منو
سبد خرید شما
نظرات کاربران
انتخاب پارچه

راهنما و جدیدترین طراحی دکوراسیون منزل مشاهده کنید

پلو

پلوها و چلوها جزو غذاهای اصلی بر سر سفره ما ایرانی ها هستند که انواع مختلفی دارند و شما می توانید هم به صورت آبکشی و هم کته آنها را تهیه کنید و یا به صورت تنها یا در کنار انواع خورشت آن را میل کنید. گاهی اوقات می توانید پلو ها را به صورت قاطی پلو یا لابه‌لاپلو تهیه کنید. مانند لوبیا پلو، عدس پلو و انواع آن. معمولاً انواع مختلف پلو ها در شهرهای مختلف تهیه می شوند ولی بعضی از آنها که مختص به شهر بخصوصی باشد جزو پلو های محلی محسوب می شوند. مانند کلم پلو یا شیرین پلو یا مرصع پلو که پلوهای شیرازی هستند. این نوع پلو ها را می توانید در کنار انواع سالاد، ماست و نوشیدنی‌های مختلف میل کنید و هر کدام از آنها ادویه های مخصوص به خود را دارند که طعم بهتری بگیرند.

در ادامه با انواع پلو آشنا خواهید شد و دستوری که معمولاً در پخت انواع پلو ها استفاده می شود را مشاهده خواهید کرد. همچنین با طرز تهیه پلوهایی که در سایر کشورها به صورت بین‌المللی تهیه می‌شود نیز آشنا می‌شوید و در نهایت طرز تهیه مرغ پلو را مشاهده می کنید.

 

رشته پلو

 

پلو رنگی

برای تهیه پلو های رنگی می توانید از رنگ های مجاز خوراکی استفاده کنید و یا با استفاده از زعفران یا سس رب گوجه فرنگی آنها را طعم و رنگ دار کنید. رنگ های طبیعی مختلفی هم در بازار موجود است که می توانید برای رنگ زدن به برنج برای مهمانی ها و مجالس از آن استفاده کنید. به طور مثال رنگ های سبز، آبی، بنفش و غیره وجود دارند که استفاده از آنها برای رنگی کردن غذا مشکلی نخواهد داشت و خطری سلامت شما را تهدید نمی کند. البته به شرطی که از مواد مجاز خوراکی استفاده نمایید.

در ضمن از کلم بنفش و لبو قرمز هم می توانید برای رنگ دادن به پلو خود استفاده کنید و این کار به ذائقه و سلیقه شما و افرادی که قرار است غذا را میل کنند بستگی دارد.

 

پلو رنگی

 

انواع پلو

پلوها تنوع بسیار زیادی دارند که در تهیه آن ها یا از حبوبات استفاده می شود و یا از گوشت مرغ یا گوشت قرمز به صورت خورشتی یا چرخ‌کرده استفاده می‌کنند. گاهی از ترکیب این مواد غذایی هم انواع مختلف پلوها را تهیه می‌کنند و گاهی اوقات به جای اینها از انواع مختلف سبزی برای تهیه پلو استفاده می شود.

از انواع مختلف پلو ها می توان به آلبالو پلو، مرصع پلو، قیمه پلو، رشته پلو، کلم پلو، قنبرپلو، نخود پلو، عدس پلو، زرشک پلو، شیرین پلو، ماش پلو، هویج پلو، کلم پلو شیرازی، قارچ پلو و رشته پلو و غیره شرکت اشاره کرد.

 

رشته پلو با گوشت چرخ کرده

 

البته در خیلی از مناسبت‌ها مخصوصاً در شب عید سبزی پلو را در کنار ماهی میل می کنند و طرز تهیه هر کدام از این پلوها و چلوها به صورت جداگانه و مفصل به همراه مواد اولیه برای تهیه پلو ها در مطالب آورده شده است و می‌تواند با مطالعه طرز تهیه آنها یاد بگیرید که چطور این غذاها را تهیه کنید و از خوردن آن لذت ببرید.

