منو
سبد خرید شما
نظرات کاربران
انتخاب پارچه

راهنما و جدیدترین طراحی دکوراسیون منزل مشاهده کنید

خورشت

خورشت ها جزو غذاهای بسیار محبوب در برنامه غذایی ما ایرانی‌ها هستند که در واقع ترکیبات آبدار از سبزیجات سرخ شده یا حبوبات آب پز می باشند که در کنار گوشت پخته و مقداری آب پخته می شوند.

انواع خورشت معمولاً در کنار برنج ساده یا نان سرو می‌شوند که این برنج به صورت کته یا به صورت پلو تهیه می شود. به ترکیب برنج و خورشت، چلو خورشت یا پلوخورش می‌گویند و شما می توانید به عنوان وعده غذای اصلی در برنامه غذایی خود انواع مختلف خورشت ها را قرار دهید.

خورشت های ایرانی انواع مختلفی دارند که از جمله محبوب ترین آنها می توان به خورشت قورمه سبزی، خورشت قیمه، خورشت فسنجان، خورشت کرفس، خورشت آلو اسفناج، خورشت کنگر و غیره اشاره کرد. در ادامه با لیست انواع خورش آشنا می شوید. علاوه بر آن خورشت های آبدار را میشناسید و طرز تهیه خورش مرغ و خورشت فوری با برنج را آموزش می بیند و برای پختن خورشت برای سحری در ماه رمضان ایده میگیرید.

 

خورشت

 

لیست انواع خورشت

خورشت های ایرانی تنوع بسیار زیادی دارند، برخی از آنها در تمامی شهرها تهیه می‌شوند و برخی از آنها جزو غذاهای محلی محسوب شده و تنها در بعضی از شهرها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در ادامه لیست انواع خورشت های ایرانی را مشاهده می کنید و می توانید در صورت تمایل آنها را برای وعده‌های غذایی اصلی و همچنین مهمانی ها و مجالس تهیه کنید و از خوردن آن لذت ببرید.

خورشت مرغ و آلو

مواد اولیه: پیاز ، آلو بخارا ، دارچین ، زعفران ، روغن ، نمک ، زردچوبه ، فلفل سیاه ، شکر ، مرغ

 

خورشت قیمه سیب زمینی

مواد اولیه: گوشت قرمز ، پیاز ، لپه ، سیب زمینی ، رب گوجه فرنگی ، روغن ، لیمو عمانی ، ادویه خورشتی ، نمک ، زردچوبه

 

خورشت جعفری

مواد اولیه: گوشت چرخ کرده ، بادمجان قلمی ، جعفری و تره ، پیاز ، روغن ، آبغوره ، فلفل ، نمک ، زردچوبه

 

خورشت پیاز

مواد اولیه: سینه ی مرغ ، پیاز ، رب گوجه ، رب انار ، نمک ، فلفل سیاه ، زردچوبه

 

خورشت سیب

مواد اولیه: سیب ، گوشت ، آرد ذرت ، سرکه ، پیاز ، شیره خرما ، فلفل ، زردچوبه ، دارچین ،نمک

 

خورشت بامیه

مواد اولیه: بامیه ، گوشت قلمه دار ، رب گوجه فرنگی ، پیاز ، سیر ، تمر هندی ، ادویه مخلوط خورشتی ، زردچوبه ، نمک

 

خورشت بامیه

 

خورشت قارچ

مواد اولیه: پیاز ، روغن ، فلفل ، ادویه کاری ، زردچوبه ، نمک ، سینه ی مرغ ، قارچ ، آبلیمو ، نمک ، آرد ، شیر ، زعفران دم کرده

 

خورشت ناز خاتون

مواد اولیه: سینه مرغ ، بادمجان قلمی ، نعنا و جعفری و اسفناج پیاز داغ ، آبغوره یا آب نارنج ، محلول زعفران ، ادویه خورشتی ، نمک و فلفل

 

خورشت شش انداز

مواد اولیه: بادمجان قلمی ، گردوی آسیاب شده ، رب انار ، پیاز ، رب آلوچه در صورت تمایل ، رب گوجه فرنگی ، نمک ، زردچوبه ، گلپر

 

