به ستون های نیم دایره و افقی در آشپزخانه ، آرک آشپزخانه گفته می‌شود که این فرم منحنی باعث ایجاد احساس آرامش بیشتری در فضای آشپزخانه شما می شود . چیدمان و طراحی  دکوراسیون داخلی منزل اهمیت زیادی در حال و هوا و فضای آن دارد و چنانچه در قسمتهای مختلف آن از اصول و قواعد مربوط به آن پیروی کنید ، خانه شما زیباتر و آرامش آن بیشتر خواهد شد .

توجه داشته باشید که یکی از مهمترین قسمت ها از دید بسیاری از خانواده ها و همچنین خانم های خانه دار آشپزخانه ها هستند که علاوه بر چیدمان وسایلی که در داخل آشپزخانه قرار می گیرند ، طراحی و معماری داخلی آشپزخانه ها در زیبایی و فضای آن تاثیر زیادی دارد . به همین دلیل تنوع زیادی در طرح و جنس آرک برای آشپزخانه وجود دارد .

 

آرک آشپزخانه مدرن

 

آرک آشپزخانه گچی

 

آرک آشپزخانه ساده و زیبا

 

همانطور که گفتیم آرک ها یک سری سازه هایی هستند که به صورت افقی و به صورت قوسی و منحنی در آشپزخانه وجود دارند که معمارها اینها را روی سقف و یا در قسمت ورودی تعبیه می‌کنند و برای زیباتر شدن دکوراسیون داخلی آشپزخانه و نمای آن معمولا از آرک ها استفاده می شود .

خصوصا اگر برای دکوراسیون داخلی منزل خود سبک مدرن را انتخاب کرده باشید استفاده از آرک آشپزخانه می‌تواند در تکمیل تر شدن این سبک به شما کمک کند‌. البته استفاده از این آرک ها صرفاً برای زیبایی نیست و مزایای دیگری دارد که یکی از آن ها تحمل وزن سقف و پوشش زیبا برای آن است .

آرک آشپزخانه در جنس های مختلف گچی ، کناف و ام دی اف طراحی می‌ شوند که شما با توجه به بودجه‌ و همچنین فضا و ابعادی که در اختیارتان قرار دارد و همچنین سلیقه اعضای خانواده می توانید هر نوع و جنسی از آرک آشپزخانه را که بخواهید در خانه خود داشته باشید .

 

 آرک اپن آشپزخانه

در گذشته معماری ها به این صورت بود که آشپزخانه ها به صورت اتاقی جداگانه در منزل ساخته می شد و ظاهر آن تاثیری روی زیبایی قسمت پذیرایی و نشیمن نداشت . اما در چند سال اخیر معماری و طراحی داخلی منازل به سمتی رفته است که آشپزخانه‌ها را به صورت اپن می‌سازند و جلوه ای که در آشپزخانه شما برقرار است در زیبایی کل فضای خانه تاثیرگذار خواهد بود و دیگر فضای آشپزخانه از دید مهمان ها پنهان نیست . طراحی آشپزخانه با آرک زیباتر می شود و تاکنون فرم‌ های جدید و زیبایی از این آرک ها ارائه شده است .

 

معمولاً از آرک ها در قسمت ورودی آشپزخانه استفاده می شود و به عنوان یک مرز 2 قسمت خانه را از یکدیگر جدا می کند و بدون توجه به اینکه فضای آشپزخانه شما متراژ زیادی داشته باشد یا کوچک باشد ، استفاده از آرک و پوشاندن سقف در زیبایی فضای خانه شما تاثیرگذار خواهد داشت .

 

آرک آشپزخانه ساده گچی

 

آرک آشپزخانه آجری

 

آرک گچی آشپزخانه

از انواع قدیمی آرک آشپزخانه مدل های گچی آنها می باشد و از آرک گچی آشپزخانه در معماری های قدیمی هم استفاده میشده و افرادی که دارای خانه قدیمی هستند و تمایل به بازسازی خانه خود را دارند و نمی‌خواهند هزینه زیادی را صرف بازسازی کنند،  می‌توانند آرک گچی آشپزخانه خود را با استفاده از لایه گچی جدیدی پوشش دهند.

