خواهد بود.

 

علت خونریزی بعد از نزدیکی پس از زایمان چیست؟

هنگامی که بعد از زایمان طبیعی و سزارین اولین نزدیکی خود را انجام می دهید خونریزی کاملاً عادی است و کمی درد به همراه دارد، ولی این حجم خونریزی وقتی طبیعی است که خیلی زیاد نباشد و به مرور قطع شود و پس از آن وضعیت دستگاه تناسلی خانم ها به حالت قبلی برمی‌گردد.

برای اینکه رابطه بهتری داشته باشید بهتر است قبل از هرچیزی معاشقه داشته باشید و هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روحی بدن برای برقراری رابطه آماده شده باشد. پس بهتر است در این شرایط تصور کنید که گویا اولین بار است که نزدیکی و رابطه زناشویی را تجربه می کنید و حتماً قبل از آمیزش معاشقه داشته باشید چون بدن اتوماتیک وار و بطور طبیعی برای رابطه زناشویی آماده می شود و خواهان آن خواهد بود و هرچه آمادگی بدن بیشتر شود تمایل سیستم بدن جهت نزدیکی بیشتر و عمیق تر می شود و رابطه بهتر و کم خطر تر و بدون دردی را تجربه می کنید.

 

همان‌طور که گفته شد درد و خونریزی که هنگام رابطه جنسی بعد از زایمان تجربه می‌کنید کاملاً طبیعی است و شما اولین شخصی نیستید که این احساس را تجربه می کنید.

کم و زیاد بودن این درد در افراد مختلف با توجه به شرایط بدنی متفاوت است، ولی حتماً این قضیه وجود دارد و گاهی اوقات یک سال بعد از زایمان هنوز اندکی درد یا گاهی اوقات خونریزی را مشاهده می‌کنید.

اگر زایمان سزارین کرده باشید این موضوع جزو عوارض عمل سزارین نیست و کسانی که زایمان طبیعی داشتند هم درد و خونریزی دارند که جزو عوارض زایمان طبیعی نخواهد بود.

 

رابطه جنسی بعد از زایمان طبیعی

 

باید و نباید های نزدیکی بعد از زایمان

باید توجه داشته باشید که به منظور برقراری رابطه جنسی و آمیزش بعد از زایمان هرگز عجله نکنید چون جسم خانم ها باید برای این آمیزش آماده باشد و مهمتر از آن روح و روان و احساس آنهاست که باید آماده قبول کردن این شرایط و یک رابطه زناشویی سالم و آرام باشد.

اگر خانم ها برای برقراری اولین رابطه بعد از زایمان طبیعی بترسند کاملاً طبیعی است و باید به این ترس احترام بگذارید و آن را جدی بگیرید و با کلمات محبت آمیز و رفتار ملایم این ترس را کمتر کنید.

یکی از تصورات اشتباهی که در زمان بعد از زایمان و در حین شیردهی رخ می دهد این است که تا مدتی خونریزی ماهیانه ندارید و بعضی از افراد تصور می‌کنند نداشتن خونریزی ماهیانه یعنی تخمک گذاری اتفاق نمی‌افتد و احتمال بارداری صفر است؛ اما فراموش نکنید که در هر رابطه جنسی بعد از زایمان تخمک گذاری و نزدیکی اسپرم و تخمک رخ دهد و احتمال بارداری وجود دارد. پس بهتر است از روش های پیشگیری برای بارداری استفاده کنید.

پیشنهاد می کنیم که خانم ها بعد از زایمان فرصت مناسبی برای استراحت داشته باشند. با توجه به اینکه نگهداری و پرورش نوزاد انرژی زیادی از مادر می گیرد، اگر آنها نتوانند به خوبی استراحت کنند و حمایت کافی از همسر خود نداشته باشند، بهترین زمان نزدیکی بعد از زایمان طبیعی و سزارین برای آنها دیرتر اتفاق می‌افتد و خیلی دیر مجدداً برای برقراری رابطه آماده می شوند.

 

داشتن معاشقه و تحریک به اندازه کافی قبل از آمیزش هم مهم است چون هم از لحاظ روحی و روانی و هم جسمی خانم ها را آماده می کند و اولین رابطه بعد از زایمان اهمیت زیادی دارد.

اگر نیاز بود از روان کننده ها استفاده کنید تا مشکل خشکی واژن دو طرف را اذیت نکند‌.

در زمان رابطه از دستکاری سینه ها خودداری کنید زیرا تغییراتی که پستان در طول بارداری و زایمان داشته بسیار زیاد بوده و در سینه ها شیر جریان دارد و حساسیت بسیار زیادی در این قسمت از بدن خانم ها برقرار است.