خورشت ونوشک

مواد اولیه: گوشت خورشتی ، ونوشک “پسته کوهی “پاک شده ، پیاز ، گوجه فرنگی ، رب گوجه فرنگی ، زعفران دم کرده ، آبلیمو یا آبغوره ، روغن ، زرد چوبه ، نمک ، فلفل ، ادویه مخلوط خورشتی

 

خورشت کرفس

مواد اولیه: ساقه کرفس ،گوشت خورشتی ،برگ کرفس ، نعنا ، جعفری ، پیاز ، آبغوره ، روغن

 

خورشت کرفس

 

خورشت گیلاخه

مواد اولیه:  گیلاخه”نوعی سبزی محلی شبیه پیازچه”، پیاز ، گوشت قرمز ، لوبیا قرمز ، لیمو عمانی ، نمک روغن ، زردچوبه ، ترخان و جعفری و گشنیز خرد شده

 

خورشت لوبیا سفید

مواد اولیه: لوبیا سفید ،گوشت خورشتی ، پیاز بزرگ ، رب گوجه فرنگی ، لیموی تازه ، فلفل و نمک ، زردچوبه ، روغن ، گوجه فرنگی

 

مسمابادمجان

مواد اولیه: بادمجان قلمی ، پیاز ، گوشت ماهیچه گوسفند یا گوساله خرد شده ،گوجه فرنگی ، رب گوجه فرنگی ، آرد ، زعفران دم کرده ، روغن ، نمک ، زردچوبه ، فلفل ، ادویه خورشتی

 

خورشت آلبالو

مواد اولیه: آلبالو ، گوشت چرخ کرده ، شکر ، پیاز ، لواشک آلبالو ، جعفری ، ریحان ، نعناع خرد شده ، زردچوبه و فلفل سیاه ،نمک ، روغن ،خلال پسته

 

خورشت کوفته ریزه

مواد اولیه: پیاز ، آرد نخودچی ، گوجه فرنگی رنده شده یا رب گوجه فرنگی ؛ نمک ، فلفل و ادویه کاری ، زردچوبه ، نعناع خشک ، روغن مایع ، گوشت گوسفندی چرخ شده و بدون چربی ، پیاز سرخ شده ، آب جوش

 

خورشت خلال

مواد اولیه: کره ، گوشت قرمز ، گلاب ، چوب دارچین ، خلال بادام ، پیاز ، نمک و زردچوبه ، زعفران دم کرده ، رب گوجه فرنگی ، زرشک

 

خورشت قیمه آلو

مواد اولیه: هل پودر شده ، زعفران ، لپه ، گوشت خورشتی ،روغن ، پیاز ، رب گوجه فرنگی ، آلو خورشتی ، نمک ، فلفل ، دارچین ، پودر تخم گشنیز

 

خورشت ماهی

مواد اولیه: یاز ، ماهی متوسط ، گوجه فرنگی ، رب خرما ، رب گوجه فرنگی ، روغن مایع ، نمک ، فلفل ، ادویه مخصوص ماهی

 

خورشت بادمجان

مواد اولیه: مرغ یا گوشت خورشتی ، پیاز ، بادمجان ، رب گوجه فرنگی ، گوجه فرنگی ، آبلیمو یا غوره شور ، نمک ، فلفل ، زردچوبه ، ادویه خورشتی ، دارچین

 

خورشت آلو اسفناج

مواد اولیه: مرغ ، روغن ، آلو بخارا ، سیر خرد شده ، زردچوبه ، نمک ، فلفل و ادویه خورشتی ، پیاز ، اسفناج


 

خورشت فسنجان

مواد اولیه: زعفران ساییده شده ، نمک ، روغن ، پیاز رنده شده ، رب انار ، مغز گردوی آسیاب شده ، سینه مرغ یا ران مرغ ، شکر


 

خورشت قیمه

 

انواع خورشت آبدار

اگر بخواهیم انواع خورشت آبدار را برای شما لیست کنیم و بخواهیم شما را با این غذاهای خوشمزه و لذیذ بیشتر آشنا کنیم باید بگوییم که تقریباً بیشتر خورشت ها آبدار هستند اما با توجه به محتویاتی که در پخت آنها به کار می‌رود می‌توانند غلظت ها و قوام متفاوتی داشته باشند. البته علاوه بر نکاتی که باید موقع پخت غذا رعایت کنید، سلیقه و ذائقه افرادی که قرار است این غذا را میل کنند هم در پخت آن بسیار موثر خواهد بود.

