مواد لازم برای تهیه رشته پلو

رشته پلویی 280 گرم خرد شده
زعفران نصف قاشق چایخوری دم کرده
کره یا روغن گیاهی به مقدار لازم
برنج دو و نیم پیمانه
نمک به مقدار لازم

بهترین طرز تهیه رشته پلو

رشته پلو یکی از غذاهای قدیمی و سنتی ایرانی است که خیلی از ایرانی ها در گذشته در شب عید و در مهمانی ها ان را تهیه می کردند و معتقد بودند که رشته یک نمادی از رشته زندگی است و به این عقیده داشتند که اگر اول سال رشته پلو بخورند رشته کار و امور زندگی به دستان آن ها می آید و موفقیت های زیادی در زندگی نصیبشان می شود.

این غذا روش پخت بسیار آسانی دارد و هزینه زیادی هم برای شما نخواهد داشت. در ادامه با طرز تهیه رشته پلو و مواد لازم برای تهیه رشته پلو آشنا خواهید شد.

البته این مواد لازم برای 4 نفر در نظر گرفته شده است و اگر بخواهید آن را برای تعداد نفرات کمتر یا بیشتر تهیه کنید باید با رعایت نسبت ها مقدار مواد اولیه را تغییر دهید.

حدود یک ساعت برای آماده‌سازی رشته پلو زمان نیاز دارید و نیم تا 1 ساعت برای پختن و جا افتادن آن زمان لازم است و می توانید آن را به عنوان وعده غذای اصلی پخته و میل کنید.

 

طرز تهیه رشته پلو

 

 مواد لازم برای تزیین رشته پلو

  • پیاز : 1 عدد بزرگ

  • کشمش طلایی : یک سوم پیمانه

  • کشمش سیاه : یک سوم پیمانه

  • خرما : نصف پیمانه

 

 مواد لازم برای تهیه رشته پلو

 

دستور پخت رشته پلو مجلسی

در اولین مرحله برای درست کردن رشته پلو باید برنج را به خوبی بشویید و حدود 4 پیمانه آب داخل آن بریزید و روی آن 2 تا 4 قاشق غذاخوری نمک ریخته و اجازه بدهید که چند ساعت در خیس بماند.

 

سپس داخل یک قابلمه بزرگ 5 پیمانه آب ریخته و روی شعله گاز بگذارید تا جوش بیاید. بعد آب برنجی که خیسانده بودید را خالی کنید و داخل آب جوش درون قابلمه بریزید و شعله را بالا بکشید که آب و برنج با هم بجوشند.

 وقتی که برنج از حالت استخوانی کمی فاصله گرفت رشته‌ پلویی را هم به آب در حال جوش اضافه نموده و حدود 10 دقیقه بعد آبکش کنید.

قبل از آبکش کردن تست کنید که برنج شما برای آبکش کردن به حد مناسب رسیده باشد و حالت استخوانی نداشته باشد.

بهتر است رشته‌ پلویی ها حالت میانی داشته باشند، یعنی نه خیلی زنده باشند، نه خیلی نرم که خمیر شوند و بعد آن را آبکش کنید و با کمی آب آن را بشویید.

 

دستور پخت رشته پلو مجلسی

 

سپس قابلمه را شسته و مجددا روی شعله گاز بگذارید و کمی روغن یا کره درون آن بریزید و وقتی که ذوب شد مقداری زعفران دم کردن داخل قابلمه بریزید و بعد با استفاده از یک کفگیر برنج را درون قابلمه بریزید و مثل هرم لایه های بعدی را بریزید و برای اینکه بخار داخل برنج بیفتد، چند سوراخ هم روی آن ایجاد کنید و قبل از اینکه در قابلمه را بگذارید شعله را زیاد کنید که حدود 5 تا 7 دقیقه بخار داخل غذا بپیچد و بعد کمی آب هم دور برنج بریزید و در قابلمه را بگذارید و شعله گاز را پایین بکشید تا حدود 45 دقیقه رشته پلوی شما دم بکشد .

 

رشته پلو با مرغ

 

سپس باید یک ماهیتابه متوسط را روی گاز بگذارید، کمی روغن داخل آن بریزید و پیاز هایی که به صورت نگینی خرد کرده اید را درون آن تفت دهید؛ وقتی کمی سرخ شد مقداری کشمش پاک کرده و شسته شده و در صورت تمایل خرمای پوست کنده را به این محتویات اضافه کنید و تفت دهید.

 وقتی که برنجتان دم کشید می توانید مقداری از آن را با زعفران دم کرده مخلوط کنید و به عنوان تزیین روی برنج بریزید. هنگامی که رشته پلو را داخل یک ظرف مناسب سرو کردید با کمک برنج زعفرانی و خرما و کشمش که تفت داده بودید آن را تزئین کنید.

 اگر تمایل داشته باشید می توانید از گوشت قلقلی یا مرغ هم بعنوان چاشنی غذا استفاده کنید. در صورتی که تصمیم گرفتید گوشت قلقلی در کنار رشته پلو سرو کنید می توانید هم آن را به صورت جداگانه تزئین کنید و هم به صورت لایه ای داخل رشته‌ پلو قرار دهید.

 

تزیین رشته پلو