خانه های دوبلکس در بین طرفداران معماری و طراحی داخلی دکوراسیون طرفداران زیادی دارند و معمولاً پله ها نقش زیادی در زیباتر به نظر رسیدن فضای این نوع خانه ها دارند و به همین دلیل افرادی که وظیفه طراحی داخلی خانه های دوبلکس را بر عهده دارند و همچنین معماران داخلی، برای جدا کردن اتاق ها یا برای بخش بندی قسمت های بزرگتر سالن از  پله ها به صورت دوبلکس استفاده می‌کنند. معمولاً این پله‌ها را از جنس فلزی و چوبی و شیشه ای می سازند که نوع معماری ساختمان و صلاح دید معمار و همچنین میزان بودجه‌ ای که در اختیار او قرار می‌گیرد و سلیقه‌ ی صاحب ملک تعیین کننده نوع دوبلکس یک خانه خواهد بود.

خانه های دوبلکس از نظر تمامی افراد با سلیقه های مختلف گزینه جذاب و چشمگیری هستند، ولی برای هر خانه ای نمی توان از طراحی دوبلکس استفاده کرد و برای سنجش طراحی خانه دوبلکس باید پارامترهای مشخصی را در نظر بگیرید که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

 

 معماری داخلی خانه های دوبلکس مدرن و کلاسیک

 

 معماری داخلی خانه دوبلکس مدرن

 

خانه دوبلکس

شاید برخی از افراد هنوز هم تعریف درست و دقیقی از خانه دوبلکس نداشته باشند. برای آشنایی بیشتر این افراد با مفهوم دوبلکس باید بگوییم که خانه دوبلکس به یک خانه یک طبقه گفته می شود که قسمت پایینی که طبقه اول محسوب می شود به عنوان نشیمن و پذیرایی و قسمت بالا مختص اتاق خواب است و در قسمت پذیرایی یک راه پله مشترک برای دسترسی به طبقه بالا وجود دارد.

 

خانه دوبلکس مدرن یا کلاسیک

همانطور که اشاره شد خانه های دوبلکس سبک های مختلفی دارند که نوع هر یک از این سبک‌ ها را سلیقه صاحب ملک مشخص می‌کند. و لزوما نمی‌توان گفت که خانه دوبلکس کلاسیک بهتر است یا خانه های دوبلکس مدرن .

از نظر هزینه همانطور که می دانید معمولاً هزینه ی طراحی و اجرای سبک های کلاسیک بالاتر است و به همین دلیل خانه های دوبلکس با سبک کلاسیک هزینه بالاتری برای شما خواهند داشت، ولی بالاتر بودن هزینه دلیلی برای بهتر بودن کیفیت یا زیباتر بودن آن نیست زیرا شما می توانید با هزینه پایین تر یک خانه دوبلکس مدرن شیک و زیبا داشته باشید و یا برعکس با صرف هزینه هنگفت خانه دوبلکس کلاسیک شما نمای مدنظر و و مطلوبتان را نداشته باشد.

 

خانه دوبلکس کلاسیک

 

آپارتمان دوبلکس

 

طراحی معماری خانه دوبلکس

افرادی که تمایل دارند معماری خانه دوبلکس آنها توسط تیم طراحی حرفه‌ای انجام شود، معمولاً در بین یک دوراهی گیر می کنند که خانه آنها بیشتر به سمت فرم گرایی باشد یا عملکرد گرایی؟

 ولی اگر تیم معماری داخلی که شما انتخاب می کنید متشکل از افراد مجرب باشد هر دوی این موارد یعنی هم عملکرد گرایی هم فرم گرایی را به صورت همزمان در نظر می گیرند.

 

برای قسمت عملکرد گرایی ساختمان دوبلکس بهتر است تقسیم بندی فضا با استفاده از یک لابی به زیبایی هر چه تمام تر انجام شود و بهتر است برای طراحی فضا، قسمت های خصوصی و عمومی خانه مد نظر قرار گرفته شود تا کاربرد فضاها به عنوان یک فاکتور مهم فراموش نشود.

کسی که وظیفه ی طراحی معماری داخلی را بر عهده دارد باید حواسش به این موارد باشد و آنها را رعایت کند.

در قسمت فرم گرایی بهتر است طراحی فرمی ساختمان دوبلکس با توجه به متراژ و ابعاد پلان خانه و همچنین شرایط مالی و بودجه شما باشد. همچنین بهتر است توپوگرافی منطقه و اقلیم و آب و هوای منطقه را برای ساختمان دوبلکس در نظر بگیرید.

 

 معماری داخلی خانه دوبلکس کلاسیک

 

 طراحی داخلی خانه دوبلکس

 

اصلی‌ترین پارامتر در خانه های دوبلکس راه پله ها هستند و دلیل نامگذاری این خانه ها به علت وجود همین راه پله ها می باشد و انتخاب فرم راه پله دوبلکس که نیم دایره یا گرد باشد و یا حتی سه طرفه و غیره بستگی به مساحت زمین و فرم خانه شما دارد.

معمولاً در بیشتر موارد راه پله های گرد بیشترین جذابیت را در خانه های دوبلکس ایجاد می کنند ولی گاهی اوقات باعث ایجاد فضاهای پرتی می‌شوند که استفاده از آنها گزینه مناسبی نخواهد بود.