ممکن است برخی از افراد غذای خاصی را آبدار تر دوست داشته باشند و برخی آن را با غلظت بیشتری بپسندد. پس شما باید علاوه بر در نظر گرفتن فوت و فن های آشپزی، سلیقه و ذائقه افراد مصرف کننده را هم در نظر بگیرید. به طور مثال بعضی از افراد ترجیح می‌دهند خورشت قورمه سبزی آنها کمی رقیق تر و آبدار تر باشد و برخی دیگر خوشمزگی و جذابیت این غذا را به غلظت و قوام بیشتر آن می دانند.  پس با دانستن سلیقه‌ها آشپزی برای شما کار آسان تری خواهد بود.

 

انواع خورشت ابدار

 

خورشت مرغ

یکی از غذاهای مجلسی ایرانی و بسیار لذیذ که در کنار باقالی پلو یا زرشک پلو تهیه می‌شود و رنگ و لعاب بسیار جذابی به سفره شما می دهد خورشت مرغ است. در ادامه با طرز تهیه خورشت مرغ و مواد لازم برای تهیه خورشت مرغ آشنا می شوید، ولی باید توجه داشته باشید که این مواد اولیه با نسبت های مشخصی به کار رفته اند تا طعم دلچسبی به غذای شما بدهند؛ پس اگر می خواهید خورشت را برای تعداد نفرات کمتر یا بیشتر تهیه کنید، فراموش نکنید که نسبت بین مواد را رعایت کنید تا طعم نهایی همان چیزی باشد که انتظارش را دارید. این مواد لازم می که در ادامه برای پخت خورشت مرغ مشاهده می کنید برای 4 نفر در نظر گرفته شده است.

 

مواد لازم برای تهیه خورشت مرغ

  • ران یا سینه مرغ: 4 تکه
  • هویج: 2 عدد متوسط
  • پیاز: 2 عدد متوسط
  • سیب زمینی: 2 عدد متوسط
  • رب گوجه فرنگی: 2 قاشق غذاخوری
  • زعفران دم کرده: 1 قاشق غذاخوری
  • نمک و فلفل سیاه: به اندازه کافی
  • روغن و زردچوبه: به اندازه کافی

 

طرز تهیه خورشت مرغ

در اولین مرحله برای پخت خورشت مرغ باید پیاز ها را به تعدادی که گفته شد به صورت نگینی خرد کنید و سپس یک قابلمه را روی شعله گاز قرار دهید و کمی روغن مایع داخل آن بریزید و پیاز ها را داخل روغن تفت دهید.

وقتی که پیاز ها نرم و سبک و طلایی رنگ شدند، باید کمی زردچوبه به آن اضافه کنید و مجدداً تفت دهید تا یکدست شود.

پس از آن باید قطعه های مرغی را که از قبل خوب پاک کرده و شسته شده را داخل قابلمه بیندازید و سعی کنید مرغ ها را هم داخل روغن تفت دهید و هر دو سمت آن را بچرخانید تا کاملاً طلایی رنگ و یکدست باشد. تقریباً برای تفت دادن مرغ 5 دقیقه زمان نیاز دارید.

بعد از اینکه مرغ ها سرخ شدند، باید هویج ها را هم به صورت حلقه ای به تعدادی که میخواهید خرد کرده و داخل قابلمه بریزید و آنها هم حدود 2 دقیقه تفت بخورند.

پس از آن باید رب گوجه فرنگی را داخلی ماهیتابه ریخته و باز هم تفت دهید تا رنگ رب تغییر کند و بوی خامی آن گرفته شود. این کار باعث می شود که هم طعم خورشت شما و بوی آن بهتر شود و هم رنگ خورشت بهتر باشد.

پس از آن باید کمی فلفل سیاه و نمک هم روی این محتویات بریزید و آنها را هم بزنید.

بعد از اینکه محتویات تکمیل شدند، نوبت اضافه کردن 3 لیوان آب به این محتویات است. باید در ابتدا شعله را زیاد کنید تا آب خورشت مرغ به جوش بیاید و بعد از اینکه به جوش آمد شعله را کمتر کنید تا با همان حرارت ملایم مرغ شما بپزد و جا بیفتد. برای پختن و جا افتادن خورشت مرغ تقریباً یک ساعت و نیم به زمان نیاز دارید.