معمولاً آرک گچی روی سازه فلزی به سقف جوش داده می شود و روی آنها با استفاده از هنر دست گچبری گچ کاری های مختلفی انجام می‌شود تا ظاهر آن را زیباتر کند .

ولی از بین انواع مختلف، آرک آشپزخانه گچی وزن بیشتری دارند و چون گچ به سمت خود رطوبت زیادی جذب می کند احتمال آسیب و ترک خوردن آرک گچی آشپزخانه وجود دارد و می توانید برای جلوگیری از این کار و به تعویق انداختن آن از رنگ های پلاستیک و روغنی استفاده کنید .

 

آرک آشپزخانه گچی جدید

 

 آرک آشپزخانه کناف

کناف ها نوعی از سقف های کاذب هستند که وزن کمی دارند و در هر قسمتی از خانه می توانید از کناف ها استفاده کنید ‌‌. آرک آشپزخانه کناف در چند سال اخیر طرفداران زیادی در بین خانواده‌ها پیدا کرده و به سمتی رفته که هر خانواده‌ای اولین گزینه ای که برای طراحی سقف به ذهنش می‌رسد استفاده از کناف است .

 اجرای آرک آشپزخانه کناف نسبت به نمونه گچی راحت‌تر است و وزن کمتری دارد و ارزانتر در می‌آید و در عین حال تنوع بیشتری دارد و در صورتی که از کناف در سقف آشپزخانه استفاده کنید می توانید داخل آن نور پردازی های متنوعی هم انجام دهید و کنترل نور فضا را در اختیار بگیرید .

 

آرک آشپزخانه مدرن

 

 آرک آشپزخانه ام دی اف

به جز نمونه های گچی و کناف ، آرک آشپزخانه با جنس ام دی اف و چوبی هم وجود دارد و این نمونه از آرک ها دست ساز می باشند و چون ام دی اف ها شکل پذیری زیادی ندارند ، تنوع آرک آشپزخانه با ام دی اف خیلی زیاد نیست .

اما در عوض این قابلیت را دارد که شما بتوانید آرک آشپزخانه ام دی اف خود را با کابینت ها ست کنید و توجه داشته باشید که آرک آشپزخانه ام دی اف وزن زیادی دارد و نمی توانید برای سقف های یونولیتی از این نوع آرک استفاده کنید .

بهتر است آرک آشپزخانه ام دی اف به تیر آهن پیچ و مهره شود تا خیالتان از بابت امنیت راحت تر باشد . پس می توان گفت که استفاده از آرک آشپزخانه ام دی اف هزینه زیادی خواهد داشت .

 

 آرک آشپزخانه ام دی اف

 

 نقش آرک در دکوراسیون

در صورتی که در دکوراسیون آشپزخانه خود از آرک ها استفاده کنید فضای آشپزخانه شما زیباتر و مدرن تر خواهد بود و اگر طرح زیبایی برای آن انتخاب کنید نقش دکوری را در فضای خانه شما خواهد داشت .

اگر این زیبایی را با نورپردازی هوشمندانه‌ای تکمیل کنید فضای جذاب‌تری به آشپزخانه شما داده می شود و می توانید این نوع پردازی ها را با استفاده از لوستر ، نور مخفی و هالوژن ایجاد کنید .

اما برای آرک آشپزخانه توجه به این نکته را فراموش نکنید که اگر تمایل دارید در آشپزخانه خود از آرک های مختلف استفاده کنید، ارتفاع سقف و ابعاد خانه را در نظر بگیرید .

به طور مثال از آرک هایی که فضای زیادی را اشغال می کنند در خانه هایی با سقف کوتاه استفاده نکنید زیرا فضا گرفته تر و خانه کوچکتر نشان داده می شود .

 

نورپردازی آرک آشپزخانه لوکس

 

 آرک آشپزخانه سفید