 

نکته ای که برای پختن پلو ها و هر غذای دیگری حائز اهمیت است، توجه به نسبت های بین مقدار مواد اولیه می باشد. برای اینکه طعم غذای شما مطلوب و دلچسب باشد باید مواد اولیه به اندازه مناسب در کنار هم قرار بگیرند و اگر قرار شد غذایی را تهیه کنید که تعداد نفرات شما کمتر یا بیشتر از موارد ذکر شده بود باید مقدار هرکدام از مواد با توجه به نسبتی که بین آنها وجود دارد تغییر دهید و بقیه آنها را هم به همان میزان تدارک ببینید.

 

پلو افغان

 

حبوبات پلو

با توجه به تفاوت سلیقه ها و ذائقه ها، تنوع غذاهای ایرانی بسیار زیاد است. از این تنوع پلوها هم با توجه به موادی که در آن به کار می رود قابل توجه است. شما می توانید از حبوبات مختلفی برای تهیه انواع پلو استفاده کنید که از جمله آنها می‌توان به عدس برای تهیه عدس پلو یا ماش برای تهیه ماش پلو و همچنین لوبیا چشم بلبلی برای تهیه لوبیا پلو و از انواع نخود برای طبخ شکل های مختلف نخود پلو اشاره کرد.

نکته ای که باید برای تهیه پلو با کمک حبوبات به آن توجه کنید این است که انواع حبوبات دارای نفخ هستند که باید گرفته شود.

پس اگر می خواهید نفخ آنها گرفته شود تا مشکلی از نظر گوارشی شما را تهدید نکند باید حتماً از چند ساعت قبل حبوبات را در آب بخیسانید و تا موقع پختن چند بار آب آن را عوض کنید. با این کار نفخ گرفته می‌شود و به حجم مناسب تری می رسند و بهتر می پزند.

برای تهیه پلو حبوباتی که در آن‌ها به کار می‌رود باید از قبل به خوبی بپزند و بعد داخل برنج کته یا آبکشی مخلوط کنید و دم بگذارید.

 

عدس پلو

 

طرز تهیه پلو

همانگونه که در ابتدای مطلب اشاره شد شما می توانید پلو ها را هم به صورت آبکشی و هم به صورت کته تهیه کنید. اگر بخواهید پلوها را به صورت کته تهیه کنید طرز تهیه انواع کته ها را برای شما به صورت کامل شرح داده ایم و شما می توانید با مطالعه مطلب زیر آن را یاد بگیرید.

 

ولی به طور کلی برای این کار لازم است که به تعداد پیمانه های برنج آب داخل یک قابلمه ریخته و بعد از اینکه به جوش آمد مقداری نمک داخل آب در حال جوش بریزید و وقتی که آب اضافی برنج تبخیر شد و از حالت استخوانی فاصله گرفت؛ کمی روغن دور آن بدهید و چند سوراخ در سطح برنج ایجاد کنید تا بخار داخل آن بپیچد و سپس دمکنی آن را بگذارید. اگر میخواهید داخل کته های خود از حبوبات یا گوشت و غیره استفاده کنید باید از قبل آن را بپزید و در آخرین مراحل جوش خوردن برنج، آن را اضافه کنید.

در صورتی که بخواهید پلو را به صورت آبکشی تهیه کنید باید از چند ساعت قبل برنج را با آب ولرم و مقدار مشخصی نمک بخیسانید تا برنج ری کند.

 

آلبالو پلو

 

موقع درست کردن برنج باید آنرا داخل آبکش بریزید تا آب و نمک اضافی از آن خارج شود. سپس قابلمه را تا نیمه از آب پر کنید و روی گاز قرار دهید. وقتی که به جوش آمد برنج را داخل آن ریخته و اجازه دهید تا قل بخورد. وقتی که برنج ها روی آب آمدند و حالت استخوانی مغز خود را از دست دادند، موقع آبکش کردن آنهاست و می‌توانید آنها را آبکش کرده و سپس قابلمه را روی گاز قرار دهید و کمی روغن داخل آن بریزید و هر ماده ای که برای ته دیگ در نظر گرفته اید، مانند نان، سیب زمینی، کاهو یا غیره را در ته قابلمه انداخته و برنج ها را به صورت ساده یا به صورت لا‌به‌لاپلو تا تمام شدن محتویات پلو مد نظر بریزید و در نهایت آن را دم بگذارید.