در این مرحله می توانید به اختیار خود زعفران را به خورشت اضافه کنید. برای اینکه عطر و طعم زعفران بیشتر خود را نشان دهد این کار را در 30 دقیقه آخر پختن‌ مرغ انجام دهید و زعفران را به صورت دم کرده به خورشت اضافه کنید.

در مرحله بعدی موقعی که مرغ ها در حال پختن هستند می توانید سیب زمینی را به تعداد دلخواه خرد کرده و به صورت خلالی در بیاورید و بعد از اینکه با آب شستشو دادید و آن را آبکش کردید سرخ کنید و موقع سرو کردن خورشت مرغ در کنار بشقاب ها بگذارید. شستن سیب زمینی خرد شده باعث می‌شود نشاسته های آن شسته شود تا موقع سرخ کردن سیب زمینی ها به هم نچسبند.

برای اینکه سیب زمینی ها هم حالت بهتری پیدا کنند و هم خوب بپزند آنها را در روغن زیاد سرخ کنید و موقعی که سرخ می شوند مقداری زردچوبه و فلفل سیاه هم به آن اضافه کنید.

در نهایت روغن اضافی که روی سیب زمینی ها جمع می شود را با استفاده از یک توری فلزی یا دستمال حوله ای بگیرید تا سلامت شما به خطر نیفتد.

اگر سیب زمینی ها را به شیوه ای که گفته شد سرخ کنید باعث می‌شود که تردتر شوند و طعم بهتری داشته باشند. البته اگر بخواهید می توانید برای خوشمزه تر شدن غذا و همچنین تزیین خورشت مرغ مقداری گوجه فرنگی هم در کنار سیب زمینی ها سرخ کنید و روی ظرف های خورشت قرار دهید.

اگر خورش را با غلظت بیشتری می‌پسندید باید اجازه دهید که مدت بیشتری روی حرارت بماند تا آب اضافی آن گرفته شود.

برای اینکه خورش مرغ شما مجلسی باشد نباید اجازه دهید که بیش از حد غلیظ شود زیرا معمولاً وقتی که غذا داخل ظرف ها کشیده می‌شود و خنک می شود، سفت تر می‌شود.

بعد از اینکه خورشت مرغ شما آماده شد می‌توانید آن را داخل ظرف های دلخواه کشیده و کمی سیب زمینی سرخ شده و گوجه کنار آن قرار دهید و در کنار برنج ساده، زرشک پلو یا باقالی پلو میل کنید.

 

معمولاً خورشت مرغ را بدون آلو درست می کنند اما اگر دلتان بخواهد می توانید کمی آلو بخارا یا آلو برقانی و آلو قرمز خشک به خورشت مرغ خود اضافه کنید و طعم آن را ترش تر و لذیذ تر کنید.

البته اضافه کردن آلو رنگ خورشت شما را کمی تغییر می‌دهد، پس اگر این نکته برای شما اهمیت دارد به آن دقت داشته باشید و اگر داخل مرغ از آلو استفاده کردید یا هسته آن را بگیرید و یا به افرادی که خورشت را میل می کنند گوشزد کنید که هسته داخل خورش وجود دارد.

 

خورشت مرغ

 

خورشت فوری با برنج

برای تهیه بیشتر خورشت ها شما به زمان زیادی نیاز دارید، حتی اگر آماده سازی مواد اولیه و بار گذاشتن خورشت زمان زیادی نخواهد، پختن و جا افتادن خورشت زمان زیادتری از شما می طلبد. برای اینکه بتوانید خورشت فوری با برنج درست کنید یا می توانید انواع مختلف خورشت را با استفاده از زودپز تهیه کنید که زمان پخت محتویات خورشت را سرعت ببخشد و در مدت زمان کمتری غذای شما تهیه شود؛ یا می توانید مواد غذایی را از قبل نیم پز کنید و هنگام نیاز آن را سریع مخلوط کرده و اجازه پختن و گرم شدن به آن بدهید.