 در این موارد معمولاً طراح داخلی و معمار داخلی ساختمان انواع دیگری از راه پله های دوبلکس را برای خانه شما در نظر می گیرند. پس در این مورد هم باید نهایت دقت را برای طراحی راه پله خانه دوبلکس داشته باشید.

 

با توجه به جذابیت خانه های دوبلکس معمولا گروه های مختلفی وظیفه طراحی و معماری خانه های دوبلکس را بر عهده دارند و شما می توانید به راحتی مدیریت طراحی خانه دوبلکس خود را به آنها بسپارید. اما پیشنهاد می کنیم از قبل حتما نمونه کارهای آنها را مشاهده نمایید و بودجه‌ ای که برای کار در نظر گرفته اید را مشخص کنید تا روال کار به صورت منطقی پیش برود.

 

مدل راه پله خانه دوبلکس

 

نمای ساختمان دوبلکس

به طور کلی نمای ساختمان ها در کشور ما دو سبک کلاسیک و مدرن را دنبال می‌ کنند و برخی از افراد صرفاً به علت تقلید از نمونه اشتباهی الگوبرداری می‌ کنند و نتیجه کار متناسب با ابعاد و موقعیت ساختمان آن ها نخواهد بود. ولی شیوه و سبک مورد نظر معمولاً در معماری یکی از دو موردی که گفته شد می باشد.

برخی از تیم های طراحی حرفه ای برای جذابیت بیشتر نمای خانه های دوبلکس از تعادل هارمونی رنگ های گرم و سرد در کنار هم استفاده می کنند.

از جمله رنگ هایی که برای آرام تر و خلوت نگهداشتن دکوراسیون داخلی خانه های دوبلکس می‌توانید از آن استفاده کنید استفاده از رنگ بندی قهوه ای و سفید است که گزینه بسیار مناسبی برای خانه های دوبلکس می باشد.

 

 دکوراسیون داخلی خانه های دوبلکس

به منظور چیدمان و طراحی دکوراسیون داخلی خانه های دوبلکس اولین گزینه سلیقه و هدف شماست که تعیین کننده سبک دکوراسیون خانه دوبلکس خواهد بود که معمولاً باید تصمیم بگیرید یا سبک مدرن و یا کلاسیک را برای انتخاب و خرید وسایل و چیدمان آنها در نظر بگیرید.

 البته این انتخاب باید حتی قبل از معماری ساختمان انجام بگیرد زیرا همان سبکی که برای نمای ساختمان و قسمت‌ های مختلف ساختمان پیاده می‌شود برای خرید وسایل و چیدمان دکوراسیون داخلی هم در نظر گرفته می شود و باید هماهنگی و تعادل رعایت شود.

به طور مثال در خانه دوبلکسی که نما و طراحی و معماری کلاسیک دارد، استفاده از سبک مدرن برای خرید و چیدمان وسایل کار درستی نیست و باید از یک سبک مشخص پیروی کنید تا تعادل زیبایی مطلوب را به ارمغان آورد.

 

منازل دوبلکس مدرن و کلاسیک

 

طراحی سقف خانه های دوبلکس

از مهم ترین و اصلی ترین قسمت ها در طراحی داخلی دکوراسیون ساختمان های کلاسیک و مدرن، خصوصاً ساختمان های دوبلکس طراحی سقف می باشد که برخی از تیم های تازه وارد که وظیفه طراحی داخلی ساختمان ها را بر عهده دارند از آن غافل می مانند، ولی باید توجه ویژه ای به این قسمت شود و در صورت نیاز می توانید از سقف کناف هم برای طراحی سقف خانه ی دوبلکس کلاسیک استفاده کنید.

 

طراحی داخلی خانه دوبلکس مدرن

اگر به دنبال صرف هزینه‌ های کمتر هستید و پیرو سبک مدرن برای طراحی دکوراسیون داخلی خانه می باشید می توانید این سبک را برای خرید وسایل و چیدمان خانه دوبلکس خود انتخاب کنید که در این صورت باید توجه داشته باشید که در سبک مدرن نباید از وسایل پر زرق و برق و مجلل و سقف های تزئینی و دیوارهای پر از تزئین استفاده کنید، زیرا اصلی‌ ترین ویژگی سبک مدرن سادگی و بی آلایش بودن آن است و در این سبک همه چیز ساده و بدون اضافه کاری می باشد.

راه پله های مارپیچ شیشه ای از گزینه های بسیار زیبا برای قسمت راه پله خانه های دوبلکس می باشند که معمولا افراد کمی از این گزینه استفاده می کنند. خیلی از این افراد معمولاً راه پله های فلزی یا چوبی را ترجیح می دهند که به هر سه صورت گرد، دایره و یا چند گوشه می تواند در خانه شما ساخته شود.

همچنین می توانید در طراحی قسمت بالایی منزل دوبلکس خود در اتاق خوابتان یک تراس قرار دهید که که به اتاق خواب راه داشته باشد. بهتر است متراژ اتاق خواب خانه های دوبلکس بین 18 تا 25 متر باشد.

 

همینطور که مشغول طراحی دکوراسیون داخلی منزل دوبلکس خود هستید بهتر است از فضای حیاط غافل نشوید، زیرا این قسمت نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و پیشنهاد می‌شود که یک فضای نشیمن هم در این قسمت ترتیب داده شود که در صورت امکان می توانید از استخرها برای زیباتر کردن فضای حیاط استفاده کنید.

 

مدل راه پله دوبلکس مدرن

 

منزل دوبلکس