مواد لازم برای تهیه خورشت آلو اسفناج

آلو بخارا به مقدار لازم
آب دو لیوان
روغن یک قاشق غذاخوری
مرغ نصف یک عدد
اسفناج یک کیلوگرم
پیاز یک عدد

خورشت اسفناج از خورشت های مقوی و پرخاصیت و بسیار لذیذ است که می توانید هم با استفاده از مرغ و هم گوشت قرمز آن را تهیه کنید. در ادامه طرز تهیه خورشت اسفناج با مرغ را مشاهده خواهید کرد. این خورش را می‌توانید برای مهمانی ها و جمع های خودمانی سرو کنید و از خوردن آن لذت ببرید.

 

طرز تهیه خورشت اسفناج با مرغ

 

 توجه داشته باشید که خورشت اسفناج با مرغ می تواند  به عنوان غذای اصلی محسوب شود که پختن آن کار آسانی است و زمان آماده سازی آن کمتر از نیم ساعت طول می‌کشد و حدود 2 ساعت هم برای پختن و جا افتادن آن زمان نیاز است. مواد لازمی که در ادامه مشاهده می‌کنید برای 5 نفر تهیه دیده شده است که می توانید مقادیر را با توجه به تعداد تغییر دهید.


 

خورشت اسفناج با مرغ

 

بهترین طرز تهیه خورشت آلو اسفناج 

برای پختن خورشت اسفناج با مرغ بهتر است در اولین مرحله مرغ ها را به خوبی بشورید و پوست و موارد اضافی آن را گرفته و به قطعه‌ های متوسط خرد کنید. شما می توانید با توجه به ذائقه خود هم از ران مرغ و هم از سینه مرغ در این خورشت استفاده کنید و سپس تکه های مرغ سرخ شده را شسته و آبکشی کنید تا آب آن گرفته شود.

سپس داخل یک قابلمه روغن ریخته و پیازها را نگینی خرد کرده و داخل روغن تفت دهید و وقتی که سبک و سرخ شد، سیر رنده شده را هم به این پیازها اضافه کنید و بعد نمک و زردچوبه و فلفل بریزید.

در مرحله بعدی می توانید تکه های مرغی که خشک شده را به این مواد اضافه کرده و تفت دهید و بعد از آن در قابلمه را بسته و حرارت گاز را کمتر کنید که مرغ ها بپزند و آب بیندازند.

 

دستور پخت خورشت اسفناج با مرغ

 

در مرحله بعدی نوبت اسفناج هاست که آنها را به خوبی بشورید و آبکش کنید تا خشک شود و بعد از اینکه خشک شدند، می‌توانید آنها را خرد کرده و داخل قابلمه جداگانه بپزید و وقتی که آب آن گرفته شد، اسفناج ها را به مرغ و محتوای قابلمه ای که مرغ داشت اضافه کنید.

فقط توجه داشته باشید که برای پختن اسفناج ها نیاز نیست که روی آنها آب بریزید، زیرا خود اسفناج آب دار  است و وقتی حرارت ببیند آب انداخته و با همان پخته میشود.

در مرحله بعدی می توانید آلوها را به همراه دو لیوان آب به قابلمه محتویات قبلی اضافه نمایید و شعله گاز را کم کنید تا کم کم خورشت پخته و جا بیفتد. اگر خورشت اسفناج را با طعم ترش تر می پسندید آبغوره یا آبلیمو هم می‌توانید به آن اضافه کنید.

 

پلو خورشت اسفناج با مرغ

 

هنگامی که خورشت شما جا افتاد قبل از این که آن را از روی حرارت بردارید بهتر است 20 دقیقه تا نیم ساعت گردوهای های رنده شده را هم به آن اضافه کنید.

نکته کلیدی طعم لذیذ و خوشمزه خورشت اسفناج همین گردوی خرد شده است و طعم منحصر به فردی به آن می‌دهد و خورشت شما روغن می‌اندازد. بعد از 20 دقیقه می توانید خورشت را در ظرف موردنظر کشیده و سرو نمایید و همراه پلو میل کنید.

 

خورش اسفناج مرغ

 

خورش الو اسفناج مجلسی

برای تدارک یک خورشت الو اسفناج جذاب مجلسی می توانید از تمام نکاتی که گفته شد پیروی نمایید و در سرو آن سنگ تمام بگذارید، به طور مثال هنگام سرو خورشت دو تکه یخ روی خورشت بیاندازید تا روغن خورشت روی آن جمع شود و آن را بردارید و روی هم ظرف کمی از آن را برای تزیین بریزید. 

همچنین برنج را بصورت آبکشی تهیه کنید و ته دیگ دلخواه خود را بیاندازید و برای تزیین روی برنج کمی زعفران و برنج مخلوط کرده و روی دیس را تزیین کنید. 

 

 

خورش آلو اسفناج با گوشت

برای تهیه این خورشت استفاده از گوشت یا مرغ کاملا سلیقه ایست و با توجه به برنامه یا محدودیت غذایی و ذایقه شما خواهد بود. روال کار هم یکسان است، اما در صورت استفاده از گوشت قرمز باید زمان بیشتری را به تهیه خورشت اختصاص دهید تا خوب بپزد و جا بیفتد و گوشت نرم شود.

 

خورش آلو اسفناج با گوشت