معمولا برای پختن و جا افتادن پلوها نیم ساعت تا یک ساعت به زمان احتیاج دارید. اگر بخواهید ته دیگ شما برشته تر شود باید حدود 10 دقیقه تا یک ربع به این زمان اضافه کنید.

 

لوبیا پلو

 

انواع پلو ملل

همانطور که اشاره کردیم علاوه بر ما ایرانی‌ها کشورهای زیادی هستند که انواع پلو ها را در برنامه غذایی خود دارند که یکی از معروف ترین پلو های بین المللی که مورد علاقه بسیاری از سلیقه ها هست پلو مراکشی می باشد.

در ادامه طرز تهیه پلو مراکشی که جزو غذاهای اصیل و سنتی مراکش هست را مشاهده خواهید کرد و همچنین مواد لازم برای تهیه پلو مراکشی را مشاهده می کنید که مقدار آنها برای 4 نفر در نظر گرفته شده است. پس اگر بخواهید این غذا را برای تعداد نفرات کمتر یا بیشتر تهیه کنید، باید حتماً با رعایت نسبت ها مقدار مواد اولیه را تغییر دهید تا غذای دلچسبی تهیه کنید.

 

مواد لازم برای تهیه پلو مراکشی

 • برنج : 3 پیمانه
 • لوبیا سبز : 200 گرم
 • ذرت پخته شده : یک پیمانه
 • قارچ اسلایس ‌شده : 200 گرم
 • سینه ‌مرغ : یک عدد
 • پیاز بزرگ سرخ شده : یک عدد
 • فلفل دلمه‌ای رنگی : روی هم یک پیمانه
 • رب گوجه ‌فرنگی : یک تا دو قاشق غذاخوری
 • محلول زعفران : سه قاشق سوپ‌خوری
 • کره : 100 گرم
 • روغن، نمک، فلفل و دارچین : به میزان لازم

 

طرز تهیه پلو مراکشی

برای تهیه پلو مراکشی باید لوبیاسبز را به اندازه های درشت تقریباً 2 سانتیمتری خوب خورد کنید و داخل نمک و آبی که در حال جوش هست بریزید و آن را بجوشانید و سپس آبکشی کرده و داخل آب سرد بریزید.

سینه مرغ را هم باید در اندازه های کوچک و به صورت مکعبی خرد کرده و داخل زعفران و کره تفت دهید. پس از آن باید فلفل دلمه ای ها را هم به صورت نگینی خرد کنید و به همان ظرف اضافه کنید و مجدداً آن را تفت دهید.

حالا موقع اضافه کردن نمک و فلفل و رب گوجه‌فرنگی به محتویات تابه است و باید همه آنها را با هم مخلوط کنید و تفت دهید.

پس از چند دقیقه که این مواد را با هم تفت دادید باید لوبیا سبز و پیاز داغ و ذرت را هم به مواد اضافه کنید و برای 5 دقیقه دیگر هم آنها را تفت دهید و پس از آن شعله گاز را خاموش کنید و به سراغ پختن برنج بروید.

 

برای تهیه پلو مراکشی باید برنج آبکشی تهیه کنید. پس بهتر است از چند ساعت قبل برنج را خیسانده باشید و آن را با استفاده از روشی که گفته شد آبکشی نمایید و در کف قابلمه مقداری روغن ریخته و یک عدد سیب زمینی رنده شده به همراه یک قاشق ماست و یک زرده تخم مرغ و زعفران را با هم مخلوط کنید و در کف قابلمه بریزید و پس از آن باید یک لایه برنج و یک لایه از محتویاتی که تهیه کرده بودید به همراه سبزیجات ریخته و بین هر لایه کمی زعفران بپاشید و تا تمام شدن محتویات پلو مراکشی این کار را ادامه دهید.

در آخرین لایه غذا مقداری دارچین بپاشید و کره آب شده قرار دهید و در قابلمه را بگذارید تا پلو دم بکشد و جا بیفتد تا بتوانید آن را در ظرف دلخواه سرو کنید.

