مواد لازم برای تهیه کباب کوبیده

نمک به مقدار لازم
پیاز 250 گرم

بهترین طرز تهیه کباب کوبیده

شاید اگر بخواهیم از محبوب ترین غذاهای ایرانی نام ببریم، نام کباب کوبیده در صدر آنها قرار بگیرد و این غذا طرفداران زیادی دارد که معمولاً بیشتر افراد برای تهیه و خوردن آن به رستوران ها مراجعه می کنند، ولی شما می توانید با آموزش دیدن طرز تهیه کباب کوبیده، این کباب لذیذ را در خانه خود تهیه کرده و در کنار خانواده و مهمانانتان میل کنید.

یکی از نگرانی های اصلی برای پختن کباب کوبیده در خانه خراب شدن و ریختن گوشت از سیخ است و بیشتر افراد نمی دانند که گوشت کباب به چه صورت آماده می شود. اما اگر بتوانید از مرحله اول به درستی گوشت کباب کوبیده را تهیه کنید بقیه مراحل هم بدون نگرانی انجام می شود و می توانید کباب کوبیده خوش طعمی تهیه کنید.

در ادامه با طرز تهیه کباب کوبیده آشنا می شوید و می توانید آن را بعنوان وعده غذای اصلی تهیه کنید که البته درست کردن آن کار آسانی نیست و حدود یک ساعت زمان نیاز دارید.

در ضمن اگر بخواهید مقدار هر کدام از مواد اولیه را تغییر دهید باید به نسبت آن مقدار سایر مواد را هم تغییر دهید تا تاثیری در طعم و حالت کباب ایجاد نشود.

 

طرز تهیه کباب کوبیده و آماده کردن گوشت کبابی

 

دستور پخت کباب کوبیده

در اولین مرحله برای تهیه کباب کوبیده باید ترکیب گوشت آن را به درستی تهیه کنید. بهتر است از گوشت گوساله به تنهایی استفاده نکنید و در عوض از ترکیب گوشت راسته گوساله با مغز ران گوسفند استفاده کنید.

اکنون در اولین مرحله باید پیازها را به تعدادی که گفته شد با رنده ریز رنده کنید و آب آن را کاملاً بگیرید و داخل یک ظرف نسبتا بزرگ پیاز و نمک را با گوشت به خوبی ورز بدهید؛ ولی توجه داشته باشید که حتماً از قبل گوشت هایی که می خواهید استفاده کنید را 3 بار چرخ کنید تا کاملاً یکدست و مناسب شوند و سپس اگر بخواهید می‌ توانید مقداری زعفران دم شده و فلفل سیاه هم به محتویات کباب اضافه کنید.

 

دستور پخت کباب کوبیده

 

در مرحله بعدی وقتی که حسابی گوشت چرخ کرده را ورز دادید، باید روی آن یک سلفون بکشید و حدود یک ساعت درون یخچال قرار دهید تا خودش را بگیرد و بهتر است قبل از اینکه گوشت ها را به سیخ بکشید سیخ ها را داخل یخچال بگذارید تا بدنه آنها سرد شود. سپس مقدار گوشتی که دارید را به 12 گلوله هم اندازه مثل پرتغال تقسیم کنید و مجدداً آن را به خوبی ورز دهید.

 

مواد لازم برای تهیه کباب کوبیده

 

سپس باید کنار دست خود یک ظرف آب هم بگذارید و بعد از اینکه کمی دستتان را مرطوب کردید گوله گوشت را در قسمت وسط سیخ بگذارید و با فشار انگشت خود کباب ها را به سیخ بکشید و وقتی که سیخ کردن همه کباب ها تمام شد، حدود نیم ساعت آن ها را درون یخچال بگذارید تا وقتی که روی آتش قرار می‌دهید شل نشود و از سیخ نریزد.

قسمت روی کباب را با فشار انگشت اشاره و شست حدود دو سانت دو سانت فاصله بیندازید و قسمت اول و آخر را هم با استفاده از فشار انگشت اشاره محکم کنید تا کباب به سیخ بچسبد.

 

چلو کباب کوبیده

 

حالا آتش کباب زن یا زیر منقل را تند کنید و کباب ها را با فاصله روی آن قرار دهید و وقتی که گوشت شما خودش را جمع کرد باید شعله را کم تر کنید و پختن کباب را ادامه دهید.

