مواد لازم برای تهیه استانبولی پلو

زردچوبه و نمک به مقدار لازم
برنج خیسانده سه پیمانه
روغن یک پنجم پیمانه

بهترین طرز تهیه استانبولی یا دمی گوجه

خوشبختانه منوی غذایی ما ایرانی ها پر از غذاهای خوش طعم و خوش عطری است که علاوه بر اینکه منابع سرشاری از مواد غنی و پروتئین ها ویتامین‌ ها هستند، طعم بسیار لذیذی دارند که از خوردن آنها به شدت لذت می بریم.

 یکی از این غذاهایی که پخت ساده ای هم دارند و البته بسیار خوشمزه هستند کته گوجه فرنگی یا همان استانبولی یا دمی گوجه است که طرفداران زیادی در بین انواع برنج کته دارد و جزو ساده ترین ها و خوشمزه ترین ها است.

 

دمی گوجه خراسانی

 

شما می توانید دمی گوجه فرنگی یا استانبولی پلو را با یک ظرف سالاد شیرازی یا ماست و خیار و یا حتی ماست و نعنا میل نمایید و غذای فوق العاده را تجربه کنید. ولی پختن این برنج کته مهارت‌ هایی لازم دارد که در ادامه در دستور پخت کته گوجه فرنگی آنها را مشاهده می کنید.

 

طرز تهیه استانبولی یا دمی گوجه

 

مواد لازمی که برای تهیه کته گوجه فرنگی در ادامه لیست کرده ایم برای 4 نفر در نظر گرفته شده است و در صورتی که تعداد نفرات شما کمتر یا بیشتر از این مقدار باشد می توانید با رعایت تناسب ها مقدار مواد اولیه را کم یا زیاد کنید. همانطور که گفتیم پختن این غذا کار آسانی است که آماده سازی آن حتی کمتر از نیم ساعت زمان می برد و حدود نیم ساعت تا یک ساعت برای پختن و دم کشیدن غذا به زمان نیاز دارید.

 

طرز تهیه دمی گوجه

 

طرز پخت استانبولی

برای پختن این غذا خوشمزه باید در اولین مرحله گوجه فرنگی ها را به تعداد دلخواه و تعدادی که گفته شد پوست کنده و خرد کنید و کنار بگذارید. سپس مقدار کمی زردچوبه و نمک و چهار پیمانه آب را داخل قابلمه بریزید و شعله آتش را زیاد کنید تا به جوش بیفتد.

در ظرفی جدا سیب زمینی ها را به صورت نگینی خرد کنید و تفت دهید و گوجه ها را هم به آن اضافه کنید و تفت دهید و بعد از اینکه 5 دقیقه گذشت آنها را به ظرفی که برنج و آب قرار داشت اضافه کنید.

 

طرز تهیه کته گوجه

 

هنگامی که سیب زمینی و گوجه را به برنج اضافه میکنید معمولاً از جوشیدن می‌ افتد؛ ولی باید صبر کنید تا مجدداً به جوش بیاید و سپس شعله را کمتر کرده و در قابلمه را بگذارید تا آب برنج کم شود و برنج شما از حالت استخوانی در بیاید و در نهایت وقتی که آب برنج کم شد، کمی روغن روی برنج بریزید و اگر هنوز برنج شما برای پختن جا داشت، کمی آب جوش به آن اضافه کنید و حرارت را کم کنید و اجازه دهید که برنج شما برای نیم ساعت دم بکشد.

خیلی از افراد با این مرحله برای پختن برنج کته مشکل دارند و ممکن است در قابلمه را دیر بگذارند که برنج زنده در بیاید و یا زود بگذارند و برنج شفته شود.

 برای این حالت بهتر است یک قاشق را داخل برنج کنید و بین آن یک سوراخ ایجاد کنید تا میزان سطح آب را ببینید. بهتر است سطح آب نه آن قدر بالا باشد که برنج شما خمیر شود و نه کاملاً تبخیر شده باشد که برنجتان دم نکشد. در این صورت متوجه میزان مناسب آب برنج خواهید شد.

 

دمپختک گوجه

 

فوت و فن کوزه گری برای پختن استانبولی

در شهرهای مختلف اسامی مختلفی به این غذا داده می‌ شود و بعضی آنها به این غذا استانبولی پلو می گویند و بعضی ها به آن دمی گوجه یا کته گوجه فرنگی می‌گویند و تهرانی های قدیمی لابه لای برنج کمی قیمه ساده هم اضافه می کردند.

مردم جنوب کشور به این غذا شُله توماته ای می‌گویند که منظور همان برنج کته گوجه فرنگی است. در این غذا می توانید کمی پیاز داغ هم در همان موقع سرخ شدن سیب زمینی ها اضافه کنید زیرا باعث خوش طعم تر شدن آن می‌شود. ولی بهتر است پیازها آنقدر خورد شده باشند که داخل غذا مشخص نشوند و فقط طعم آن را بهتر کنند.

 

دمی گوجه جنوبی

 

با توجه به اینکه جنوبی ها غذای تند و تیز را دوست دارند بیشتر آن ها به این غذا دو قاشق فلفل قرمز هم اضافه می کنند و معتقدند که طعم بهتر و لذیذتری پیدا می‌کند.

مقدار آبی که برای کته کردن این برنج در نظر می گیرید با انواع برنج کته متفاوت است، زیرا در مورد این غذا آب گوجه فرنگی هم باعث نرم تر شدن برنج می‌شود و آب ریختن زیاد باعث خمیر شدن استانبولی پلو شما خواهد شد.

 

دستورپخت استانبولی