محیطی که افراد در آنجا کار می‌کنند تاثیر زیادی روی تمرکز و بازدهی آنها و روند کارشان خواهد داشت یعنی اگر طراحی دفتر کارتان طوری باشد که افراد با آن به خوبی ارتباط برقرار کنند به صورت مستقیم روی روحیه آنها تاثیر خواهد گذاشت. وقتی صحبت از محیط کار می‌شود منظور ما هم اتاق کار هست و هم محیط های بزرگترین مثل شرکت یا اداره ها و سازمان های مختلف افراد در سمت‌های مختلف در آن مشغول کار هستند و طراحی دفتر کار می تواند تاثیر زیادی در خروجی کار آنها داشته باشد.

 

دکوراسیون اداری

 

طبق تحقیقاتی که انجام شده است مشخص شده است که محیط کاری که افراد در آن مشغول به کار هستند یکی از مهمترین عواملی است که بر روی کارمندان و توانایی آنها تاثیر میگذارد و در هر محیطی فضای اطراف تاثیر بسیار زیادی بر روی افراد و کار آنها می گذارد. با توجه به مواردی که گفته شد اگر این طراحی در نهایت دقت و آگاهی صورت گیرد و برای انجام این کار اصول و قوانین به صورت کامل رعایت شود باعث می‌شوید که سودآوری شرکت و هر کاری که شما مشغول به آن هستید بسیار بالاتر برود. در این مطلب سعی داریم تا شما را با مواردی که باعث می شود طراحی دکوراسیون دفتر کارتان را به بهترین نحو انجام دهید آشنا کنیم.

 

دکوراسیون اداری

 

مناسب ترین نوع نورپردازی در محیط های اداری 

یکی از مهمترین عواملی که باعث می‌شود افراد در محیط کار خود احساس بهتری داشته باشند و بتوانند بیشتر روی کارشان تمرکز کنند و در عین حال خلاقیت به خرج بدهند نورپردازی و روشنایی فضایی است که در آن کار می کند که متاسفانه خیلی از افراد حتی به آن توجه نمی کنند و از این قضیه آگاه نیستند که چقد نورپردازی نامناسب می تواند باعث آسیب رساندن به آنها شود و علاوه بر این که چشم آنها درگیر میشود و باعث سردرد در آنها می‌شود به مرور از کاری که انجام می‌دهند خسته می‌شوند و آسیب های جسمی که به آنها وارد میشود به طرز قابل توجهی راندمان کار آنها را پایین می آورد و بعد از مدت طولانی باعث دلزدگی از کار و افسردگی در آنها می شود.

 

دکوراسیون اداری

 

تا جایی که می‌توانید سعی کنید محیط کار شما از نور مناسب برخوردار باشد. برای این کار سعی کنید علاوه بر لامپ و مهتابی هایی که در محیط کار شما وجود دارد از چراغ رومیزی یا نورپردازی های دیگر استفاده کنید و یا حتی پرده ها را کنار بزنید و از نور طبیعی خورشید استفاده کنید تا هم ویتامین های مورد نیاز بدن شما جذب شده باشد و هم روشنایی مناسب باعث افزایش راندمان کار شما شود.

 

دکوراسیون اداری

 

انواع میز و صندلی اداری

افرادی که مجبور هستند در جایی که کار می کنند مدام دست و پای خودشان را تکان دهند و از قفسه ها و قسمت های مختلف نیز استفاده کنند و یا از جای خود بلند شوند بعضی از امور را انجام دهند متوجه می‌شوند که میز و صندلی اداری استاندارد چه تاثیر زیادی در روند کار آنها دارد به خاطر همین موضوع و اهمیت آن است که سعی می شود در طراحی اتاق کار هایی که امروزه افراد مشغول به کار در آن هستند همه موارد و وسایلی که وجود دارد از قوانین و استانداردها پیروی کنند تا هم بازده کار افراد بیشتر شود و هم سلامتی جسمی آنها مورد توجه قرار گیرد زیرا میز و صندلی باید به گونه ای باشد که هم وقتی افراد دارند از آنها استفاده می کنند دچار مشکل نشوند و هم هنگام نشست و برخاست و جابجایی به فضای مورد نیاز در اختیار آنها وجود داشته باشد.

