بعد از اینکه بارداری اتفاق می‌افتد بهترین راهی که می توانید دو قلو و چند قلو بودن فرزند خود را تشخیص دهید سونوگرافی است؛ اما قبل از سونوگرافی نشانه ها و علامت هایی هم وجود دارد که می‌تواند بارداری دوقلو را به شما نشان دهد، البته نشانه های بارداری دوقلویی تفاوت چندانی با علائم بارداری تک قلویی نداشته و گاهی اوقات شدت این علامت ها با یکدیگر متفاوت است. در این مطلب تصمیم داریم شما را با علائم بارداری دوقلویی آشنا کنیم تا در صورتی که فرزند دوقلو باردار هستید زودتر متوجه آن بشوید.

 

علائم بارداری دوقلو

 

سطح بالای هورمون  hcg

بالا بودن سطح این هورمون در خون و ادرار یکی از نشانه های اولیه بارداری دوقلو می باشد چون این هورمون مسئول لانه گزینی و رشد زیگوت یا سلول تخم را برعهده دارد و در صورتی که بارداری دوقلو باشد میزان آن به شکل مشخصی بالاتر از بارداری یک قلو خواهد بود.

در صورتیکه اگر با توجه به آزمایش خون یا ادرار متوجه این شدید که احتمال دوقلو بودن وجود دارد با سونوگرافی این شرایط برای شما تایید می‌شود اما در دو هفته اول بارداری سطح بالاتر hcg می‌تواند نشانی از بارداری دوقلویی شما باشد.

 

تهوع شدیدتر

 معمولاً به طور کلی خانم‌هایی که دو قلو باردار هستند حالت تهوع شدید تری نسبت به بقیه خانم های باردار دارند، البته این از شخصی به شخص دیگر متفاوت است و گاهی اوقات مادرانی که تک قلو باردار هستند هم حالت تهوع شدیدی را تجربه می‌کنند.

در سه ماه اول بارداری ویار شدید در بارداری وجود دارد که با بالا رفتن سطح بتا hcg در خون همراه می باشد و خانم‌هایی که دو یا چند قلو باردار هستند در مقایسه با خانم‌هایی که بارداری تک قلو دارند تهوع و استفراغ بیشتری دارند و مدت زمان بیشتری هم طول می‌کشد، اما نشانه های شدید در سه ماهه دوم کم کم از بین میرود.

 

تهوع شدیدتر در بارداری دو قلو

 

افزایش زیاد وزن

افزایش وزن جزو شایع‌ ترین علائم اولیه بارداری است و در بارداری های چند قلو این افزایش وزن طبیعتا بیشتر از بارداری های تک قلویی می باشد. البته مقدار این افزایش وزن به طول قد، مقدار افزایش وزن در بارداری قبلی و نوع بدن فرد مرتبط خواهد بود.

ولی به طور کلی این افزایش وزن تقریبی 9 کیلوگرم می باشد پس در صورتی که وزن شما در سه ماهه اول بارداری خیلی سریع افزایش پیدا کرد و بیشتر از مقدار معمول بود یعنی امکان بارداری دوقلو وجود دارد.

 

افزایش زیاد وزن بارداری

 

بزرگ تر بودن شکم

در صورتی که در چرخه قاعدگی اندازه شکم شما بزرگتر از حد معمول در رابطه با شما باشد، احتمال اینکه بارداری دوقلویی وجود داشته باشد بیشتر است.

در بارداری دوقلو نسبت به بارداری تک قلو با سن بارداری های برابر، محتوای غیر جنینی و حجم رحم تقریباً 10 لیتر و عمق آن 5 سانتیمتر بیشتر می باشد، ولی رشد بیش از حد رحم همیشه به این معنی نیست که بارداری دوقلویی است و بعد از اینکه دو ضربان قلب در سونو گرافی شنیده شد، تاییدی بر بارداری دوقلو خواهد بود.

 

فشار خون بالا

آن دسته از خانم هایی که دو قلو باردار هستند احتمال اینکه فشار خون آنها بالاتر باشد زیاد است و در مراحل اولیه بارداری دوقلو معمولاً فشار خون دیاستولیک به صورت کلی پایین است، ولی هر چه زمان می گذرد امکان اینکه دو و نیم برابر افزایش پیدا کند و فشار خون بارداری و سایر عوارض مرتبط با آن بالاتر برود زیاد است.

برای آشنایی بیشتر شما با فشار خون سیستولیک باید بگوییم که این فشار همان عدد اول یا عدد بالا در اندازه گیری فشار خون است که در دستگاه‌ها مشاهده می کنید که نشان دهنده حداکثر فشاری است که خون شما به دیواره سرخرگ ها در زمان ضربان قلب وارد می‌شود و فشار خون دیاستولیک عدد دوم یا عدد کمتر در اندازه گیری فشار خون می باشد که حداقل فشار خون شما به دیواره سرخرگ ها در زمان استراحت قلب را نشان می دهد.