یکی از سریعترین خورشت هایی که می توانید تهیه کنید و در کنار برنج آن را میل کنید خورشت بادمجان است. برای تهیه آن کافیست بادمجان ها را از قبل سرخ کرده باشید و آن را با کمی گوجه و رب گوجه‌فرنگی مخلوط کرده و حدود نیم ساعت برای جا افتادن آن زمان بگذارید. سپس می توانید در کنار برنج آن را میل کنید.

 

خورشت فوری با برنج

 

خورشت برای سحر

غذاهایی که در ماه مبارک رمضان برای وعده سحری تهیه می‌کنید باید به گونه‌ای باشد که انرژی شما را در طول روز تامین کند و حاوی مواد غذایی مورد نیاز بدن شما باشد. علاوه بر آن در شما ایجاد احساس تشنگی نکند. در ادامه چند نمونه از غذاهای خوشمزه که می توانید برای سفره سحری تهیه کنید را معرفی خواهیم کرد.

معمولاً بیشتر خانم های خانه دار در طول ماه رمضان مدام از همه افراد خانواده سوال می کنند که برای سحری چه غذایی درست کنند و اغلب در این مواقع دچار سردرگمی می شوند.

اگر غذاهایی که برای این ماه مفید است را بدانید خیلی راحت می توانید لیست مشخصی برای برنامه غذایی خود داشته باشید و دیگر دچار سردرگمی ها نشوید.

هنگام سحری می توانید انواع مختلف خورشت ها مثل قیمه سیب زمینی یا بادمجان، قرمه سبزی، مرغ، کرفس، آلو اسفناج، بامیه، فسنجان، لوبیا سبز و غیره تهیه کنید. به طور مثال اگر برای یک شب خورشت قیمه درست کردید می توانید با جایگزین کردن بادمجان با سیب زمینی ها خورشت قیمه بادمجان درست کنید و یا این که لپه را از غذا حذف کرده و گوشت و رب را با هم تفت دهید و هر بار با کم و زیاد کردن مواد غذایی یک خورشت و غذای جدید درست کنید .

می توانید خورشت مرغ هم برای سحری تهیه کنید و در کنار زرشک پلو میل کنید. گاهی اوقات برای ایجاد تنوع سیب زمینی سرخ کرده کنار مرغ بچینید و یا در روز دیگر مقداری بامیه هم به خورشت مرغ اضافه کنید و یک غذای جدیدتر درست کنید.

دست شما برای تنوع غذایی باز است و کافیست سلیقه و ذائقه افراد خانواده را در نظر بگیرید و طعم جدیدی خلق کنید.

فراموش نکنید معمولاً تمامی حبوبات دارای نفخ هستند و ایجاد نفخ در روزهای عادی هم آزاردهنده است و در ماه رمضان و هنگامی که شما روزه هستید نفخ حبوبات می‌تواند آزاردهنده تر باشد.

پس بهتر است برای برطرف شدن نفخ حبوبات چند ساعت قبل از تهیه غذا آنها را با آب بخیسانید و چند مرتبه آب آنها را عوض کنید تا مشکلی برای گوارش شما در این ماه ایجاد نشود و مقدار نمک غذا هم به حدی باشد که شما را تشنه نکند.

همچنین تمامی مواد مختلفی که داخل خورشت ها و انواع غذاها برای سحری به کار می‌روند باید آنقدر خوب پخته و مغز پخت شده باشند که در شما احساس سیری ایجاد کنند و معده شما را به درد نیاورند.

بهتر است برای اینکه پیغام سیری بهتر منتقل شود و در طول روز دچار معده درد نشوید، غذای خود را به خوبی بجوید و حین غذا آب نخورید و صحبت نکنید.

 

