منو
سبد خرید شما
نظرات کاربران
انتخاب پارچه

راهنما و جدیدترین طراحی دکوراسیون منزل مشاهده کنید

غذای ایرانی

انواع غذای ایرانی

تنوع غذایی ما ایرانی ها آنقدر زیاد است که پاسخگوی ذائقه و سلیقه های مختلف بوده و علاوه بر تنوع غذایی بعضی از غذاها در خط های مختلف با طعم ها و روش های مختلفی تهیه و طبخ می شوند. به همین دلیل شما می توانید انواع غذای ایرانی را برای وعده‌های اصلی و یا میان وعده ها تهیه کرده و از خوردن آن لذت ببرید.

 

غذاهای ایرانی در چند سطح مختلف جای می گیرند که از جمله آنها می توان به خورشت ها، انواع پلو و چلو، ته چین، انواع کباب، کوکو، کتلت و شامی، دلمه، آبگوشت و حلیم اشاره کرد که بعضی از این دسته بندی ها خود شامل انواع مختلف می‌شوند. به طور مثال خورشت‌ها انواع متنوعی دارند. علاوه بر بعضی از خورشت ها که در همه شهرها طبخ می‌شود، بعضی از شهرها خورشت های مخصوص خود را دارند. پلو ها نیز انواع مختلفی دارند.

به طور کلی شما می توانید از انواع غذا ایرانی در وعده های اصلی غذای خود استفاده کنید. برای آسوده شدن کار شما دستور پخت و طرز تهیه انواع غذای ایرانی برای شما شرح داده شده و علاوه بر طرز تهیه غذاها، مواد اولیه لازم برای پخت آنها و همچنین مدت زمان پخت و میزان کالری آنها آورده شده تا شما بتوانید برای برنامه ریزی یک رژیم غذایی مناسب از آنها استفاده کنید و برنامه هدفمندی داشته باشید.

 

غذای ایرانی

 

انواع غذای ایرانی

 

لیست غذای ایرانی

اگر بخواهید لیست غذای ایرانی را بدانید باید توجه کنید که با توجه به تنوع غذا ها لیست یک غذای ایرانی شامل انواع مختلف خورشت ها و پلو ها و مواردی که پیش تر ذکر شد می باشد. حتی اگر به انواع رستوران ها و هتل ها مراجعه کنید و از آنها لیست غذای ایرانی را بخواهید آنها در قالب لیست های جداگانه و با دسته بندی های متفاوت این غذاها را به شما ارائه می دهند. بعضی از غذاها جزو غذاهای مجلسی تر و بعضی ها جزو غذاهای ساده تر و یا محلی محسوب می‌شوند.

خود غذاها به دو دسته غذاهای‌ نونی و غذاهای برنجی طبقه‌ بندی می‌شوند که شما با توجه به میل و ذائقه و سلیقه و وضعیت سلامت خود می‌توانید انواع غذا ایرانی را مصرف کنید؛ البته گاهی اوقات وضعیت سلامت شما به نحوی است که مجبور می شوید از غذاهای خاص استفاده کنید.

برای پختن غذا ها موارد مختلفی را در نظر بگیرید تا در وضعیت سلامت بمانید. به طور مثال خوردن بعضی از غذاهای ایرانی مثل کله پاچه و غیره که چربی زیادی دارند برای افرادی با چربی بالا توصیه نمی شود و می توانند غذاهای کم چرب تر و یا غذاهای رژیمی را مصرف کنند.

احتمالا در جاهای مختلف و در خانه های مختلف غذاهای متنوعی خورده باشید ولی همیشه بعضی غذاها هنگامی که توسط برخی از افراد خاص پخته می شوند عطر و طعم بهتری دارند. علت اصلی آن علاوه بر مهارت و اشتیاقی که فرد به پختن غذا دارد، فوت و فن های ریزی است که اجرا می‌کند. با دانستن آنها می‌توانید تا حد زیادی سطح کیفیت غذای خود را ارتقا دهید. در دستور پخت هایی که در این سایت ارائه شده سعی کردیم بیشتر فوت و فن های پختن غذا های مختلف را آموزش دهیم تا نتیجه بهتری بگیرید.

 

لیست غذای ایرانی

 

لیست غذاهای سنتی ایرانی

 

غذای سنتی ایرانی

در بین انواع غذاهای ایرانی غذاهای سنتی ایرانی طرفداران مخصوص خود را دارد و بیشتر این ها غذایی هستند که از گذشته رایج بودند و جزو غذاهای اصلی محسوب می شدند. به طور مثال آبگوشت جزو غذاهای محلی غذاهای سنتی ایرانی است. کشک بادمجان و مرصع پلو و نمونه های دیگر هم از دیگر غذاهای سنتی هستند که معمولاً غذاهای سنتی به خطه های خاصی هم تعلق دارد و برخی از آنها به صورت عمومی در همه قسمت ها مصرف می شود.

در بین طرز تهیه انواع غذاهایی که در این سایت مشاهده خواهید کرد انواع غذاهای سنتی ایرانی به همراه غذاهای محلی و طرز تهیه آنها را مشاهده می کنید.

 

لیست انواع غذاهای سنتی ایران

 

غذای ایرانی خوشمزه

 

غذای سنتی

غذای سنتی در اکثر مناطق ایران وجود دارد و البته در بعضی از شهرهای ایران شهرت بیشتری دارد. به طور مثال استان گیلان غذا های متنوعی دارد که حتی بعضی از آنها شهرت جهانی دارند.

شهرهای مختلف غذای سنتی مخصوص به خود را دارند. به طور مثال یکی از غذاهای سنتی ایرانی که بسیار محبوب و مشهور است کوفته تبریزی است که در همه جای ایران تهیه می‌شود که ریشه آن از شهر تبریز است. قیمه نثار جزوه غذاهایی است که به صورت سنتی در قزوین پخته می‌شود و به آنجا تعلق دارد.

