مواد لازم برای تهیه خورشت قیمه

پیاز دو عدد
رب گوجه فرنگی سه قاشق غذاخوری
لپه دو پیمانه

از بین غذاهای اصیل ایرانی ، خورشت‌ قیمه جزو غذاهای محبوب و پرطرفداری است که در بیشتر نذری ها از این خورشت استفاده می‌ کنند که معمولاً خورشت قیمه در کنار برنج سرو می شود و همان طور که گفته شد در مراسم های مذهبی مختلف از این خورشت استفاده میکنند .

این خورشت به دو صورت می تواند مورد استفاده قرار بگیرد ؛ یعنی هم خورشت قیمه با سیب زمینی سرو می شود و هم به جای سیب زمینی می توانید از بادمجون سرخ شده برای سرو خورشت قیمه استفاده نمایید . استفاده از هر کدام از آنها وابسته به ذائقه و سلیقه شما دارد .

 در ادامه طرز تهیه خورشت قیمه را در کنار سیب زمینی شرح می دهیم و شما میتوانید به جای تعداد سیب زمینی که در این خورشت به کار می رود ، بادمجان سرخ کرده را جایگزین کنید .

 

طرز تهیه خورشت قیمه سیب زمینی

 

خورشت قیمه جزو غذاهای اصلی در سفره های ایرانی است که در ادامه طرز تهیه خورشت قیمه برای 6 نفر را شرح می دهیم که حدود 30 دقیقه طبخ خورشت طول می کشد و 1.5 تا 2 ساعت برای جا افتادن آن زمان لازم است .


 

خورشت قیمه مجلسی

 

بهترین طرز تهیه خورشت قیمه

در مرحله اول برای پخت بهتر خورشت و گرفتن نفخ لپه  ، بهتر است از شب قبل مقدار لپه دلخواه را در آب بخیسانید و تا فردای آن روز 2 تا 3 مرتبه آب آن را عوض کنید تا کاملا نفخ لپه ها گرفته شود .

برای شروع پخت خورشت قیمه باید ابتدا پیازها را به صورت نگینی خرد کرده و داخل قابلمه و درون روغن بریزید و آنها را تفت دهید .

 بعد از اینکه پیاز ها سبک و نرم شدند و رنگ طلایی به خود گرفتند ، می توانید تکه های گوشت خورشتی خود را به پیاز اضافه کنید و آنها را تفت دهید ، البته تا جایی که رنگ گوشت کمی تغییر کند اما نیازی به سرخ کردن گوشت نیست .

سپس می‌توانید نمک و زردچوبه و ادویه ها را هم به گوشت اضافه کرده و سپس آب لپه ها را خالی کنید و آن را هم به گوشت و پیاز اضافه نمایید و همه مواد را تفت دهید.

 

خورشت قیمه اصیل ایرانی

 

در مرحله دوم بعد از اینکه تمام مواد به خوبی داخل قابلمه تفت داده شدند ، می توانید 5 لیوان آب را داخل مواد ریخته و در ظرف جداگانه که ترجیحاً روحی یا مسی باشد ، روغن ریخته و رب گوجه فرنگی را تفت دهید تا بوی خامی آن گرفته شود.

سپس می‌توانید این سس را داخل قابلمه موادی که داشتید بریزید و حرارت را کمی زیاد کنید تا سس و مواد مقداری با هم جوش بخورند. وقتی که به جوش افتاد می‌توانید شعله را کم کرده و در قابلمه را بگذارید تا خورشت شروع به پختن کند .

در همین مرحله می توانید تعداد مشخصی لیموعمانی که تصمیم دارید داخل خورشت بریزید را با چنگال سوراخ کرده و داخل لیوان آب گرم بریزید تا تلخی آن ها گرفته شود و در مرحله مورد نیاز به خورشت اضافه کنید.

 

خورشت قیمه با مرغ و بادمجان

 

در مرحله آخر بعد از اینکه لپه و گوشت کاملا پخت ؛ می توانید لیمو عمانی ها را از آب در آورده و به خورشت خود اضافه نمایید و طعم خورشت را بچشید و در صورت نیاز به آن نمک و فلفل اضافه کنید و اگر تمایل داشتید می توانید برای بهتر شدن رنگ خورشت کمی زعفران هم به آن اضافه کنید .

 فقط وقتی که موارد دلخواه را به آن اضافه کردید بهتر است باز هم حدود یک ساعت به خورشت زمان بدهید تا جا بیفتد و لعاب بیندازد‌.

بعد از گذشت زمانی که گفته شد ، حالا خورشت شما آماده سرو می باشد و می توانید سیب‌ زمینی‌ های خلالی را سرخ کرده و هنگام سرو خورشت قیمه در کنار ظرف خورشت قرار دهید و نوش جان کنید‌.

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره شد می توانید برای تهیه خورشت قیمه به جای سیب زمینی های خلالی از بادمجان سرخ شده هنگام سرو خورشت استفاده نمایید.

 

خورشت قیمه بادمجون

 

برخی افراد ترجیح می‌دهند که خورشت‌قیمه را با پنیر کبابی بپزند که این پنیر نوعی پنیر نیمه سخت طبیعی بوده که با استفاده از شیر بز و گوسفند تولید می‌شود و دما ذوب بالایی دارد و با حرارت آب نمی‌ شود و به خوبی می توانید در کباب کردن و سرخ کردن از آن استفاده کنید . این پنیر خاصیت های زیادی دارد و علاوه بر آن وقتی میپزد بوی کباب می دهد که باعث طعم و بوی بهتری در خورشت شما می شود.

فراموش نکنید که علاوه بر نحوه پخت ، مواد اولیه ای که در خورشت استفاده می کنید نیز تاثیر زیادی در طعم خورشت خواهد داشت . بنابراین بهتر است هم از گوشت گوسفندی یا بره جوان استفاده کنید و هم از رب گوجه با کیفیت برای سس خورشت استفاده نمایید.

 

تزیین خورشت قیمه

 

خورشت قیمه بادمجان

برای تهیه یک خورشت قیمه بادمجان بی نظیر می توانید بادمجان ها را پوست کنده و برش دهید و با روش دلخواه خود ( یا درون روغن یا سرخ کن بدون روغن) سرخ نمایید و به جای سیب زمینی در زمان سرو آن را روی خورشت بچینید. همچنین می توانید کمی سس رب گوجه برای آن درست کنید و جدا بپزید و هنگام سرو روی خورشت بگذارید.

 

خورشت قیمه بادمجان

 

خورشت قیمه با مرغ

اگر طرفدار گوشت قرمز نیستید یا برای خوردن آن ممنوعیتی دارید، می توانید از مرغ برای تهیه این خورشت لذیذ استفاده کنید. برای این منظور تمام مراحل مانند قبل است و فقط به جای گوشت قرمز از مرغ استفاده می کنید. اگر می خواهید ظاهر آن هم شبیه قیمه معمولی باشد می توانید گوشت سینه مرغ را خورشتی برش داده و خورشت را با آن تهیه کنید. 

 

خورشت قیمه با مرغ