میز ناهار خوری در سال های اخیر تبدیل به یکی از لوازم ضروری منزل شده است و شما در تمام منازل یک میز ناهار خوری را در سالن پذیرایی خواهید دید.

از این رو ما قصد داریم در این مطلب شما را در خرید میز ناهار خوری راهنمایی کنیم تا بتوانید یک میز ناهار خوری مرغوب و با کیفیت را خریداری و سال ها از آن استفاده کنید.

 

انواع میز ناهار خوری

میز ناهار خوری در اشکال و طرح های مختلف تولید شده و هر کدام از آنها طرفداران خاص خود را دارند و هر شخصی با توجه به دکوراسیون منزل خود اقدام به خرید می کند.

در این قسمت ما قصد میزهای ناهار خوری را از جهت جنس و کیفیت آنها مورد بررسی قرار دهیم.

 

میز ناهار خوری چوبی

این نوع میز ناهارخوری معمولا پایه های چوبی از جنس چوب راش، توسکا داشته اما رویی میز از جنس MDF یا HDF است که ممکن است برا بالا رفتن کیفیت این میزها از روکش سوپر راش یا ملچ نیز برای آنها استفاده شود.

رویه این میزها ممکن است با پیچ و مهره به پایه ها متصل شده یا از پایه جدا باشد. هر کدام از این مدل ها مزیت خاص خود را دارند. مثلا مدلی که رویه میز به پایه آن پیچ و مهره شده است مانع از رنگ پریدگی پایه ها می شود اما این پیچ و مهره ها بعد از مدتی لق می شوند.

اما اگر رویه میز جدا باشد دیگر این لق شدگی وجود نخواهد داشت و جابجایی میز هم بسیار راحت تر خواهد بود.

البته در برخی از میزها پایه و رویه میز با چسب چوب به هم متصل شده اند که ما خرید این میزها را اصلا به شما توصیه نمی کنیم چرا که احتمال جدا شدن پایه از رویه میز بسیار زیاد است.

 

میز ناهارخوری خرید نکات گرد مستطیل

 

میز ناهار خوری MDF

میزهای MDF هرچند تنوع زیادی ندارند اما کیفیت و دوام بالایی دارند. این میزها معمولا لبه یا روکش PVC دارند، روکش PVC باعث مقاومت میز در برابر رطوبت می شود.

 

میز فلزی

از ویژگی های میز های فلزی می توان به تنوع شکلی آنها اشاره کرد که البته بیشتر هم در رستوران ها استفاده می شوند چرا که در برابر رطوبت مقاوم هستند.

این میزها که رویه شیشه ای دارند با چسب به پایه ها متصل می شوند به همین خاطر ممکن است بعد از مدتی استفاده پایه آنها از رویه میز جدا شود.

 

میزهای شیشه ای

میزهای شیشه ای در واقع میزهای چوبی و فلزی با رویه شیشه ای هستند. گاهی این شیشه ها بر روی رویه ی چوبی قرار می گیرند، گاهی نیز رویه میز را فقط یک شیشه خالی می پوشاند. وجود این سطح شفاف بر روی میز ناهار خوری باعث بزرگتر بنظر رسیدن فضا می شود. اگر خانه کوچکی دارید خرید میز با رویه شیشه ای را به شما پیشنهاد می کنیم.

 

میز ناهار خوری خرید نکات

 

میز و صندلی استاندارد

صندلی های میز ناهار خوری از اهمیت زیادی برخوردارند بهتر است ارتفاع این صندلی ها با ارتفاع میز تناسب داشته و تکیه گاه صندلی با نشیمن آن زاویه 90 درجه داشته باشد تا هضم غذا راحت تر شود.

ارتفاع میز ناهار خوری را باید به نسبت قد خود بسنجید تا وقتی پشت آن قرار گرفتید رویه میز تا قفسه سینه شما باشد تا هنگام خوردن غذا مجبور به خم شدن نباشید.

فاصله پایه های میز و صندلی از هم در میزان ماندگاری و مقاومت آنها تاثیر دارند. اگر فاصله پایه ها زیاد باشد امکان شکستن میز و صندلی بالا می رود.

 

خرید ست مبلمان و میز ناهار خوری

مبلمان و میز ناهار خوری از جهت رنگ چوب و پارچه و حتی جنس پارچه قابل ست کردن با یکدیگر هستند. شما می توانید مبلمان مورد نظر خود را خریداری کرده و با توجه به رنگ و نوع چوب و همچنین رنگ و جنس پارچه آن میز ناهار خوریتان را سفارش دهید.

 

میز ناهار خوری نکات خرید

 

ابعاد استاندارد میز ناهار خوری

میز گرد

قطر

تعداد

90 سانتی متر

2 نفر

100 سانتی متر

4 نفر

142 سانتی متر

8 نفر

 


 

میز مستطیل

اندازه

تعداد

90 در 150 سانتی متر

6 نفره

90 در 180 سانتی متر

8 نفره

120 در 243 سانتی متر

10 نفره

120 در 335 سانتی متر

12 نفره

 

 

 

میز مربع

اندازه

تعداد

96 سانتی متر

4 نفر

150 سانتی متر

8 نفر

 

 

 

 

 

میز ناهار خوری گرد بهتر است یا مستطیل؟

میز ناهار خوری گرد یا مستطیل از نظر شکلی هیچ مزیتی نسبت به هم ندارند و انتخاب هر یک از آنها در نهایت به سلیقه و دکوراسیون منزل شما بر می گردد.

در هر حال اگر بخواهیم شما را برای خرید یکی از آنها راهنمایی کنیم باید بگوییم که اگر فضای زیادی دارید و قصد شما پر کردن بخشی از پذیرایی منزلتان است بهتر است میز ناهار خوری مستطیل را انتخاب کنید.

اما اگر فضا کمی دارید و بیشتر هدف شما زیبایی است و همچنین سبک دکوراسیونتان مدرن است، میز گرد برای منزل شما مناسب تر خواهد بود.

 

میز ناهار خوری نکات خرید