همانطور که کباب ها میپزد مدام آنها را از این رو به اون رو کنید تا به صورت یکنواخت دو طرف کباب بپزد و آن را حتماً باد بزنید.

 

معمولاً در بیشتر دستور پخت های ارائه شده برای کباب کوبیده مشاهده می کنید که اضافه کردن نان خشک و جوش شیرین را پیشنهاد کرده اند تا از ریختن کباب کوبیده جلوگیری شود، اما پیشنهاد می‌کنیم که شما این کار را انجام ندهید چون طعم بدی به کباب می دهد.

 اگر همه نکات گفته شده را اجرا کنید نیازی به نگرانی نیست و لازم نیست از هیچ مواد اضافه دیگری استفاده کنید و می توانید یک کباب کوبیده سالم و خوشمزه را نوش جان کنید.

 

میکس کباب کوبیده و جوجه کباب

 

بهتر است برای درست کردن کباب کوبیده از گوشت های فریزری استفاده نکنید و از گوشت گرم تازه استفاده کنید. اگر می‌خواهید رنگ کباب بهتر شود به هیچ عنوان از زردچوبه استفاده نکنید، همان زعفران دم کرده ای که به آن اضافه می کنید رنگ و طعم آن را بهتر می‌کند.

بهتر است برای درست کردن کباب کوبیده از پیاز قرمز استفاده کنید ولی آب آن را کاملا بگیرید.

اگر قصد دارید کباب را روی منقل بپذید باید برای پایین آمدن شعله ذغال ها کمی صبر کنید و وقتی که زغال ها به خوبی گداخته شدند و شعله آنها کمتر شد، سیخ را روی آن قرار دهید.

همانطور که گفته شد آنها را با فاصله بچینید و آرام باد بزنید ولی وقتی که دیگر گوشت کباب خودش را گرفت باد زدن را قطع کنید.

 

کباب کوبیده زعفرانی

 

کباب کوبیده مرغ

یکی از لذیذترین مواد غذایی که با استفاده از آن می توان غذاهای متنوع بسیاری را تهیه کرد مرغ است که علاوه بر طعم لذیذی که دارد، برای سلامت نیز مفید است‌. یکی از غذاهای خوشمزه و لذیذی که می توانید با استفاده از مرغ تهیه کنید کباب کوبیده مرغ است که در ادامه مواد لازم برای تهیه کباب کوبیده مرغ را مشاهده می کنید و سپس طرز تهیه کباب کوبیده مرغ را به شما آموزش خواهیم داد.

 

مواد لازم برای تهیه کباب کوبیده مرغ

  • پیاز : 5 عدد

  • مرغ چرخ کرده : 1 کیلو

  • شوید : 1و نیم قاشق غذاخوری

  • نمک : 1 قاشق غذاخوری

  •  فلفل : به اندازه دلخواه

  • جوش شیرین : 1/3 قاشق غذا خوری

  • آویشن : نصف قاشق غذا خوری

  • کره : 100 الی 150گرم

  • زعفران دم کرده : به میزان لازم

 

کباب کوبیده مرغ خانگی

 

طرز تهیه کباب کوبیده مرغ

ابتدا باید مرغ را با دنده ریز چرخ گوشت چرخ نمایید و پیازها را هم با رنده ریز رنده کنید و آب آن را بیرون بریزید. اگر آب پیاز را نگیرید کباب ها تلخ و شل می شوند.

حالا مرغ ها را با پیاز ورز داده و مخلوط کنید و ادویه ها را اضافه نمایید و برای هر سیخ حدود 80 گرم مرغ بردارید و به سیخ بکشید تا کلفت نباشد و مغز پخت شود.

سپس باید سس کباب را تهیه کنید و برای این منظور باید کره را در ظرفی ذوب کرده و زعفران را با آن مخلوط کرده و روی کباب ها بریزید و بعد سیخ ها را روی زغال یا کباب پز بگذارید و کباب کنید و وقتی کاملا پخت سسی که آماده کرده بودید را روی کباب ها بمالید.

این مواد برای 5 نفر کفایت می کند و باید نسبت بین مواد را رعایت کنید.

 

کباب کوبیده مرغ