در نهایت میتوانید در کنار انواع سالاد آن را میل کنید. البته استفاده از مرغ ضرورتی ندارد و اگر شما می پسندید می توانید از گوشت قرمز هم به جای مرغ استفاده کنید.

 

پلو مراکشی

 

مرغ پلو

برای تهیه پلو مرغ باید مرغ را از قبل به خوبی بپزید. برای این کار باید مرغ را داخل آب انداخته و مقداری پیاز کنار آن بگذارید تا به خوبی بپزد.

در واقع شما می توانید با استفاده از مقداری زعفران، کره و یک ران کامل مرغ و برنج یک پلو مرغ خوشمزه تهیه کنید و در کنار اعضای خانواده به عنوان وعده غذایی اصلی میل کنید.

در ادامه مواد لازم برای طبخ پلو مرغ را مشاهده می کنید و پس از آن طرز تهیه پلو مرغ را آموزش می بینید.

 

مواد لازم برای تهیه پلو مرغ

 • ران کامل مرغ : 2 عدد
 • برنج : 4 پیمانه
 • زعفران سائیده شده :1 قاشق چایخوری
 • کره :2 قاشق غذاخوری
 • پیاز : 1 عدد
 • سیر : 4 حبه
 • نمک، فلفل، زردچوبه : به میزان لازم

 

طرز تهیه پلو مرغ

برای درست کردن پلو مرغ برای 4 نفر باید حداقل 2 عدد ران مرغ کامل داشته باشید و موقع سرو غذا آنها را نصف کنید.

همانطور که گفتیم ابتدا باید مرغ را با پیاز آب پز کنید و و داخل قابلمه ای که مرغ در حال پختن است مقداری ادویه و نمک اضافه کرده و سیر و پیاز را هم به آنها اضافه کنید و شعله را کم کنید تا مرغ به خوبی بپزد و مغز پخت شود.

ولی توجه کنید که گوشت مرغ وقتی که می پزد نباید له شود چون جلوه خوبی داخل غذا نخواهد داشت و بهتر است قبل از این که کاملاً نرم شود پختن را متوقف کنید.

پس از آن باید داخل یک ظرف 2 قاشق غذاخوری آب جوش به همراه کمی زعفران بریزید و در آن را ببندید تا زعفران شما دم بکشد. می توانید در این مدت آن را روی بخار کتری قرار دهید تا رنگ بهتری پیدا کند.

هنگامی که مرغ شما کاملا پخت می توانید سیر و پیاز ها را از داخل قابلمه بردارید و آب را به حد مناسبی برسانید تا برنجی که از قبل شسته اید را داخل قابلمه بریزید و شعله را کم کنید تا آب مرغ بجوشد.

همانطور که از طرز تهیه متوجه شدید این پلومرغ قرار است به صورت کته تهیه شود، پس بهتر است بیشتر از یک بند انگشت آب مرغ روی برنج نباشد تا برنج شما خمیر نشود.

سپس در آخرین مرحله ای که آب در حال تبخیر است زعفران را هم به آن اضافه کنید و وقتی آب مرغ تمام شد مقداری کره را داخل قابلمه انداخته و برنج خود را دم بگذارید.

 

