مواد لازم برای تهیه انواع برنج کته

روغن دو تا سه قاشق (برای کته ‌های تهرانی )
نمک به مقدار لازم
برنج سه پیمانه
آب به مقدار لازم

بهترین طرز تهیه انواع برنج کته، گیلانی، تهرانی، نیمه آبکش

برنج را می توان به روش های مختلفی تهیه کرد و از بین روش های متنوع موجود، برنج کته از برنج های محبوب و لذیذ ایرانی است و به خاطر ساده بودن و نداشتن مخلفات می توانید در کنار انواع غذاها و خورشت ها و همچنین ماهی یا کنسرو از آن استفاده کنید . برنج کته در کنار ماست و نعنا هم یک غذای کامل  خوشمزه و لذیذ است.

البته در قسمت های مختلف ایران به روش‌ های متفاوتی پخته می‌ شود که در ادامه با برخی از این روش‌ های پخت آشنا می شوید.

 

با این که بیشتر خانم‌ های خانه‌ دار معتقدند که برنج آبکشی شده برای مهمانی ها مناسب تر است و مجلسی تر می باشد ، اما برنج کته به دلیل اینکه شسته می‌ شود و آب جوشیده از آن خارج نمی شود ، ارزش غذایی بیشتری نسبت به برنج آبکشی دارد و مقوی تر است .

 

طرز تهیه انواع برنج کته

 

در واقع می‌ توان گفت که کته جزو غذاهای اصلی در سفره ایرانی ها محسوب می‌ شود و مواد لازم برای تهیه کته که در ادامه به آن اشاره می کنیم برای 4 نفر ترتیب داده شده است و پخت آن کار راحتی است و کمتر از نیم ساعت برای آماده‌سازی آن زمان نیاز دارید و در نیم ساعت هم پخته خواهد شد.

 

 کته

 

به طورکلی تقریباً هر دو پیمانه برنج برای سه نفر کافی است ، اما چون در برنج کته کمی از برنج تبدیل به ته دیگ می شود باید مقدار بیشتری نسبت به برنج آبکشی برای تعداد نفرات در نظر بگیرید . 

مواد لازم برای تهیه برنج کته

 

 طرز تهیه کته گیلانی

اگر یک بار هم به گیلان سر زده باشید به خوبی متوجه می‌ شوید که کته کبابی جزو غذاهای محبوب در بین مردم گیلان است و برای درست کردن این نوع کته باید اول از همه برنج را پاک کنید و دو سه مرتبه آن را آبکشی کنید و با آب بشویید و بعد با دو برابر مقدار برنج که در اینجا 6 پیمانه آب نیاز است و کمی نمک آن را خیس کنید و اجازه دهید که 2 تا 3 ساعت خیس بخورد و بعد قابلمه را با آب آن روی اجاق قرار دهید و اجازه دهید که به جوش بیاید .

 

وقتی که آب برنج کشیده شد شعله را کمتر کرده و دمکنی را بگذارید و اجازه دهید که نیم ساعت بپزد و آماده خوردن شود . اگر از طرفداران ته دیگ برای غذا هستید باید 20 دقیقه تا 30 دقیقه بیشتر وقت دهید تا برنج روی حرارت ملایم ته دیگ ببندد .

اگر می‌خواهید برنج شما به صورت قالبی از ظرف جدا شود ، قبل از اینکه آن را در ظرف بکشید به مدت 3 - 4 دقیقه در کمی آب سرد بگذارید و کنار آن را با چاقو یا کارد از دیواره ظرف جدا کنید تا بتوانید به صورت قالبی آن را درون ظرف قرار داده و سرو کنید .

 

برنج کته

 

 طرز تهیه کته تهرانی

طرز تهیه کته تهرانی دقیقا شبیه کته گیلان است ولی تفاوت آن در این است که وقتی آب برنج جمع شد باید 2 تا 3 قاشق هم روغن روی برنج بدهید و بعد دمکنی آن را بگذارید.

 

طرز تهیه کته تهرانی

 

طرز تهیه کته نیمه آبکش

کته نیمه آبکش هم یکی دیگر از انواع کته های تهرانی است که در اینجا برنج را با 2 لیتر آب و مقداری نمک در قابلمه می‌ ریزند و روی آتش تند جوش می آورند و وقتی که کمی دانه های برنج نرم‌ تر شد از روی آتش برداشته و آب آن را خالی می کنند و دوباره قابلمه را روی حرارت ملایم می گذارند و 2-3 قاشق روغن هم روی آن می دهند و بعد آن را دم می‌کنند.

 بهتر است برای این نوع برنج کمی نمک بیشتری اضافه کنید ، چون وقتی که آب برنج را دور می ریزید کمی از نمک با آن شسته می شود و برای اینکه برنج شما بی نمک نشود باید مقدار نمک آن را اندازه بگیرید. البته تنها تفاوت برنج کته نیمه آبکش با برنج آبکش این است که در میانه پخت شسته نمی شود .

 

کته نیمه آبکش

 

 طرز تهیه کته بریده

بیشتر تهرانی های اصیل و قدیمی از کته بریده در کنار خورشت های خود استفاده می کردند . برای پختن این نوع کته بعد از این که برنج آماده شد آن را با یک بشقاب در قابلمه فشار می‌دهند و اجازه می دهند که سرد شود و بعد با استفاده از چاقو برنج فرم گرفته را به شکل چهارگوش یا لوزی می بریدند و سرو می کردند .

 معمولاً این برنج کته بریده شده که سرد شده بوده را در کنار خورشت سرو می‌کردند و چون معمولاً این کته به صورت فشرده تر مورد استفاده قرار می گیرد ، موقع پختن کمی نرم تر از کته های دیگر می شود تا به خوبی فشرده شده و بتوان آن را برش داد.

 

 برنج کته بریده