خورشت ترش واش

چهارشنبه 23 آذر 1401 خورشت لوبیا سبز
khhajeb 0 31118
بهترین طرز تهیه خورشت لوبیا سبز لوبیا سبز جزو منابع غذایی بسیار غنی است که باعث سلامتی پوست و مو و تقویت سیستم ایمنی بدن و باعث جلوگیری از عفونت و تقویت استخوان ها می شود و به راحتی می توانید ..
دوشنبه 05 دی 1401 خورشت داوود پاشا
khhajeb 0 18626
بهترین طرز تهیه خورشت داود پاشا یکی از غذاهای معروف ترکیه خورشت داود پاشا است که در واقع شباهت زیادی به فسنجان ما دارد و طرز تهیه آن بسیار ساده است و می توانید این غذای جدید را برای تنوع دادن ..
پنجشنبه 24 آذر 1401 خورشت کدو حلوایی
khhajeb 0 6464
بهترین طرز تهیه خورشت کدو حلوایی کدو حلوایی سرشار از ویتامین های مختلف است و بهترین فصل خوردن و استفاده از آن پاییز می باشد و شما می توانید در پختن کوکو، سوپ کدو حلوایی و همچنین خورشت کدو حلوا..
شنبه 21 آبان 1401 زرشک پلو با مرغ
khodabakhsh 0 10588
بهترین طرز تهیه زرشک پلو با مرغ زرشک پلو با مرغ یکی از غذاهای محبوب و پرطرفدار در بین خانواده‌ های ایرانی است که در بیشتر مهمانی ها طبخ می‌شود، اما کمتر کسی از پرتقال در سس مرغ استفاده می..
سه شنبه 13 دی 1401 خورشت ترش واش گیلانی
khhajeb 0 63797
بهترین طرز تهیه خورشت ترش واش گیلانی غذاهای شمالی و خصوصاً غذاهای محلی گیلان محبوبیت زیادی در بین افراد با ذائقه های مختلف دارد و معمولاً در پخت بیشتر آن ها از سبزیجات تازه و مواد طبیعی استفاد..
دوشنبه 23 آبان 1401 خورشت قیمه
khodabakhsh 0 186107
از بین غذاهای اصیل ایرانی ، خورشت‌ قیمه جزو غذاهای محبوب و پرطرفداری است که در بیشتر نذری ها از این خورشت استفاده می‌ کنند که معمولاً خورشت قیمه در کنار برنج سرو می شود و همان طور که گفته شد..
پنجشنبه 03 آذر 1401 خورشت آلو اسفناج
khhajeb 0 49375
خورشت اسفناج از خورشت های مقوی و پرخاصیت و بسیار لذیذ است که می توانید هم با استفاده از مرغ و هم گوشت قرمز آن را تهیه کنید. در ادامه طرز تهیه خورشت اسفناج با مرغ را مشاهده خواهید کرد. این خورش را می&z..
پنجشنبه 17 آذر 1401 خورشت خلال کرمانشاهی
khhajeb 0 141009
بهترین طرز تهیه خورشت خلال کرمانشاهی غذاهای محلی کرمانشاهی مانند دنده کباب، آش ترخینه و خورشت خلال محبوبیت زیادی در بین غذاهای ایرانی دارند و جزو غذاهای اصلی در منوی غذایی ما ایرانی‌ ها ه..
دوشنبه 23 آبان 1401 خورشت فسنجان
khhajeb 0 14961
خورشت فسنجان یکی از غذاهای مجلسی و پرطرفدار در بین غذاهای اصیل ایرانی است که با توجه به ذائقه مردم در قسمت های مختلف کشور ، طعم های شیرین ، ترش و ملس دارد و با توجه به سلیقه مردم هر قسمت ممکن است این ..
چهارشنبه 09 آذر 1401 خورشت بامیه
khodabakhsh 0 16381
بهترین طرز تهیه خورشت بامیه مجلسی خورشت بامیه جزو آن دسته از غذاهای ایرانی است که معمولاً طرز تهیه آن به دست آشپز های مختلف متفاوت است و خیلی ها علاقه دارند که این غذا را با توجه به سلیقه خود ..
یکشنبه 22 آبان 1401 خورشت قورمه سبزی
khhajeb 0 15199
خورشت قورمه سبزی بدون شک یکی از محبوب ترین و لذیذترین غذاهای ایرانی می باشد و کمتر کسی پیدا می‌شود که از این غذا استقبال نکند و تقریباً هر خانم خانه‌ داری نحوه پخت قرمه سبزی را به خوبی می دا..
سه شنبه 22 آذر 1401 خورش گل کلم
khhajeb 0 5559
بهترین طرز تهیه خورش گل کلم خوشبختانه تنوع غذایی ما ایرانی ها آنقدر زیاد است که می توان انواع مختلف خوراک ها و خورشت ها را در منوی غذایی امتحان کرد، ولی با توجه به تعدد غذاهای خورشتی، بیشتر خا..
نمایش 1 تا 12 از 37 (4 صفحه)