مواد لازم برای تهیه خورشت قیمه نثار

پیاز 1 عدد
کره 100 گرم
شکر 1 قاشق چای‌ خوری
زعفران 1 قاشق سوپ ‌خوری دم‌کرده
روغن مایع به مقدار لازم
ادویه پلویی یک‌ دوم قاشق چای‌ خوری
پودر دارچین 1 قاشق سوپ‌ خوری
خلال پسته 1 قاشق سوپ‌ خوری
نمک و زردچوبه به مقدار لازم
زرشک 3 قاشق سوپ‌ خوری
برنج 3 پیمانه
پودر هل 1 قاشق سوپ‌ خوری
گلاب 2 پیمانه
رب گوجه فرنگی 2 قاشق سوپ‌ خوری

بهترین طرز تهیه خورشت قیمه نثار

هنگامی که اسم خورشت قیمه نثار را می شنوید احتمالاً ظاهری شبیه خورشت قیمه در ذهن شما نقش می بندد، اما برعکس این غذا یک غذای پلویی است که مثل رشته پلو یا گشنیز پلو با مخلوطی از مواد مختلف همراه است که در این مورد خورشت قیمه نثار با برنج، خلال بادام و پسته، گوشت و پیاز داغ درست می شود و جزو غذاهای مجلسی و سنتی ما ایرانی ها است که به عنوان غذای اصلی می توانید در وعده غذایی خود داشته باشید.

 درست کردن این غذا بسیار آسان است و کمتر از نیم ساعت زمان برای آماده سازی آن نیاز دارید و برای پخت آن هم کمتر از نیم ساعت زمان لازم است.

 

طرز تهیه خورشت قیمه نثار

 

 اگر طرفدار غذاهای پلویی هستید پیشنهاد می کنیم این خورش خوشمزه را حتما امتحان کنید، چون این غذا پلی بین انواع پلو و خورش می باشد؛ شاید بهتر باشد به آن پلو خورشت قیمه نثار بگوییم.


 

در ادامه با مواد لازم برای تهیه خورشت قیمه نثار آشنا خواهید شد و دستور پخت خورشت قیمه نثار را آموزش خواهیم داد.

اگر تصمیم داشتید میزان مواد اولیه خورش را تغییر دهید بهتر است نسبت ها را رعایت کنید و با توجه به نسبت ها مقدار مواد اولیه را تغییر دهید.

 

مواد لازم برای تهیه خورشت قیمه نثار

 

 دستور پخت خورشت قیمه نثار

برای پختن این پلو خورشت خوشمزه باید در اولین مرحله پیازها را خرد کنید و کمی هم روغن داخل قابلمه بریزید و پیاز ها را تفت دهید و این کار را انجام دهید تا پیاز ها کمی نرم و طلایی شوند.

 سپس کمی هم زردچوبه به آنها اضافه کنید و مجدداً تفت دهید. در این مرحله باید گوشت ها را به پیاز تفت داده شده اضافه کنید و مجدداً آن را تفت دهید تا گوشت شما تغییر رنگ پیدا کند.

در این هنگام باید رب گوجه فرنگی را هم داخل یک ماهیتابه دیگر درون کمی روغن تفت بدهید و وقتی که بوی خامی آن گرفته شد و کمی تغییر رنگ پیدا کرد به گوشت داخل تابه اول اضافه کنید.

 

پلوخورشت قیمه نثار

 

همانطور که گفته شد در این غذا از خلال پسته و خلال بادام استفاده می شود که برای نرم تر شدن آن داخل پلوخورشت بهتر است حداقل 15 دقیقه آنها را داخل گلاب خیس کنید و بعد آنها را آبکشی کنید تا هم نرم شوند هم عطر و طعم خوبی بگیرند.

 

اکنون 3 پیمانه آب و 2 قاشق غذاخوری خلال بادام و پسته را داخل قابلمه بریزید و اجازه دهید که با هم بپزند.

در کنار آنها هم زرشک را پاک کنید و بشویید و خیس کنید و با کمی کره و شکر داخل یک ظرف بریزید و یک ساعت به آن استراحت بدهید.

 پس از یک ساعت آن را داخل یک تابه ریخته و با حرارت ملایم محتویات را تفت دهید.

 

قیمه نثار سنتی

 

در مرحله بعدی باید کمی از مخلوط زرشکی را که تفت داده اید، در اواسط پخت گوشت به قابلمه اضافه کنید و در نیم ساعت آخر پخت غذا، پیاز داغ و بقیه ادویه پلویی را هم به آن اضافه کنید و کمی صبر کنید تا مخلوط شما به خوبی جا بیفتد.

 هنگامی که آخر زمان پخت شما بود بقیه ادویه پلویی را هم داخل یک تابه و کمی روغن تفت بدهید و کمی هل و نمک و دارچین هم به گوشت اضافه کنید.

 حالا مخلوط گوشت شما آماده است و می توانید در مراحل بعدی از آن استفاده کنید.

 

خورش قیمه نثار محلی

 

در این مرحله هم باید برنج خود را که از قبل خیسانده اید آبکش کنید و داخل یک قابلمه کمی روغن بریزید و برنج آبکش شده و گوشت را به صورت لایه ای درون قابلمه ریخته و تا تمام شدن محتویات این کار را انجام دهید و در آخر در قابلمه را بگذارید و حرارت را زیاد کنید که بخار درون قابلمه بپیچد.

بعد بقیه کره خود را با کمی روغن مایع روی برنج بدهید و در قابلمه را بگذارید تا خورشت قیمه نثار شما دم بکشد.

وقتی که غذای شما دم کشید می توانید داخل ظرفی که می خواهید آن را سرو کنید و کمی از برنج را هم با مخلوط خلال و بقیه زعفران دم کرده مخلوط کنید و برای تزیین خورشت قیمه نثار از آن استفاده کنید.

 

قیمه نثار