مواد لازم برای تهیه کیک خیس شکلاتی

پودر کاکائو 4 قاشق غذاخوری پر
وانیل شکری 1 قاشق چایخوری
شکر 1/5 لیوان
بکینگ پودر 2 قاشق چایخوری
شیر 1/5 لیوان به دمای محیط رسیده
روغن مایع 1/5 لیوان

بهترین طرز تهیه کیک خیس شکلاتی

درست کردن کیک ها کار چندان سختی نیست و شما می توانید با دانستن طرز تهیه آن ها، انواع مختلف کیک را در خانه تهیه کنید. در بین انواع مختلف کیک، کیک خیس شکلاتی به دلیل طعم لذیذ ی که دارد محبوبیت زیادی در بین افراد مختلف پیدا کرده است. جالب اینجاست که پختن آن کار پیچیده‌ ای نیست و شما می توانید به راحتی با استفاده از دستورالعملی که در ادامه اشاره می کنیم کیک خیس شکلاتی را در خانه خود تهیه کرده و میل نمایید.

 

طرز تهیه کیک خیس شکلاتی

 

در ادامه مواد لازم برای تهیه کیک خیس شکلاتی را هم مشاهده می کنید که پیشنهاد می کنیم اگر تصمیم دارید از یک فنجان مشخص برای اندازه گیری مقادیر گفته شده استفاده کنید، برای همه از یک لیوان استفاده کنید که تناسب بین مواد اولیه به هم نخورد و در صورتی که خواستید مقدار مواد را تغییر دهید حتماً با رعایت نسبت ها این کار را انجام دهید.

 

کیک شکلاتی خیس

 

دستور پخت کیک خیس شکلاتی

ابتدا باید یک قالب مناسب برای پختن کیک خود انتخاب کنید و داخل آن را به خوبی با چند قطره روغن چرب کنید که کیک به دیواره ها نچسبد و بعد کمی هم آرد به قسمت‌ هایی که چرب کرده بودید بپاشید.

 

در مرحله بعدی باید کمی پودر کاکائو و شکر را با هم مخلوط کنید و با قاشق هم بزنید و این کار را تا جایی ادامه دهید که کاکائو کاملا باز شود، سپس شیر را هم به این ظرف اضافه کنید و با قاشق آنقدر هم بزنید تا خوب مخلوط شوند و بعد با استفاده از همزن برقی شکر و پودر کاکائو را در شیر به خوبی حل کنید.

بعد از اینکه محتویات کاملاً با هم مخلوط شدند حدوداً 3 دقیقه بعد به تدریج روغن مایع را هم به محتویات اضافه کنید و هم زدن را برای مدت 5 دقیقه ادامه دهید تا به غلظت مناسب برسند و سپس حدود یک لیوان از مواد شکلات را کنار بگذارید که بعداً به آن نیاز پیدا خواهید کرد.

 

دستور پخت کیک خیس شکلاتی

 

حالا باید داخل یک ظرف تخم مرغ ها را بشکنید و اگر سالم بودند آنها را یکی یکی به محتویات اضافه کنید و هم زدن را ادامه دهید و در نهایت بکینگ پودر، قند و وانیل را هم اضافه کرده و هم بزنید؛ ولی از قبل حتما این پودرها را الک کنید تا حسابی صاف و نرم شوند و بعد به تدریج به مواد اضافه کنید و با قاشق هم بزنید.

سپس موادی که آماده شده را داخل قالبی که چرب کرده بودید بریزید و برای پف کردن بهتر این کیک قاشق را کمی چرب کنید و داخل مایع سوراخ هایی ایجاد کنید.

با این کار در نهایت کیک شما حسابی پوف می‌کند و ظاهر زیباتری پیدا می‌کند.

حالا برای نیم ساعت تا 35 دقیقه قالب را داخل فر بگذارید و بعد از اینکه از فر خارج کردید مطمئن شوید که کیک شما کاملا پخته و بعد آنها را از قالب جدا کرده و برش بزنید.

در همین مدت که هنوز کیک شما داغ است یک لیوان هم از موادی که از شکلات کنار گذاشته بودید داخل آن ها بریزید و کمی صبر کنید که به خورد کیک برود.

 

کیک خیس کاکائویی

 

نکات کلیدی برای پختن کیک شکلاتی

در مرحله ای که آرد را به محتویات کیک خیس شکلاتی اضافه می کنید سعی کنید زیاد هم نزنید تا پف کیک کم نشود.

حتماً 15 دقیقه قبل از اینکه پختن کیک را آغاز کنید دمای فر را روی 170 درجه سانتیگراد بگذارید تا فضای آن کاملا گرم شود.

به هیچ عنوان وقتی که قالب کیک را داخل فر گذاشتید تا 20 دقیقه در آن را باز نکنید تا کیک شما به خوبی پف کند.

می توانید برای تزیین کیک خیس شکلاتی از شکلات چیپسی، خلال پسته و بادام و هر چیزی که مد نظرتان است استفاده کنید.

 

زمان آماده سازی کیک خیس شکلاتی حدود 25 دقیقه است و حدود 35 دقیقه هم برای پخت آن به زمان نیاز دارید و می توانید برای مهمانی ها، تولد یا سایر مراسم و دسرها از این کیک استفاده کنید.

مواد لازمی که در ابتدا گفته شد برای 8 نفر در نظر گرفته شده که در صورت تمایل به پخت این کیک برای تعداد نفرات کمتر یا بیشتر می توانید با رعایت نسبت ها مقدار مواد اولیه را تغییر دهید.

 

تزیین کیک خیس شکلاتی

 

طرز تهیه کیک خیس بدون فر

اگر فر ندارید و هوس کیک خیس شکلاتی کرده اید نگران نباشید زیرا حتی بدون فر هم می توانید این کیک لذیذ را درست کنید. طرز تهیه کیک خیس بدون فر مانند همان روالی است که گفته شد و فقط لازم است کف یک قابلمه تفلون را روغن مالیده و کمی پودر کیک بپاشید و مواد را داخل آن بریزید و شعله پخش کن روی گاز گذاشته و قبلمه را روی آن بگذارید و در قابلمه دمکنی بگذارید. شعله را ملایم کنید. مراقب باشید که 20 دقیقه اول در قابلمه را برندارید تا کیک خوب پف کند. 

 

طرز تهیه کیک خیس بدون فر