پلو مرغ هندی

سه شنبه 08 آذر 1401 آلبالو پلو
khodabakhsh 0 38414
بهترین طرز تهیه آلبالو پلو با مرغ و گوشت از جمله غذاهای رسمی، خوش طعم و لذیذ ایرانی که معمولاً در فصل تابستان سفره‌ ها را رنگین می کند آلبالو پلو است که علاوه بر رنگ جذاب، طعم دلپذیری دار..
پنجشنبه 03 آذر 1401 مرصع پلو مجلسی
khhajeb 0 8797
مرصع پلو از لذیذترین و خوش طعم ترین پلوهای ایرانی است که می توانید در مجالس و مهمانی ها آن را پخته و از خوردن آن لذت ببرید؛ چون تزیین زیبایی دارد و به علت ظاهر چشم‌ نوازش به آن جواهر پلو هم گفته ..
شنبه 28 آبان 1401 انواع برنج کته
khhajeb 0 14482
بهترین طرز تهیه انواع برنج کته، گیلانی، تهرانی، نیمه آبکش برنج را می توان به روش های مختلفی تهیه کرد و از بین روش های متنوع موجود، برنج کته از برنج های محبوب و لذیذ ایرانی است و به خاطر ساده بودن و..
یکشنبه 06 آذر 1401 گشنیز پلو
khhajeb 0 5885
تنوع غذاهای ایرانی آنقدر زیاد است که با هر ذائقه و سلیقه ای می توانید از غذا های لذیذ و بی نظیر آن لذت ببرید. یکی از این غذاهای دلپذیر گشنیزپلو می باشد که جزو غذاهای اصیل ایرانی محسوب می شود و در کنار..
شنبه 21 آبان 1401 زرشک پلو با مرغ
khodabakhsh 0 11691
بهترین طرز تهیه زرشک پلو با مرغ زرشک پلو با مرغ یکی از غذاهای محبوب و پرطرفدار در بین خانواده‌ های ایرانی است که در بیشتر مهمانی ها طبخ می‌شود، اما کمتر کسی از پرتقال در سس مرغ استفاده می..
پنجشنبه 10 آذر 1401 میگو پلو
khhajeb 0 8472
بهترین طرز تهیه میگو پلو میگو یکی از منابع غذایی حاوی پروتئین است که بسیار مقوی و خوشمزه می باشد. میگو سرشار از امگا 3 بوده و تاثیر بسیار زیادی در سلامتی و شادابی افراد خواهد داشت و قرار دادن ..
پنجشنبه 10 آذر 1401 باقالی پلو با ماهیچه
khhajeb 0 10509
بهترین طرز تهیه باقالی پلو با ماهیچه تنوع غذای ما ایرانی ها بسیار بالاست و تقریباً برای هر مناسبتی و هر ذائقه ای غذاهای متنوع و خوشمزه داریم که در بین این غذاها یکی از غذاهای بسیار لذیذ و البت..
یکشنبه 06 آذر 1401 شیرین پلو
khhajeb 0 7632
شیرین پلو یکی از غذاهای اصیل و خوش رنگ و لعاب ایرانی است که در خیلی از مهمانی های مجلل هم سرو می شود، معمولاً اکثر کسانی که این غذا را پخته اند، معتقدند پختن شیرین‌ پلو کار سخت و وقت گیری می باشد..
دوشنبه 07 آذر 1401 قیسی پلو
khhajeb 0 11969
اکثر ایرانی ها تمایل زیادی به استفاده از میوه های خشک در غذاهای خود دارند و به همین دلیل خیلی از پلوهای ایرانی با استفاده از میوه های خشک یا حبوبات پخته می شوند که یکی از لذیذترین آنها که در مجالس هم ..
سه شنبه 24 آبان 1401 ته چین مرغ
khhajeb 0 7263
ته چین مرغ جزو غذاهای اصلی و پرطرفدار در سفره غذای ایرانی ها است که روش های مختلفی برای پختن آن وجود دارد و تقریباً بسیاری از افرادی که نمی توانند این غذا را به خوبی بپزند، مدام به دنبال پیدا کردن راز..
چهارشنبه 09 آذر 1401 استانبولی پلو
khhajeb 0 31336
بهترین طرز تهیه استانبولی یا دمی گوجه خوشبختانه منوی غذایی ما ایرانی ها پر از غذاهای خوش طعم و خوش عطری است که علاوه بر اینکه منابع سرشاری از مواد غنی و پروتئین ها ویتامین‌ ها هستند، طعم ..
دوشنبه 07 آذر 1401 عدس پلو
khodabakhsh 0 427955
عدس پلو جزو غذاهای محبوب و پرطرفدار در بین خانواده‌های ایرانی است که تقریباً هر خانم خانه‌ داری پختن آن را بلد است، اما اگر عدس‌پلو توسط افراد مختلف پخته شود و بعد طعم آن ها را با هم مق..
نمایش 1 تا 12 از 28 (3 صفحه)