هنگامیکه رابطه جنسی محافظت نشده انجام شود ممکن است منجر به بارداری شود که یکی از مطمئن ترین نشانه هایی که می تواند دلیلی بر بارداری در خانم‌ها باشد به تاخیر افتادن اولین دوره قاعدگی بعد از رابطه جنسی می باشد.

بسیاری از خانم هایی که علاقه زیادی به مادر شدن دارند تصور می کنند وقت رسیدن به دوره قاعدگی خیلی طولانی تر از چیزی که هست جلوه می کند و سریعاً تصور می کنند که بارداری اتفاق افتاده است؛ اما در صورتی که علائم مشخص مربوط به بارداری نمایان شد می توانید تصور کنید که بارداری اتفاق افتاده است.

 

علائم بارداری در هفته اول بعد از لقاح

 

علائم بارداری در روزهای اول بعد از لقاح شباهت زیادی به دوران قبل قاعدگی دارد و به همین دلیل بسیاری از خانم ها حتی اشتباه می کنند که دوران قاعدگی و پریود آنها نزدیک است، اما راه‌هایی برای تشخیص این علائم از یکدیگر وجود دارد که در این مطلب تصمیم داریم به آنها رسیدگی کنیم و توضیحات بیشتری در رابطه با آن خواهیم داد.

در صورتی که اخیرا رابطه جنسی داشته اید و علاقمند هستید بدانید که بارداری اتفاق افتاده یا نه، به علائمی که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم توجه کنید.

این نشانه ها شامل علائم بارداری در هفته اول بعد از لقاح می باشد که در مورد هر کدام توضیح داده خواهد شد.

 

لقاح در هفته اول

 

خونریزی

هنگامی که 6 تا 12 روز بعد از رابطه جنسی محافظت نشده خون مشاهده کردید یعنی لقاح شما در روزهای اول موفق بوده است. خانم ها این لکه های خون را معمولاً با خونریزی پریود خود اشتباه می‌گیرند. ولی رنگ این خون با خون قاعدگی متفاوت است و روشن‌تر و صورتی رنگ می باشد؛ در صورتی که رنگ خون قاعدگی کدر و تیره تر است و همین تفاوت یکی از نشانه های باردار شدن در هفته های اول بعد از لقاح می باشد که این خونریزی مداوم نیست و گاهی اوقات شما تنها یک یا چند لکه مشاهده می کنید.

 

خونریزی

 

بالا رفتن درجه حرارت بدن

وقتی که هنگام صبح درجه حرارت دهان خود را بگیرید می توانید زمان تخمک گذاری را متوجه شوید. پس از این درجه حرارت پایه بدن یک شاخص تخمک گذاری محسوب می شود. در صورتی که دمای بالای بدن دو هفته ادامه داشته باشد یعنی بارداری اتفاق افتاده و می توانید در ماه های آینده منتظر یک فرزند باشید، زیرا در صورتی که تخمک گذاری اتفاق بیفتد سوخت و ساز بدن افزایش پیدا کرده و در نتیجه دمای بدن بالاتر از حد نرمال همیشگی خواهد بود.

 

بالا رفتن درجه حرارت بدن

 

احساس درد سینه

اغلب خانم ها قبل از دوره قاعدگی دچار سینه درد می شوند، اما سینه دردی که قبل از بارداری اتفاق می‌افتد متفاوت از درد سینه قبل از قاعدگی می باشد.

هنگامی که بارداری اتفاق بیفتد پوست سینه شفاف تر و لطیف تر می شود، به طوری که حتی رگ ها قابل ملاحظه هستند. همچنین ایجاد یک سری تیرگی ها و لکه هایی در نوک سینه از جمله علائم بارداری در روزهای اول بعد از لقاح می باشد که خیلی از خانم‌ها دقت زیادی به آن ندارد.

در اوایل سینه های مادر به علت آغاز فرآیند بارداری و افزایش هورمون های استروژن و پروژسترون رشد بیشتری می کند و غده های سینه شروع به رشد می‌کنند و این بالا رفتن هورمون ها باعث می شود که مایعات بیشتری در پستان ها باقی بماند و مادر در ناحیه سینه احساس سنگینی، حساسیت و درد بیشتری می‌کند و همین تفاوت درد ها نشان دهنده تفاوت درد سینه قبل از بارداری و قبل از قاعدگی می باشد.

 

احساس درد سینه

 

خستگی

 یکی از شایع ترین علائم بارداری در روزهای اول بعد از لقاح، خستگی بدون دلیل است به طوری که شما حتی بدون اینکه کار سنگین و زیادی انجام داده باشید احساس خستگی دارید که دلیل آن بالا رفتن سطح هورمون پروژسترون در مادر است که بیشتر اوقات احساس خواب آلودگی و خستگی می کند.