 

فشار خون بالا بارداری

 

سطح بالای آلفافیتوپروتئین یا AFP

آلفافیتوپروتئین آزمایش خونی می باشد که در سه ماهه دوم بارداری آن را انجام می دهند که با نام غربالگری آلفافیتوپروتئین سرم مادری هم آن را می‌شناسند که به منظور تشخیص نقص‌های بعد تولد این آزمایش انجام می‌شود که اگر در هنگام بارداری دوقلو نتیجه آزمایش مثبت یا به صورت غیر عادی بالا باشد معمولاً پزشکان در این حالت سونوگرافی تجویز می کنند.

 

خستگی شدید

در طی دوران بارداری رحم بزرگتر می شود و افزایش وزن بالاتر خواهد رفت و مادری که باردار شده غذای بیشتری مصرف می‌کند و انرژی زیادی که برای ادامه بارداری دوقلو احتیاج هست باعث خستگی بیشتری نسبت به مادرانی که بارداری یک قلو را تجربه می‌کنند خواهد بود.

 

حرکات زود جنین

خیلی از خانم های باردار حرکت های جنینی را از اول بارداری هم تجربه می‌کنند و در برخی مواقع این حرکات با ضربه های تکراری همراه است و خانم‌هایی که بارداری دوقلو یا چندقلویی برای آنها اتفاق افتاده زودتر از هفته هجدهم بارداری تکان خوردن جنین را حس می کنند و گاهی اوقات نسبت به بارداری قبلی لگد زدن ها بیشتر از سمت جنین اتفاق می افتد.

 

بارداری دو قلو

 

تنگی نفس

در بدن خانم هایی که دوقلوهای مونوزیگوت یا تک تخمکی دارند مقدار بسیار زیادی مایع آمنیوتیک جمع می شود و رحم بزرگتر از مواقع دیگر می شود و جای بیشتری را داخل شکم اشغال می کند و هرچه رحم بزرگتر می شود، اندام های شکمی و ریه های مادر هم تحت فشار بیشتر قرار می‌گیرند و احساس تنگی نفس خواهد کرد.

البته تنگی نفس جزو شایع‌ترین علائم بارداری است ولی زنانی که بارداری دوقلو دارند تنگی نفس را بیشتر احساس می کنند.

 

مشکلات گوارشی

روبرو شدن با مشکلات گوارشی هم در بارداری تک قلو و هم در بارداری دوقلو شایع می باشد و باعث ایجاد ناراحتی هایی در زنان باردار می‌شود، ولی در بارداری دوقلو رحم بزرگتر می شود و فشاری که روی دستگاه گوارش وارد می شود بالاتر خواهد بود و به همین دلیل مشکلات گوارشی به مراتب بیشتر از بارداری تک قلو می باشد.

 

مشکلات گوارشی بارداری

 

اختلال خواب

عوامل مختلف بسیاری می توانند آرامش خواب شبانه شما را و به هم بزنند و ناراحتی و شیوه قرار گرفتن نادرست بدن، تنگی نفس و درد در هنگام دراز کشیدن جزو عواملی است که می تواند نشانی از بارداری دوقلو باشد.

در بین هفته های چهارم تا هفتم بارداری سینه ها به شدت حساس می شوند و در هفته های بعدی هم این شرایط ادامه دارد که در بارداری دوقلو اطراف نوک پستان تیره تر از بارداری یک قلو می باشد.

 

تکرر ادرار

در اوایل دوران بارداری جریان خون به کلیه افزایش پیدا می کند و تولید ادرار بیشتر خواهد شد که در مراحل بعدی هرچه رحم بزرگتر می شود فشار بیشتری به مثانه وارد شده و زودتر پر می شود و شما مدام باید به دستشویی بروید و تکرر ادرار را در این شرایط تجربه می کنید که در بارداری دوقلویی به مراتب شدیدتر خواهد بود.

 

گرفتگی عضلات شکمی

با لانه گزینی رویان در لایه داخلی مثل وقتی که عادت ماهیانه اتفاق می‌افتد، در عضلات شکمی خود احساس گرفتگی و اسپاسم خواهید داشت که با لانه گزینی رویان و رخ دادن بارداری دوقلو این درد که با گرفتگی عضلات شکم احساس می کنید بیشتر از بارداری تک قلو و یا زمان پریود خواهد بود.

 

علائم جنین دو قلو

 

احساس درونی

خانم‌هایی که دو قلو باردار هستند گاهی اوقات حتی علامت متفاوتی نسبت به بارداری تک قلو ندارند و همان علائم رایج بارداری که همه آن را تجربه می کنند را مشاهده می کنند و ممکن است بعضی از آنها را فقط شدیدتر احساس کنند.

اگر از قبل بارداری تک قلو را تجربه کرده باشند بیشتر متوجه تفاوت ها خواهند شد و خیلی راحت تر می توانند با احساس درونی خود و مقایسه کردن ها، متوجه بارداری دوقلو شوند.

 

بارداری دوقلویی