برای رابطه بعد از زایمان پوزیشن مناسبی را جهت نزدیکی انتخاب کنید تا لذت بیشتر و درد کمتری به همراه داشته باشد و حتما شرایط مادر را در این وضعیت در نظر بگیرید.

در صورتی که بعد از زایمان به بواسیر دچار شدید، قبل از برقراری رابطه بواسیر را درمان کنید و سپس رابطه جنسی برقرار کنید و برای احساس آرامش بیشتر از ماساژ کمک بگیرید.

اگر زایمان طبیعی داشته‌اید، اینکه بخیه داشته باشید یا بخیه نکرده باشند برای شروع زمان رابطه مهم است. هر نوع بخیه می‌تواند این زمان آمیزش را به تعویق بیاندازد و باید شرایط خود را جدا از افرادی که بخیه نداشته اند در نظر بگیرید.

همچنین مراقب عفونت های دستگاه تناسلی خود باشید و شرایط زمان و مکان خوب جهت آمیزش را انتخاب کنید.

بهترین زمان نزدیکی بعد از زایمان طبیعی و سزارین با توجه به شرایط ویژه شما در زمانی که پزشک متخصص صلاح می‌بیند انجام خواهد شد.

 

عوامل موثر در اولین رابطه بعد از زایمان

به صورت خلاصه موارد مختلفی که در اولین رابطه بعد از زایمان تأثیرگذار خواهد بود را شرح دادیم که در ادامه مهمترین آنها را به صورت موردی بیان خواهیم کرد.

 • خستگی و فشار

 • درد

 • تمایل رابطه جنسی

 • ترس از رابطه جنسی

 • خشکی واژن

 • افسردگی پس از زایمان

 

راه حل های کاهش درد در رابطه جنسی بعد از زایمان طبیعی و سزارین

در خلال مطلب سعی کردیم راه حل های مختلفی برای کاهش درد رابطه جنسی بعد از زایمان طبیعی و سزارین پیشنهاد دهیم که در ادامه مهمترین این موارد را به صورت موردی ذکر می‌کنیم.

 • کنترل کردن عمق دخول با تغییر دادن موقعیت‌های مختلف جنسی

 • استفاده از کرم‌های روان کننده واژن

 • استفاده از داروهای مسکن

 • تخلیه مثانه

 • حمام آب گرم

 • معاشقه طولانی

 

نزدیکی بعد از زایمان

 

احکام شرعی نزدیکی بعد از زایمان چیست؟

خیلی از زوج ها علاقه مند هستند که علاوه بر مسائل پزشکی، از لحاظ دینی و شرعی هم از احکام نزدیکی بعد از زایمان آگاه باشند.

به طور کلی از نظر دین اسلام

نزدیکی کردن با زن در حال نفاس حرام است، اما بعد از نفاس اگر زن در استحاضه قلیله باشد، مانعی ندارد؛ ولی در استحاضه کثیره باید قبل از نزدیکی، غسل روزانه را انجام داده باشد.

چنانچه در ایام نفاس نزدیکی صورت بگیرد، علاوه بر اینکه زن و مرد مرتکب گناه شده اند، بهتر است مرد کفاره بدهد (اختصاص به مرد دارد) و کفّاره آن، در ثلث اول روزهای حیض، یک مثقال طلای سکه ‏دار، یا قیمت آن است (مثقال شرعی 18 نخود است) و اگر در ثلث دوم باشد، نیم مثقال و اگر در ثلث سوم باشد، یک چهارم مثقال است.

بنابراین اگر ایام عادت شش روز باشد دو روز اول یک مثقال، دو روز وسط نیم مثقال و دو روز آخر یک چهارم مثقال شرعی کفاره دارد.

 

در نهایت باید بگوییم که قبل از مراجعه به پزشک در هفته ششم بعد از زایمان نباید نزدیکی و رابطه جنسی داشته باشید تا اینکه پزشک شما را معاینه کند و در مورد شما مشورت‌های لازم را انجام دهد و بهتر است زودتر از شش هفته بعد از زایمان رابطه جنسی نداشته باشید.

معمولاً قبل از برقراری رابطه جنسی پزشک بخیه های پرینه را معاینه می کند و با توجه به شرایط بدنی شما اجازه آمیزش خواهد داد.

با در نظر گرفتن تمام این شرایط انتخاب زمان مناسب بعد از زایمان به عهده خانم‌هاست. آنها می‌توانند هر زمانی که توانایی انجام رابطه زناشویی را در خود دیدند با توجه به علاقه و میل خود این رابطه را برقرار کنند. بعد از زایمان طبیعی 6 هفته طول می‌کشد تا رحم مجدد به اندازه نرمال خود برگردد که باید در این شرایط مراقب عفونت و زخم سزارین باشید.

 

رابطه جنسی بعد از زایمان سزارین