به جز این مورد چون بدن آغاز به تولید خون بیشتری برای حفاظت از رشد جنین می کند، احساس خستگی در مادر افزایش پیدا می کند، مخصوصاً اگر در رژیم غذایی ویتامین، آهن، مایعات و مواد معدنی به اندازه کافی دریافت نشود.

در صورتی که متوجه شدید این کمبود انرژی به علت بارداری است حتما وقت بیشتری را به استراحت بگذرانید و بیش از حد خود را خسته نکنید و رژیم غذایی مناسب تری را برای خود در نظر بگیرید.

 

خستگی بارداری

 

حالت تهوع

داشتن حالت تهوع در صبحگاه یکی از قدیمی ترین نشانه های بارداری است که همان روزهای اول متوجه آن می شوید. این حالت تهوع در روزهای اول بارداری به علت بالا رفتن هورمون های گردش خون می باشد و ممکن است در ساعت های مختلف از روز مجددا اتفاق بیفتد، ولی بیشترین زمان بروز آن در صبحگاه می‌باشد و حدود 50 تا 80 درصد خانم‌ها این حالت را تجربه می‌کنند که به تدریج در ماه های بعدی از بین خواهد رفت.

 

 احساس گرفتگی و نفخ شکم

بزرگتر شدن شکم و احساس تورم در این ناحیه به طوری که احساس می کنید کم کم شلوار و لباسهایتان تنگ شده و در قسمت معده نفخ و سنگینی حس می‌کنید جزء علائم بارداری در روزهای اول بعد از لقاح است.

معمولاً گرفتگی‌های اولیه بارداری شباهت زیادی به دردهای قبل از قاعدگی دارد و اغلب آن ها را اشتباه می گیرند ولی گرفتگی در اولین بارداری خفیف است و به تدریج کمتر خواهد شد.

 

 احساس گرفتگی و نفخ شکم

 

امتناع از غذا خوردن

گاهی اوقات بعضی از خانم ها در روزهای اول بعد از لقاح علاقه به خوردن بعضی از غذاهای خاص دارند و نسبت به خوردن بعضی از غذاها بی توجهی دارند که تقریباً علائمی بر عکس حاملگی دارد. اما همین عامل می‌تواند در موارد نادر نشان دهنده علامت بارداری در هفته های اول باشد که معمولاً شامل پیاز، تخم مرغ و گوشت می باشد.

گاهی اوقات از غذاهایی که دوست دارید آنقدر متنفر می شوید که حتی طعم و بوی آن ها برای شما حالت ناخوشایند و تهوع آوری دارد که معمولاً در دو سه ماه اول بارداری این حالت از بین می‌رود.‌ ولی در بعضی از موارد مشاهده شده که تا آخرین ماه بارداری با مادر همراه است.

 

سرگیجه

از دیگر علائم بارداری در روزهای اول بعد از لقاح احساس سرگیجه و عدم تعادل می باشد زیرا بارداری باعث تغییراتی در فشار خون و همچنین تغییراتی در غلظت رگ‌های خونی می‌شود و همین عامل موجب ایجاد سرگیجه در مادر باردار خواهد شد.

 

سرگیجه بارداری

 

نوسانات روحی

گاهی اوقات بعد از اینکه لقاح به درستی انجام می‌شود و بارداری اتفاق می افتد در اوایل احساس و عواطف شما از تعادل خارج می‌شود و ممکن است حساسیت و بد اخلاقی بیشتر شود که همین عدم تعادل احساسی جزو نشانه‌های بارز بارداری در روزهای اول بعد از لقاح است که معمولا در سه ماهه اول بارداری کاملاً طبیعی است و در بیشتر خانم‌های باردار رواج دارد، چون تغییراتی که در سطح هورمون‌های بدن اتفاق افتاده بر روی انتقال دهنده های عصبی مغز هم تأثیر گذاشته و باعث می‌شود که احساسات شما مدام نوسان داشته باشد و احساس های مختلفی مانند خشم، گریه، عصبانیت و خشم را در مدت کوتاهی تجربه کنید و شاید یکی از مراحل سخت همین نوسانات اخلاقی با بارداری باشد چون خانم ها قبل از قاعدگی خود هم نوسانات اخلاقی دارند که ممکن است روی روحیه خانم های باردار تاثیر بگذارد. نحوه رفتار همسر و اطرافیان باید به گونه‌ای باشد که شرایط برای آنها آرام بخش تر باشد.

 

یبوست

یکی از علائم بارداری در هفته اول بعد از لقاح بالا رفتن سطح پروژسترون است که می تواند روی سیستم گوارشی شما اثر گذاشته و باعث ایجاد یبوست شود.