از دیگر غذاهای سنتی می‌توان به میگو پلو بوشهری و شیرین پلو اشاره کرد و البته کشک بادمجان، انواع دلمه، میرزاقاسمی و آش های مختلف هم جزو غذاهای سنتی محسوب می‌شوند.

البته غذاهای سنتی آنقدر متنوع هستند که تقریباً می‌توانید برای بیشتر شهرهای ایران غذای مختص به خود را پیدا کنید و با آموختن طرز تهیه هر یک، آنها را در خانه برای خود، خانواده و مهمانان تهیه کنید و از خوردن آن لذت ببرید.

 

غذای سنتی ایرانی

 

خورشت قیمه

 

شنبه 21 آبان 1401 کوفته تبریزی
khhajeb 0 40017
کوفته تبریزی جزء غذاهای محلی آذربایجان است و از محبوب ترین و لذیذترین غذاهای اصلی به حساب می آید . ممکن است اسم این غذای اصیل را با نام‌ هایی از قبیل کوفته آذری ، کوفته نخودچی و کوفته کله گنجش..
پنجشنبه 03 آذر 1401 مرصع پلو مجلسی
khhajeb 0 9677
مرصع پلو از لذیذترین و خوش طعم ترین پلوهای ایرانی است که می توانید در مجالس و مهمانی ها آن را پخته و از خوردن آن لذت ببرید؛ چون تزیین زیبایی دارد و به علت ظاهر چشم‌ نوازش به آن جواهر پلو هم گفته ..
چهارشنبه 02 آذر 1401 شامی کباب
khhajeb 0 21711
از قدیم الایام یکی از غذاهای اصلی و عضو ثابت سفره ایرانی ها شامی‌ کباب بوده و محبوبیتش علاوه بر طعم لذیذ و خوشمزه آن به نوعی به علت نوستالژیک بودن آن هم می باشد. پختن این غذا و خوشمزه شدن نتیجه آ..
سه شنبه 24 آبان 1401 آبگوشت
khhajeb 0 41242
آبگوشت یکی از سنتی ترین غذاهای ایرانی است که جزو غذاهای محبوب و پر استفاده در بین خانه های ایرانی بوده است. قدیمی ها وقتی که این غذا را درون ظرف سنگی می‌ پختند به آن دیزی می‌گفتند . البته..
شنبه 21 آبان 1401 زرشک پلو با مرغ
khodabakhsh 0 12402
بهترین طرز تهیه زرشک پلو با مرغ زرشک پلو با مرغ یکی از غذاهای محبوب و پرطرفدار در بین خانواده‌ های ایرانی است که در بیشتر مهمانی ها طبخ می‌شود، اما کمتر کسی از پرتقال در سس مرغ استفاده می..
دوشنبه 23 آبان 1401 خورشت فسنجان
khhajeb 0 17508
خورشت فسنجان یکی از غذاهای مجلسی و پرطرفدار در بین غذاهای اصیل ایرانی است که با توجه به ذائقه مردم در قسمت های مختلف کشور ، طعم های شیرین ، ترش و ملس دارد و با توجه به سلیقه مردم هر قسمت ممکن است این ..
چهارشنبه 25 آبان 1401 دلمه بادمجان
khhajeb 0 13739
کلمه دلمه ریشه ترکی دارد و معنی آن شکم پر است و به طور کلی انواع مختلف دلمه متعلق به خاورمیانه می‌باشد و بیشتر کشورهای خاورمیانه این غذا را به طرق مختلفی درست می کنند ؛ اما دلمه بادمجان جزو غذاها..
یکشنبه 22 آبان 1401 خورشت قورمه سبزی
khhajeb 0 20061
خورشت قورمه سبزی بدون شک یکی از محبوب ترین و لذیذترین غذاهای ایرانی می باشد و کمتر کسی پیدا می‌شود که از این غذا استقبال نکند و تقریباً هر خانم خانه‌ داری نحوه پخت قرمه سبزی را به خوبی می دا..
دوشنبه 23 آبان 1401 خورشت قیمه
khodabakhsh 0 197903
از بین غذاهای اصیل ایرانی ، خورشت‌ قیمه جزو غذاهای محبوب و پرطرفداری است که در بیشتر نذری ها از این خورشت استفاده می‌ کنند که معمولاً خورشت قیمه در کنار برنج سرو می شود و همان طور که گفته شد..
سه شنبه 24 آبان 1401 ته چین مرغ
khhajeb 0 7835
ته چین مرغ جزو غذاهای اصلی و پرطرفدار در سفره غذای ایرانی ها است که روش های مختلفی برای پختن آن وجود دارد و تقریباً بسیاری از افرادی که نمی توانند این غذا را به خوبی بپزند، مدام به دنبال پیدا کردن راز..
یکشنبه 22 آبان 1401 کشک بادمجان
khhajeb 0 4379
کشک بادمجان یکی از غذاهای اصلی و محبوب در بین ایرانیان است که طعم خاص ترش و شور آن بسیار لذیذ است. در خیلی از غذاهای ایرانی از بادمجان استفاده می‌کنند و در کنار آن کشک صد در صد ایرانی و اصیل هم م..
شنبه 28 آبان 1401 انواع برنج کته
khhajeb 0 17292
بهترین طرز تهیه انواع برنج کته، گیلانی، تهرانی، نیمه آبکش برنج را می توان به روش های مختلفی تهیه کرد و از بین روش های متنوع موجود، برنج کته از برنج های محبوب و لذیذ ایرانی است و به خاطر ساده بودن و..
نمایش 1 تا 12 از 107 (9 صفحه)