 

دکوراسیون اداری

 

قوانین قابل توجه در محل کار 

  • حفظ فاصله استاندار چشم تا صفحه مانیتور که باید 60-90 سانتیمتر باشد.

  • قرار دادن هر دوپا روی زمین یا روی زیرپایی هنگام کار

  • قرار دادن پشتی طبی در گودی کمر برای کاهش درد حاصل از کار طولانی مدت 

  • مرکز یا خط بالای صفحه مانیتور باید در امتداد چشم ها قرار بگیرد.

  • قرار دادن کیبورد کامپیوتر در سطحی که لازم نباشد مچ شما خم شود. 

 

دکوراسیون اداری

 

کاربرد وسایل لازم برای بر قراری نظم در محیط کار

سعی کنید همیشه محلی که در آن مشغول به کار هستید به گونه‌ای باشد که نظم و ترتیب اولین فاکتور آن باشد تا شما بتوانید کارها را همانطور که باید انجام دهید و وقتی که به اسناد و مدارک مختلف احتیاج پیدا کردید برای دسترسی به آنها دچار سردرگمی نشوید زیرا مهمترین چیز در کار کردن شما آرامش ذهنی شما است و با انجام مواردی که می گوییم در این آرامش برای شما فراهم خواهد شد.

 

دکوراسیون اداری

 

ممکن است توانایی شما در حدی نباشد که بتوانید به همه همکاران خود برای نظافت و منظم بودن فضای کار را توصیه کنید ولی می‌توانید حداقل میزکار و محیط اطراف خودتان را مرتب نگه دارید و میتوانید با نظم دادن به پرونده ها اسناد و مدارک و طبقه بندی آنها هر کدام را در جای مناسب خود قرار دهید تا وقتی با آنها نیاز داشتید بتوانید به راحتی از آنها استفاده کنید.

 

دکوراسیون اداری

 

تاثیر رنگ ها در محیط کار و دفاتر اداری

رنگ ها در محیط اطراف ما تاثیر زیادی بر روحیه ما خواهند داشت و حتی روی خلق و خو و عملکرد مغز هم تاثیر دارند و باعث واکنش های فیزیکی و احساسی بدن شما خواهند شد. پس سعی کنید در دکوراسیون دفتر کار که ساعت های زیادی را قرار است در آن بگذرانید بهترین رنگ ها را انتخاب کنید تا روی توانایی و کارآیی شما تاثیر مثبت داشته باشد و در نظر داشته باشید که همین رنگ ها که تاثیر زیادی در روحیه شما دارند اگر به درستی انتخاب شوند دقیقا تأثیر عکس خواهند داشت و باعث می شود راندمان کار شما پایین بیاید. علاوه بر رنگ ها وسایل دکوری و تابلوهایی که بر روی دیوار قرار می دهید هم بر روی شما و کارتان تاثیر خواهد گذاشت.

 

دکوراسیون اداری

 

بهترین دمای مناسب دفتر کار

سعی کنید محیطی که در آن مشغول به کار هستید دمای 18 تا 20 درجه سانتی گراد داشته باشد زیرا این دما باعث می‌شود که بدن در بهترین حالت فعالیت خود قرار گیرد و بازدهی بیشتری هنگام کار داشته باشید. برای رسیدن به این دما در هوای سرد می‌توانید از وسایل گرمایشی و پکیج ها استفاده کنید و در هوای گرم هم می‌توانید از خنک کننده ها و کولر ها استفاده کنید و یا اگر هوای بیرون هوای مساعدی بود پنجره ها را باز کنید تا علاوه بر لذت بردن از هوای مطبوع و طبیعی با رساندن اکسیژن به مغز خود عملکرد مغز خود را بالا ببرید تا با روحیه بهتری کار انجام دهید.

 

دکوراسیون اداری