در این شرایط حرکت های روده مادر سخت تر شده و غذا خیلی آرام از دستگاه گوارش رد می‌شود و در صورتی که شما قبل از شروع قاعدگی احساس یبوست مزمن دارید و اخیراً رابطه جنسی محافظت نشده داشته اید این یبوست می تواند یکی از علائم لقاح موفق در روزهای اول بعد از بارداری باشد.

 

سردرد

در صورتی که لقاح به درستی اتفاق افتاده باشد یکی از علائم لقاح موفق در هفته های اول کاهش قند خون است که منجر به سردرد می شود، زیرا سلول های مغزی در حال تلاش برای آزادسازی استروژن و پروژسترون که هورمونهای جنسی زنانه است می‌باشند و مشغول آماده سازی رحم برای رشد کودک هستند و مقدار کمتری از میزان قند را برطرف می‌کنند و ممکن است ربات ها در این هفته های اول شل شود و احساس کمر درد داشته باشید که تمام این علائم نشان دهنده آماده شدن بدن مادر برای حمل وزن کودک می باشد که این درد گاهی اوقات غیرقابل تحمل می‌شود و باید در همین وقت ها به پزشک متخصص مراجعه کنید و تحت نظارت او باشید تا اگر نیاز دارد برای شما مسکن تجویز کند.

به هیچ عنوان بدون تجویز پزشک دارو مصرف نکنید خصوصاً هنگامی که تصمیم به بارداری گرفته می‌شود باید کاملاً حواستان به تمام داروها، حتی مسکن های معمولی که خورده میشود باشد.

 

سردرد بارداری

 

تشنگی

در اولین مراحل بارداری خانم ها گاهی احساس تشنگی زیادی دارند که یکی از دلایل آن افزایش حجم خون یا ادرار بیش از حد می باشد که با مشاهده این علائم می توانید تصور کنید که بارداری با موفقیت انجام شده زیرا اینها از علائم لقاح موفق در روزهای اول است و در این هنگام باید آب زیادی مصرف کنید.

 

تنگی نفس

گاهی اوقات در چند هفته اول بعد از مشاهده علائم لقاح موفق، مادر دچار تنگی نفس می شود چون بدن احتیاج بیشتری به اکسیژن و خون برای جنین در حال رشد دارد و هرچه کودک بیشتر رشد می‌کند و دوران بارداری پیش می رود نیاز به مواد مغذی و اکسیژن بالاتر خواهد رفت؛ پس بهتر است از ابتدای دوره برنامه ورزشی منظم و برنامه غذایی مناسب داشته باشید و همیشه در وضعیت مناسبی بنشینید و نفس‌های عمیق و آهسته داشته باشید. همچنین لباس های راحت بر تن کنید تا تمام شرایط برای سلامت مادر و کودک فراهم باشد.

 

با تمام این اوصاف باید بگوییم که دوران بارداری می‌تواند یکی از لذت بخش ترین و شیرین ترین دوران زندگی هر زنی باشد و برای اینکه بتوانید این دوران را به بهترین نحو ممکن بگذرانید تا سلامت شما و فرزندتان به خطر نیفتد باید از همان ابتدا و حتی قبل از تصمیم به بارداری وضعیت بدن خود را در حالت مناسب قرار دهید تا دوران بارداری سالم‌تری داشته باشید و با مشاهده اولین علائم بارداری سریعاً آزمایش بارداری را انجام دهید تا زیر نظر پزشک این دوران را با سلامت پشت سر بگذارید.

 

تنگی نفس بارداری

 

با علائم بارداری در هفته اول بعد از لقاح آشنا شدید. این علائم تقریباً جزو علایم صددرصدی بارداری محسوب می‌شود و با شروع علائم بارداری می توانید تشخیص بدهید که بارداری با موفقیت انجام شده و بارداری صورت گرفته است و بعد از چند روز با انجام آزمایش‌های مختلف قطعیت این موضوع برای شما به اثبات می رسد.

در این مطلب با ریزترین علائم بارداری آشنا شدید و می توانید با دقت به حالت ها و شرایط خود متوجه بارداری شوید و با مراجعه زودهنگام به پزشک متخصص و تحت مراقبت‌های پزشکی قرار گرفتن، بارداری سالم تری داشته باشید و فرزند سالم و سلامتی دنیا بیاورید.

با اینکه این علامت ها تقریبا در بیشتر خانم‌های باردار شایع است، ولی بعضی از افراد معتقدند که علائم بارداری پسر با علائم بارداری دختر تفاوت‌هایی دارد که البته این صحبت ها پایه و اساس علمی ندارد و تنها تصوری است که بر اثر مشاهده افراد در بارداری های مختلف ایجاد شده که می توانید آنها را در مطالب مرتبط مطالعه کنید.